Faktury elektroniczne EBPP

Trystero

Do przeczytania: 31.07.2011

Opublikowane przez Trystero w kategorii Gospodarka, Społeczeństwo dnia 31.07.2011 | Komentarze (29) »

Porcja linków na niedzielę:

Willem Buiter i Ebrahim Rahbari z Citigroup nakreślili pięć scenariuszy rozwiązania problemów budżetowych i zadłużeniowych w USA. Szanse podniesienia limitu zadłużenia na czas i zatwierdzenia rzetelnego, ponadpartyjnego programu sanacji fiskalnej określili na 1%. W raporcie Citigroup znajduje się interesująca informacja o historycznym przykładzie obniżenia zadłużenia USA. Pomiędzy 1946 a 1974 roku dług jako procent PKB spadł w USA ze 121% do 32%. Z 89 punktów procentowych redukcji:

 • 53 przypadło na wzrost realnego PKB
 • 56 na inflację
 • -20 na bilans budżetowy

Proszę zwrócić uwagę, że USA zanotowały gigantyczną obniżkę wskaźnika zadłużenia bez hiperinflacji a nawet bardzo wysokiej inflacji (inflacja nie przekraczała 10%) i bez systematycznej nadwyżki budżetowej.

Na blogu CXO Advisory Group bardzo ciekawe porównanie prostych strategii inwestycyjnych opartych o 200 sesyjną średnią kroczącą, 40 tygodniową średnią kroczącą i 10 miesięczną średnią kroczącą.

Olbrzymie zainteresowanie wzbudziło w ubiegłym tygodniu umieszczenia dwóch piłkarzy Realu Madryt, Ronaldo i Kaki, jako zabezpieczenia pożyczki z Europejskiego Banku Centralnego przez  Bankia – hiszpańską grupę banków oszczędnościowych (savings bank). Formalnie, zabezpieczeniem jest Collateralised Loan Obligation, w skład której wchodzi pożyczka dla Realu Madryt na zakup piłkarzy. Nie rozumiem skąd tyle medialnego szumu wokół tego wydarzenia? W Polsce od lat 90’ karty zawodnicze były traktowane jak alternatywne aktywa finansowe.

Freakonomics zwraca uwagę na najnowsze badania analizujące wpływ wagi samochodu na ryzyko obrażeń w wypadku drogowym. Michael Anderson i Maximilian Auffhammer obliczyli, że zwiększenie wagi samochodu o 1000 funtów (450 kilogramów) zwiększa ryzyko śmierci w drugim pojeździe o 47% w stosunku do scenariusza bazowego.

Przez kilka lat po kryzysie naftowym, średnia waga samochodów w USA spadła z 4100 funtów do 3200 funtów. W 2005 roku, po latach boomu na samochody typu SUV i pickupy ta wartość powróciła do poziomu z 1975 roku. Anderson i Auffhammer szacują zewnętrzne koszty, związane ze zwiększoną liczbą ofiar, większej wagi amerykańskiej floty samochodowej na 93 mld USD rocznie.

Sprawa jest fascynująca ponieważ korzyści ze zwiększonej wagi samochodu są wewnętrzne (dotyczą kierowcy i pasażerów większego samochodu, który jest bezpieczniejszy) a koszty związane ze zwiększeniem wagi samochodu są zewnętrzne (dotyczą pieszych, motocyklistów oraz kierowców i pasażerów innych samochodów). Ciężki samochód to klasyczny przykład negatywnych efektów zewnętrznych. Ekonomia zna sposoby na ‘uwewnętrznienie’ kosztów zewnętrznych. Nie są one jednak lubiane.

Interesujący tekst w Financial Times o jednym z największych serwisów randkowych: match.com i o tworzeniu algorytmu łączącego ze sobą użytkowników.

Bardzo analityczny tekst o czynnikach demograficznych determinujących rynek nieruchomości w USA. Poza samym przyrostem demograficznym (z opóźnieniem) warto zwracać uwagę na trendy w kreacji nowych gospodarstw domowych i przeciętnej wielkości gospodarstwa domowego.

Wykres dnia, przeciętne alokacje aktywów w funduszach emerytalnych w różnych państwach na świecie:

Za OECD

Za OECD

Podziel się z innymi:
 • Wykop
 • Google Bookmarks
 • Facebook
 • BLIP - Bardzo Lubię Informować Przyjaciół
 • Co-Robie.pl | Co teraz robisz?
 • Wrzuć to na Flakera - powiadom swoich Znajomych
 • grono.net - internetowa społeczność przyjaciół
 • Dodaj link - Linkr.pl - tylko ciekawe linki
 • Polec.pl - Pozytywnie Odjazdowo Lajtowo Elokwentny Content
 • Dodaj wyczajenie
 • Spis.pl - najciekawsze w sieci
 • pinger.pl - Nie taki zwykły blog.

