Faktury elektroniczne EBPP

Trystero

Do przeczytania: 10.09.2011

Opublikowane przez Trystero w kategorii Gospodarka, Rynek kapitałowy, Społeczeństwo dnia 10.09.2011 | Komentarze (9) »

Świeża porcja linków na sobotę:

Analitycy Nomura przedstawili interesujący wykres pokazujący jak zmiana nominalnego PKB w USA skorelowana jest ze stopami zwrotu z rynku akcyjnego. Poniższy wykres pokazuje medianę średnich rocznych stóp zwrotu amerykańskiego rynku akcyjnego w okresie trzech lat dla poszczególnych segmentów średniej rocznej zmiany nominalnego (bez uwzględnienia inflacji) PKB w USA w okresie trzech lat:

Za Nomura
Za Nomura

Wyraźnie widać, że rynki akcyjne znajdują się pod presją gdy wzrost nominalnego PKB przez dłuższy czas znajduje się poniżej 2%. Pewnym problemem jest fakt, że takich okresów stagnacji przy braku presji inflacyjnej było w XX wieku niewiele.

Za Nomura

Za Nomura

Strukturalne spojrzenie na stagnację na amerykańskim rynku pracy. Poniższy wykres pokazuje zmiany miejsc pracy w poszczególnych sektorach przed recesją (12.2001 do 10.2007) i w czasie ożywienia gospodarczego (07.2009 do 08.2011):

Za MacroBlog

Za MacroBlog

Zastosowałem swego rodzaju autocenzurę powstrzymując się w mijającym tygodniu od pisania o zachowaniu profesor Zyty Gilowskiej. Polecę więc tylko wypowiedzi Bogusława Grabowskiego i Ryszarda Petru oceniające zachowanie profesor Gilowskiej.

Pojawiły się artykuły naukowe z sympozjum o polityce ekonomicznej, które Bank Rezerwy Federalnej w Kansas City zorganizował pod koniec sierpnia w Jackson Hole.

Moim zdaniem warty polecenia jest artykuł The real effects of debt, którego autorami są Cecchetti, Mohanty i Zampolli. Autorzy analizują wpływ wzrostu zadłużenia nie-finansowego, czyli sektora publicznego, korporacyjnego i gospodarstw domowych na tempo wzrostu gospodarczego w 18 państwach OECD w latach 1980-2010. Wszystkie trzy rodzaje długu zaczynają negatywnie oddziaływać na tempo wzrostu gospodarczego po przekroczeniu pewnego poziomu, 85%-90% PKB. Do tematu powrócę w najbliższym czasie.

Warto też zapoznać się z tekstem Balancing growth with equity: The view from Development autorstwa Esther Duflo, która jest wschodzącą gwiazdą ekonomii rozwoju. Znienawidzona przez internetowych liberałów za zmiażdżenie wygodnego mitu o bezsensowności rozdawania moskitier, Duflo jest jednym z największych entuzjastów stosowania naturalnych eksperymentów w ekonomii. W Jackson Hole Duflo przedstawiła referat o nierównościach ekonomicznych i rozwoju gospodarczym przekonując, że zmniejszanie nierówności ekonomicznych i wspieranie wzrostu gospodarczego nie wykluczają się. Pokazała także w jaki sposób zawodność rynku może prowadzić do nieoptymalnej alokacji zasobów w warunkach nierówności ekonomicznych.

Biorąc pod uwagę poziom awersji do ryzyka Jeba Corlissa spróbujcie odpowiedzieć na pytanie: czy Corliss osiągnąłby sukces jako inwestor?

Bardzo interesujące fotografie z Frontu Afrykańskiego II wojny światowej.

Lista 50 filmów dokumentalnych, które trzeba zobaczyć. Wielu z Was uzna ją za kontrowersyjną (Niewygodna Prawda znalazła się na ósmym miejscu). Ja uważam Bowling for Columbine za najlepszy film Moore’a. Z zawstydzeniem przyznaję, że z pierwszej ‘10’ obejrzałem tylko 3 filmy.

