Faktury elektroniczne EBPP

Trystero

Do przeczytania: 25.09.2011

Opublikowane przez Trystero w kategorii Rynek kapitałowy, Społeczeństwo, Świat dnia 25.09.2011 | Komentarze (6) »

Porcja linków na niedzielę:

Moneyball to jeden z bardziej oczekiwanych przeze mnie filmów. Nie tylko dlatego, że cenię sobie aktorstwo Brada Pitta. Moneyball opowiada historię managera drużyny bejsbolowej, który przy pomocy zaawansowanej statystyki rzucił wyzwanie rynkowemu konsensusowi. Billy Beane, manager Oakland Athletics, jest postacią, której historia posłużyła za scenariusz do filmu.

Michel Lewis napisał bestselerową książkę o metodach pracy managera OA. Beane przez wiele lat prowadził jeden z najbardziej efektywnych kosztowo zespołów bejsbolowych w USA – OA osiągał sportowe wyniki porównywalne z wynikami klubów o znacznie wyższym budżecie (choć nigdy nie zagrał w World Series). Beane oparł selekcje zawodników i taktykę o wyniki analiz statystycznych, przy czym skoncentrował się na wskaźnikach ‘niedoważanych’ przez innych managerów. W New York Times ukazał się świetny tekst na ten temat. W artykule zwrócono uwagę, że gdy inni uczestnicy rynku przejęli metody stosowane w OA, to Beane utracił swoją przewagę. Ten sam mechanizm dotyczy wielu strategii inwestycyjnych.

W recenzji książki Maphead: Charting the Wide, Weird World of Geography Wonks, która ukazała się w Wired znajduje się sporo geograficznych ciekawostek. Wiecie, że istnieje potrójna wyspa czyli wyspa, położona na wyspie, położonej na wyspie? Ma prawie dwa hektary. Entuzjaści stworzenia utopijnego, wolnorynkowego państwa powinni zainteresować się obszarem znanym jako Bir Tawil, pomiędzy Egiptem a Sudanem. Żadne z państw nie rości pretensji do tego terytorium o powierzchni niemal 2 000 km2. Bir Tawil przypomniał mi o chyba największym terytorium o nieuregulowanym statusie prawnym: Saharze Zachodniej.

Bardzo interesujące dane z rynku producentów telefonów komórkowych, które pokazują gigantyczną przewagę Apple nad konkurentami. W badaniu opinii konsumenckich, aż 89% użytkowników iPhona oświadczyło, że pozostanie klientami Apple przy zakupie kolejnego aparatu. Ten wskaźnik dla HTC wynosi 39% a dla Nokii 24%:

Za Apple Insider

Za Apple Insider

W nawiązaniu do tekstu Delta One znów na pierwszych stronach gazet Dominic Connor w The Register opisuje jak zostać łajdackim maklerem (podoba się Wam to tłumaczenie rogue trader?). Connor podkreśla, że kluczowe znaczenie ma znajomość zaplecza, działu wsparcia (podoba się Wam to tłumaczenie back office?), które posiadają osoby utrzymujące dobre kontrakty z działem wsparcia lub które z back office przeszły do front office.

Artykuł na blogu Freakonomics i podcast, których tematem przewodnim jest prognozowanie, przede wszystkim trudności jakie sprawia ludziom, w tym ekspertom. Kwestię tę omówiono na przykładzie prognoz wyników ligi futbolu amerykańskiego (NFL) – konkretnie prognozowania drużyn, które zakwalifikują się do play-off. Generalnie, skuteczność prognoz ekspertów wynosi 36% (gdyby obstawiali losowo to osiągnęliby 25%). Artykuł zwraca uwagę na interesujący fakt: przeciętnie w prognozach eksperci na 12 drużyn w play-off typują osiem, które grały w play-off w poprzednim sezonie i 4 nowe drużyny. Tymczasem, historyczne statystyki wskazują, że przeciętnie w play-off znajduje się 6 drużyn z play-off poprzedniego sezonu i 6 nowych drużyn.

Mądrość z rysunków po raz drugi: prawdopodobieństwo warunkowe:

Za XKCD

Za XKCD

Podziel się z innymi:
 • Wykop
 • Google Bookmarks
 • Facebook
 • BLIP - Bardzo Lubię Informować Przyjaciół
 • Co-Robie.pl | Co teraz robisz?
 • Wrzuć to na Flakera - powiadom swoich Znajomych
 • grono.net - internetowa społeczność przyjaciół
 • Dodaj link - Linkr.pl - tylko ciekawe linki
 • Polec.pl - Pozytywnie Odjazdowo Lajtowo Elokwentny Content
 • Dodaj wyczajenie
 • Spis.pl - najciekawsze w sieci
 • pinger.pl - Nie taki zwykły blog.

Komentarze (6) do "Do przeczytania: 25.09.2011"

 1. SiP powiedział(a):

  @moneyball

  Bardzo dobre noty na imdb.com rottentomatoes.com itp wiec zapowiada sie dobry film. Ja polecam Drive – zupełnie inny klimat ale pewnie równie dobry:)

 2. Trystero powiedział(a):

  @ SiP

  Drive jest na mojej liście ze względu na Goslinga, który wyrasta dla mnie na jednego z najbardziej obiecujących aktorów.

  Natomiast ze względu na wartość poznawczą warto obejrzeć:
  Flash of Genius
  Extraordinary Measures

  O pierwszym wspominałem na blogu, dotyka kwestii patentów i korporacjonizmu. Drugi film dotyka kwestii leków sierocych. Obydwa bazują na prawdziwych historiach.

 3. Jacek26 powiedział(a):

  @Trystero
  Uwielbiam XKCD :) ale to i tak chyba dzięki tobie ich poznałem.

 4. Baqu powiedział(a):

  co do Goslinga, to polecam go w

  http://www.filmweb.pl/film/Kocha%2C+lubi%2C+szanuje-2011-564225

  zagrał dobra rolę, a film jak na ten typ ( dramat, romans, komendia )
  bodaj najlepszy jaki widziałem.

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.

Trystero

niezależny blog finansowy

Autor bloga jest inwestorem giełdowym i doktorantem na czołowym polskim uniwersytecie. Publikowane na blogu teksty dotyczą rynku kapitałowego, ekonomii, gospodarki i życia społecznego– w takiej mniej więcej kolejności więcej »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player