Faktury elektroniczne EBPP

Trystero

Do przeczytania: 26.09.2011

Opublikowane przez Trystero w kategorii Gospodarka, Rynek kapitałowy, Społeczeństwo dnia 26.09.2011 | Komentarze (2) »

Folder, w którym zapisuje interesujące artykuły, które potem wykorzystuje w serii ‘do przeczytania’ jest przepełniony. Dlatego ‘do przeczytania’ pojawia się także dzisiaj, w poniedziałek:

W nawiązaniu do tekstu Do przerwy 0:1, w którym pokazałem ryzyko związane z inwestowaniem w kluby piłkarskie: Manchester United zawiesił planowaną ofertę publiczną akcji, podając jako powód tej decyzji sytuację rynkową. Manchester planuje przeprowadzić IPO do końca 2011 roku. No proszę, nawet osiem bramek z Arsenalem nie pomogło…

Barbara Kiviat omawia wyniku badań podsumowujących program warunkowych transferów pieniężnych (conditional cash transfer – CCT). Eksperyment z CCT objął w Nowym Jorku około 2 400 biednych rodzin w 2007 roku. Programy CCT polegają na tym, że władze zobowiązują się dokonywać transferów pieniężnych jeśli biorące w programie rodziny spełnią określone warunki: na przykład będą uczęszczać na regularne przeglądy dentystyczne, otworzą rachunki oszczędnościowe w banku albo osiągną (dzieci) określony poziom frekwencji w szkole. CCT polega więc na tym, że władze płacą biednym rodzinom za robienie rzeczy, które władze chcą by biedne rodziny robiły.

Warunkowe transfery pieniężne są więc odpowiednikiem programów inżynierii społecznej skierowanych do klasy średniej i wyższej: preferencyjnych kredytów studenckich czy możliwości odliczenia od podatków kosztów kredytów hipotecznych. W tym przypadku, władze także oferują bodźce finansowe do podejmowania preferowanych zachowań: kontynuowania edukacji albo zakupu nieruchomości.

Eksperymentalny program CCT prowadzony w Nowym Jorku przyniósł do tej pory mieszane rezultaty. Przede wszystkim, poprawił sytuację finansową rodzin beneficjentów, które miały mniejszy odsetek eksmisji, odcięcia mediów, braków żywnościowych czy rezygnacji z opieki medycznej z powodów finansowych niż rodziny z grupy kontrolnej. Program skłonił rodziny beneficjentów do zmiany pewnych zachowań (więcej wizyt u dentysty, rzadsze używanie drogich usług finansowych) lecz nie zdołał osiągnąć wszystkich celów (wyniki edukacyjne dzieci z rodzin beneficjentów były minimalne lepsze niż dzieci z rodzin kontrolnych). Tym niemniej, wielką zaletą takich eksperymentów pozostaje weryfikowalność ich wyników, co pozwala na ulepszanie ich konstrukcji.

Interesujący wykres z Daily Chart pokazujące przyczyny śmierci na świecie z podziałem na choroby zakaźne, choroby niezakaźne i wypadki. Proszę zwrócić uwagę na procentowych udział tych grup w przyczynach śmierci w społeczeństwach zamożnych i ubogich:

Za Daily Chart

Za Daily Chart

Full Tilt Poker, jeden z największych operatorów pokera w Internecie, wzbudził zainteresowanie Prokuratora Generalnego USA. Z aktu oskarżenia wynika, że Full Tilt Poker operował jak piramida finansowa. FTP finansował wypłaty środków przez graczy wpływami z depozytów od nowych graczy i na koniec marca 2011 roku posiadał około 59,5 mln USD środków finansowych i około 390,7 mln USD zobowiązań wobec swoich klientów.

Kolejna afera w amerykańskiej Komisji Giełd i Papierów Wartościowych. Główny prawnik SEC otrzymał pozwolenia na pracę przy sprawie Madoffa mimo tego, że dotyczył go bezpośredni konflikt interesów. David Becker odziedziczył część z 2 mln USD (z czego 1,5 mln to ‘wirtualne’ zyski), które po śmierci jego matki w 2004 roku wycofano z Piramidy Finansowej Madoffa. Becker jako główny prawnik SEC negocjował natomiast warunki na jakich mieli być traktowani (nieświadomi) beneficjenci oszustwa Madoffa, w tym on sam.

Fascynujący artykuł dla wielu polskich dziennikarzy i blogerów toczących niekończące się spory o frekwencje na politycznych marszach i protestach. Naukowe podejście do szacowania liczebności tłumu.

Świetny tekst o tym dlaczego poważnego traktowanie Ayn Rand i jej filozofii może być pozbawione sensu. W dziennikach z lat 20′ Rand uznała życiowe motto Edwarda Hickmana ‘Co jest dla mnie korzystne, jest słuszne’ , za ‘najlepsze i najmocniejsze wyrażenie psychologii Prawdziwego Człowieka’ jakie kiedykolwiek słyszała. Stosunek Rand do sprawy Hickmana i amerykańskiego społeczeństwa w latach 20′ wystawia Rand ‘osobliwe’ świadectwo.

Podziel się z innymi:
 • Wykop
 • Google Bookmarks
 • Facebook
 • BLIP - Bardzo Lubię Informować Przyjaciół
 • Co-Robie.pl | Co teraz robisz?
 • Wrzuć to na Flakera - powiadom swoich Znajomych
 • grono.net - internetowa społeczność przyjaciół
 • Dodaj link - Linkr.pl - tylko ciekawe linki
 • Polec.pl - Pozytywnie Odjazdowo Lajtowo Elokwentny Content
 • Dodaj wyczajenie
 • Spis.pl - najciekawsze w sieci
 • pinger.pl - Nie taki zwykły blog.

Komentarze (2) do "Do przeczytania: 26.09.2011"

 1. ksiegowy powiedział(a):

  Serwisy zakupów grupowych – to było do przewidzenia że niska bariera wejścia i duża marża skusi więcej chętnych:
  W Polsce takich serwisów jest już 80, a w Czechach – 200.

  http://www.crn.pl/news/wydarzenia/badania-rynku/2011/09/serwisy-zakupow-grupowych-rosna-jak-grzyby-po-deszczu?src=nl_dz

 2. karroryfer powiedział(a):

  Odnośnie szacowania tłumów to myślę że w Polsce bardziej niż umiejętności i wiedzy brakuje (często)chęci przedstawienia zbliżonej do faktów liczebności takich demonstracji.
  A co do Rand to jakoś mi to pasuje do jej postaci, pogarda dla “przeciętniactwa” choć inspirująca zwykle prowadzi do wynaturzeń ( artykuł świetny )

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.

Trystero

niezależny blog finansowy

Autor bloga jest inwestorem giełdowym i doktorantem na czołowym polskim uniwersytecie. Publikowane na blogu teksty dotyczą rynku kapitałowego, ekonomii, gospodarki i życia społecznego– w takiej mniej więcej kolejności więcej »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player