Faktury elektroniczne EBPP

Trystero

Czy tak wygląda ziemia obiecana dla spekulantów?

Opublikowane przez Trystero w kategorii Oszczędzanie i inwestowanie, Rynek kapitałowy dnia 26.09.2011 | Komentarze (11) »

W sobotnim Parkiecie opublikowano tekst Błażeja Dowgielskiego NewConnect – ziemia obiecana dla spekulantów. Autor zamieścił w nim między innymi taką uwagę: Z szacunków ‘Parkietu’ wynika, że spośród 310 notowanych dziś na NewConnect spółek jedna czwarta w ciągu ostatniego roku choć doświadczyła co najmniej 100-proc. zwyżki kursu w okresie mniejszym niż jeden miesiąc. Z reguły była ona bardzo nietrwała.

Zadałem sobie dwa pytania: jak bardzo nietrwała i jakie są tego konsekwencje dla przeciętnego spekulanta? Inspiracją był zamieszczone w artykule zestawienie wykresów, który możecie zobaczyć poniżej:

Za Parkiet

Za Parkiet

Część inwestorów zobaczy w powyższym zestawieniu olbrzymie możliwości zarobku. Ja widzę w nim poważne ryzyko istotnej straty kapitału.

Postanowiłem więc policzyć jak bardzo od osiągniętych w okresie ostatniego roku (250 sesji) maksimów oddaliły się ceny akcji notowanych na NewConnect spółek (jeśli spółka notowana jest krócej niż rok to brane było maksimum z całego okresu notowań – nawet jeśli było to tylko kilkanaście sesji). W obliczeniach pomagał Darkh.

Co się okazało? Aż 15% spółek z NewConnect, notowanych było w piątek 80% i więcej poniżej maksimum z ostatniego roku. 60% spółek z NC notowanych było w piątek 50% i więcej poniżej maksimum z ostatniego roku. Analogiczne wskaźniki dla spółek z WGPW wyniosły 1,8% i 43%.

By lepiej zobrazować tę różnicę pomiędzy NewConnect a WGPW podzieliłem 312 spółek z NC i 425 spółek z GPW na cztery kwartyle na podstawie wielkości spadku od zanotowanego w okresie ostatniego roku maksimum do zamknięcia w piątek. Następnie policzyłem średnią wielkość spadku dla spółek z poszczególnych kwartyli z NC i GPW.

NewConnect WGPW
I kwartyl -83% -70%
II kwartyl -64% -53%
III kwartyl -48% -39%
IV kwartyl -23% -23%

Widać więc, że inwestorzy na NewConnect zmagają się z grubym ogonem po lewej stronie rozkładu. Pytanie brzmi: czy są w jakikolwiek sposób ‘wynagradzani’ za branie tego dodatkowego ryzyka?

Na koniec pokażę listę 10 ‘czerwonych latarni’ z NewConnect i WGPW:

Spółka z GPW Spadek od szczytu Spółka z NC Spadek od szczytu
PRONOX -0,9096 PROMET -0,9907
ABMSOLID -0,8927 MBPARTNER -0,9771
JAGO -0,8924 SMOKESHOP -0,9638
MEDIATEL -0,8555 URLOPYPL -0,9634
BEST -0,8291 IPOSA -0,961
DGA -0,8202 IPODS -0,9546
CCENERGY -0,82 INTWORKS -0,9431
YAWAL -0,8136 POLTRONIC -0,9387
REINHOLD -0,795 STIGROUP -0,9318
FON -0,7882 MONTUHOLD -0,9236

Podziel się z innymi:
 • Wykop
 • Google Bookmarks
 • Facebook
 • BLIP - Bardzo Lubię Informować Przyjaciół
 • Co-Robie.pl | Co teraz robisz?
 • Wrzuć to na Flakera - powiadom swoich Znajomych
 • grono.net - internetowa społeczność przyjaciół
 • Dodaj link - Linkr.pl - tylko ciekawe linki
 • Polec.pl - Pozytywnie Odjazdowo Lajtowo Elokwentny Content
 • Dodaj wyczajenie
 • Spis.pl - najciekawsze w sieci
 • pinger.pl - Nie taki zwykły blog.

Komentarze (11) do "Czy tak wygląda ziemia obiecana dla spekulantów?"