Podziel się z innymi:
 • Wykop
 • Google Bookmarks
 • Facebook
 • BLIP - Bardzo Lubię Informować Przyjaciół
 • Co-Robie.pl | Co teraz robisz?
 • Wrzuć to na Flakera - powiadom swoich Znajomych
 • grono.net - internetowa społeczność przyjaciół
 • Dodaj link - Linkr.pl - tylko ciekawe linki
 • Polec.pl - Pozytywnie Odjazdowo Lajtowo Elokwentny Content
 • Dodaj wyczajenie
 • Spis.pl - najciekawsze w sieci
 • pinger.pl - Nie taki zwykły blog.

Komentarze (9) do "Do przeczytania: 10.09.2011"

 1. Czytelnik powiedział(a):

  Ja mogę polecić wywiad z antropologiem David’em Graeber’em na temat historii pieniądza/długu, która przeczy standardowym poglądom w tej materii, na przykład ten o tym że wszystko zaczęło się od barteru.

  http://www.nakedcapitalism.com/2011/08/what-is-debt-%E2%80%93-an-interview-with-economic-anthropologist-david-graeber.html

 2. Trystero powiedział(a):

  @ Czytelnik

  Interesujący wywiad. Czytałem gdzieś ten fragment o podejściu do kredytodawców i kredytobiorców. To fascynujące jak nagle odwróciły się społeczne normy.

 3. karroryfer powiedział(a):

  Bezpośrednie nawiązania do krajowej polityki( gospodarczej) to tu rzadkość – a szkoda.
  W tym przypadku jednak ( poza bezdyskusyjnym naruszeniem obyczaju – zdaje się że brak jakiejkolwiek sankcji prawnej!) to czy rzeczywiście postrzegacie członków RPP ( analogicznie też NSA, SN itd) jako apolitycznych? Czy Bernanke &Co albo niemiecki sąd konstytucyjny ogłaszając legalność pakietów pomocowych zachował się apolitycznie?

 4. Czytelnik powiedział(a):

  Apolityczność to śmieszne słowo w sytuacji gdy jednostka cały czas podejmuje polityczne decyzje.
  Ale zahaczamy tu o szerszą kwestię – obiektywizm i jego istnienie. Nie jest już żadną tajemnicą że ludzie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, podejmują decyzje w oparciu o ich subiektywne opinie, interesy czy uczucia.
  Bycie obiektywnym oznacza wynieść poza własne ego, ale niewielu to potrafi.

 5. dziatko powiedział(a):

  Trystero

  Wkrótce potrzebny nie będziesz. No, może tylko by włączyć komputer.
  http://www.nytimes.com/2011/09/11/business/computer-generated-articles-are-gaining-traction.html?pagewanted=1&_r=1

 6. Bebok powiedział(a):

  Zastosowałem swego rodzaju autocenzurę powstrzymując się w mijającym tygodniu od pisania o zachowaniu profesor Zyty Gilowskiej.

  A szkoda. Lubię jak piszesz o realiach polskiej polityki w kontekście gospodarki.

  Ciekawy link o subsydiach choć tematyka niejednokrotnie poruszana na tym blogu.

 7. Poziomka powiedział(a):

  @Bebok
  A gdzie tu kontekst gospodarki?

 8. Bebok powiedział(a):

  @Poziomka: no Gilowska chciała poszczekać o gospodarce

 9. Trystero powiedział(a):

  @ Bebok

  Proszę. Profesor Gilowska i podyskutować. Zresztą, akurat o gospodarce wolno jej dyskutować.

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.

Trystero

niezależny blog finansowy

Autor bloga jest inwestorem giełdowym i doktorantem na czołowym polskim uniwersytecie. Publikowane na blogu teksty dotyczą rynku kapitałowego, ekonomii, gospodarki i życia społecznego– w takiej mniej więcej kolejności więcej »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player