Komentarze (29) do "Do przeczytania: 31.07.2011"

 1. Bulwersator powiedział(a):

  “Szanse podniesienia limitu zadłużenia na czas i zatwierdzenia rzetelnego, ponadpartyjnego programu sanacji fiskalnej określili na 1%.” – to jest nieracjonalne zawyżanie szans na ten scenariusz

 2. Łukasz powiedział(a):

  Nowości ze świata bitcoinów:

  https://bitomat.pl/Home/Statement

 3. Trystero powiedział(a):

  @ Łukasz

  No więc wygląda na to, że wszystkie bitcoiny przechowywane na kontach jedynego polskiej giełdy wymiany BTC na PLN… przepadły.

  Cóż, życie bardzo szybko zweryfikowało buńczuczne zapewnienia trolli z polskiego forum bitcoina, którzy na moim blogu krytykowali wszystkich niepodzielających ich entuzjazmu. Widzę, że już zaczynają straszyć się policją i sądami.

 4. _dorota powiedział(a):

  @ waga samochodu a efekty zewnętrzne

  Blondynek w Bentleyach
  http://www.dailymail.co.uk/news/article-2019340/Hapless-blonde-crashes-250k-Bentley-FOUR-supercars.html

  na szczęście u nas niewiele (za to kierowcy tirów sieją postrach).

 5. IIS powiedział(a):

  @Łukasz:

  Uroki przechowywania danych w “chmurze” ;)

 6. Bulwersator powiedział(a):

  “wszystkie dane zgromadzone na serwerze zostały utracone!, w tym zapisy dotyczące portfela bitcoinowego oraz jego kopie zapasowe (backupy). ”

  Piękny backup. To już mój folder ze śmiesznymi obrazkami jest lepiej zabezpieczony.

 7. Bulwersator powiedział(a):

  Z niebezpiecznik.pl

  “Poszkodowanym, którzy będą chcieli dochodzić swoich praw na drodze sądowej życzymy powodzenia w tłumaczeniu sądowi, czym jest kryptowaluta ;)”

 8. Bulwersator powiedział(a):

  Korzystający z tej strony “zgodzili się na regulamin, który może sie zmienić w każdej chwili i obowiązuje natychmiast. Radzę często wciskać refresh tej strony bo może będzie trzeba oddać jeszcze dom, mieszkanie, dusze, żone, siostrę i chomika.” i “11. Odpowiedzialność Administratora Serwisu wobec użytkowników ograniczona jest do zdarzeń, które nastąpiły wyłącznie z winy umyślnej Administratora Serwisu.”

  Z ciekawości – czy taki regulamin jest legalny?

 9. Bulwersator powiedział(a):

  A mybitcoin.com właśnie gdzieś zaginął razem z pieniędzmi :D. Coraz ciekawiej, niech żyje bezpieczeństwo od drukarek, banksterów i nadzoru finansowego! ( http://forum.bitcoin.org/index.php?topic=33020.0 )

 10. Bulwersator powiedział(a):

  By zakończyć mój spam – zastanawiałem się jaki jest możliwy scenariusz w którym bitcoin staje się realnie używanymi pieniędzmi (w tym momencie bitcoin się zbiera, tak jak tulipany czy komiksy).

  *pojawiają się serwisy choć półprofesjonalne (robią backupy, nie mają błędów SQL injection…)

  *oszuści okradają klientów, serwisy amatorskie padają, ludzie przechodzą do tych działających

  *pada światowy system finansowy przy braku poważnych problemów z internetem

  Szanse porównywalne z tym że USA lub Polska nie zbankrutuje do 2025.

 11. Bulwersator powiedział(a):

  I jeszcze jedno, całkiem nie na temat ale warte polecenia jako coś na rozpoczynanie dnia: http://apod.nasa.gov/apod/astropix.html

 12. GZ powiedział(a):

  “Dziś ruszyła możliwość wypłaty środków trzymanych w złotówkach na prywatne konta bankowe. Pieniądze te były trzymane na prywatnym koncie Bartosza, więc awaria serwera nie miała na nie wpływu”

  Przepraszam, ale to jest dzialalnosc parabankowa (pomijajac juz cala absurdalną wiare w bezpieczenstwo), wiec tak nie bardzo legalna

 13. Adam Duda powiedział(a):

  GZ
  Oczywiście.. Dzieciaki bawią się w coś czego nie rozumieją i odkrywają bankowość na nowo.
  Teraz dzieciaki uruchamiają policję sąd prokuratora komornika. Czyli cały system przeciwko którym walczyli.

  Hehe i jestem ciekawy jak wytłumaczą to, co właściwie zostało skradzione. I czy od wpłaty pieniędzy na konto “pana Bartosza” odprowadzony został chociaż PCC

 14. GZ powiedział(a):

  no cóż, to teraz czas, zeby kupili wlasna platforme wiertnicza i stworzyli wlasny rajski zakątek :)

 15. Trystero powiedział(a):

  @ GZ, Adam Duda

  Zastanawiam się czy ktokolwiek z nich podpisałby umowę z bankiem, w której bank odpowiada tylko za swoje UMYŚLNE błędy.

 16. Adam Duda powiedział(a):

  Trystero
  I regulamin, który w KAŻDEJ chwili może zostać zmieniony. To taka partyzantka, że az dziw, że sie to jeszcze kupy trzyma.
  A niech tylko skarbówka upomni się o należne podatki za te zabawę to będzie skowyt, że system niszczy jednyną wolną walutę.