 1. marcinw powiedział(a):

  Ja nie wyobrazam sobie inwestowania tam na takiej płynności, druga sprawa że zdecydowana wiekszosc spolek tam znajdujących się jest hm…. o wątpliwej kondycji finansowej. To jest raj i praktycznie darmowy kapitał dla przedsiębiorców, ale na inwestorów czekają niespodzianki takie jak wyżej wymienione. (btw świetna prezentacja – dzięki)

 2. zelazny.karzel.wasyl powiedział(a):

  No nie wiem, kto komu taką ziemię obiecał :-)
  Ja firmy z NC omijam szerokim łukiem, inne polskie akcje zresztą od jakiegoś czasu też.
  Prawie każdy wykres wygląda tak, jakby na chwilę ktoś przyłożył defibrylator, serce spółki na moment zabiło a potem to już tylko przedśmiertne drgania gasnące.

  Na mój nos połowa z tych firm nie przetrwa na rynku 3 lat, a te, co przetrwają szybko uciekną na normalniejsze parkiety.
  Ot, tjażołaja sud’ba polskawo OTC markjeta :-)

 3. marcinw powiedział(a):

  Co ciekawe newconnect chwali się że mieli mniej upadłości niż GPW. Ciekawe jak długo….

 4. Trystero powiedział(a):

  @ marcinw

  Co ciekawe newconnect chwali się że mieli mniej upadłości niż GPW.

  To może wynikać z osobliwej strategii wielu firm z NC, które po ’spaleniu’ całego kapitału i udowodnieniu, że pierwotny model biznesowy kompletnie się nie sprawdził albo wymyślają zupełnie nowy model biznesowy albo przekształcają się w fundusz inwestujący w perspektywiczne firmy. Tym wydarzeniom towarzyszy oczywiście nowa emisja akcja czyli nowy kapitał od rynku. Pytanie brzmi: ile razy można powtórzyć ten proces?

 5. marcinw powiedział(a):

  Prędzej czy później skończy się dobre, ale “Co czwarta spółka emituje akcje po debiucie” wg pb.pl

 6. dawid powiedział(a):

  Np spółka Promet z NC nie podała żadnego komunikatu o kondycji finansowej tylko od razu że upadłość likwidacyjna i tak to jest kupować po przecenie. Jak przecena przypomina krach to na NC nie skonczy tak jak na wykresie DOW JONSA od 1930 bo dalszej histori nie będzie

 7. karroryfer powiedział(a):

  A czy są jakieś dane nt. struktury inwestorów ( z czy bez “”) w NC – to było by chyba ciekawe. Np. wśród indywidualnych – 50% to mółlby być wiek 20-25 lat podobnie jak wśród motocyklistów ;)

 8. yzy powiedział(a):

  obstawiałbym że upadłości na NC jest proporcjonalnie o wiele mniej niż na giełdzie dlatego ze spółki, które są tam notowane, nie mają zwykle większej zdolności kredytowej i nieudane inwestycje finansują z kapitału, z ofert prywatnych/pp, a nie długiem, dlatego trudniej im upaść nawet jak się całkiem wypalą

 9. marcinw powiedział(a):

  Tylko cos takiego znalazlem, ale chyba nieźle typujesz… :)))

  http://www.ncbiuletyn.pl/files/00000763/struktura_inwestorow.png

 10. Johnny Bravo powiedział(a):

  zagraniczni pojawiają się na wykresie chyba tylko dlatego, że na NC jest kilka spółek z innych krajów (AER, AGL, AAE, PHO – te znam, pewnie jest więcej, ale nie kojarzę)

 11. jaruzel.gpw powiedział(a):

  “Pytanie brzmi: ile razy można powtórzyć ten proces?”

  Tyle ile się da.

  Niektórzy zrobili sobie sposób na życie z polityki. Inni zrobili sposób na życie z NewConnect. Efekty widać po wykresach.

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.

Trystero

niezależny blog finansowy

Autor bloga jest inwestorem giełdowym i doktorantem na czołowym polskim uniwersytecie. Publikowane na blogu teksty dotyczą rynku kapitałowego, ekonomii, gospodarki i życia społecznego– w takiej mniej więcej kolejności więcej »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player