  Aha teraz zawiązują sobie dobrowolny fudnusz, który pomógł by wypłacie odszkodowań poszkodowanym.
  Odkrywają BFG. Co prawda nie mam nic do prywatnego Bitcoinowego funduszu gwaracyjnego, ale czy to nie oznacza że.
  - Tracimy anonimowość
  - Koszta transakcyjne idą w górę

  Czyli jedynie co zastaje z tego fenomenu to ograniczona ilość bitcoinów.

 17. adegie powiedział(a):

  @AdamDuda
  “To taka partyzantka, że az dziw, że sie to jeszcze kupy trzyma.”
  No przecież już się nie trzyma :) Kupa i owszem ale po wpadnięciu na wentylator.

 18. HeS powiedział(a):

  @Adam Duda:”I regulamin, który w KAŻDEJ chwili może zostać zmieniony. ”

  Gwoli sprawiedliwości, to w bankach też 90% zapisów regulujących stosunki pomiędzy klientem a bankiem jest w regulaminie, który też może zostać zmieniony (np. marża przy kupnie waluty dla kredytobiorcy walutowego).

 19. Realfan powiedział(a):

  Zabezpieczeniem pożyczki Realu Madryt są wpływy z jego kontraktu z Mediapro (co zresztą w podanym linku jest wyrażnie zaznaczone), skąd więc teoria, że zabezpieczenie stanowią karty zawodnicze Ronaldo i Kaki?

 20. GTC powiedział(a):

  “Pieniądze te były trzymane na prywatnym koncie Bartosza, więc awaria serwera nie miała na nie wpływu”.

  A jak pieniądze te nie były by trzymane na prywatnym koncie Bartosza, tylko na przykład specjalnym koncie bitcoinowym, to czy wtedy awaria ta miała by na nie wpływ?

  Ciekawe czy amatorzy Bt, którzy przekazali swoje pieniądze na ich zakup, mieli świadomość tego doniosłego faktu – prywatności konta?

  Czy ten Bartosz to może Bartosz Głowacki? Bo widać, że ma łepek do interesów.

  Bitcoiny są w chmurze, podobno dlatego ich polscy posiadacze (niedoszli) chodzą obecnie tacy pochmurni. :)

 21. Trystero powiedział(a):

  @ Realfan

  Nie napisałem, że zabezpieczeniem są karty zawodnicze – szczerze mówiąc nie wiem czy coś takiego w Europie Zachodniej istnieje, zwłaszcza po sprawie Bosmana. Ale jak przeczytasz linkowany tekst to mem jest taki, że Ronalda jest zabezpieczeniem (tytuł tekstu to: When footballers become collateral)

 22. Adam Duda powiedział(a):

  HES
  Oczywiście, że banki mogą zmieniać regulamin, ale ta zmiana musi być zatwierdzona przez regulatora AFAIK

 23. adremja powiedział(a):

  O rosnącym zapotrzebowaniu na data scientists. Chociaż zastanawiające jest główne narzędzie pracy czyli excel. Czyżby pracodawcy nie słyszeli np. o R. A może jest to teraz po prostu taki fancy term na nazwanie już wcześniej istniejących stanowiska. http://www.readwriteweb.com/archives/jobs_for_data_scientists_explode_across_the_market.php

 24. fdu powiedział(a):

  co do ‘uwewnętrznienia’ kosztów cięższego samochodu, to czy wyższe koszty paliwa (bo chyba cięższy wóz więcej pali) nie jest właśnie ceną za większe bezpieczeństwo?

 25. Trystero powiedział(a):

  @ fdu

  Dokładnie tak. Jednak z tych badań wynika, że paliwo powinno być jeszcze wyżej opodatkowane w USA by w pełni ‘uwewnętrznić’ koszty cięższego samochodu.

  Teoretycznie, to ryzyko powinno być też wliczone w premie w OC.

 26. poszi powiedział(a):

  Re: Masa samochodu.

  W USA przy ubezpieczeniu samochodu odpowiada sie na dziesiątki drobiazgowych pytań i ubezpieczyciele raczej powinni to wziąć pod uwage. Inna kwestia jest to, czy ubezpieczyciele istotnie wypłacają takie odszkodowania, a jeszcze inną, że cenniki ubezpieczenia są tak zagmatwane, że nawet pracownicy firm ubezpieczeniowych pewnie nie wiedzą, co wpływa na wysokość składki i konsumenci nie są świadomi tego, że większa masa samochodu=wyższa składka.

 27. Myrkul powiedział(a):

  @Trystero #26

  A czy to ryzyko nie jest uwzględniane w zasadzie, że OC płacimy m.in. od pojemności silnika? (im cięższy samochód tym większy silnik, żeby to rozpędzić) Chyba że w USA się to liczy inaczej.

 28. adremja powiedział(a):

  A tutaj jeszcze próby zbadania wpływu social media na ilość cytowań http://blog.ketyov.com/2011/07/role-of-facebook-and-twitter-in.html

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.

Trystero

niezależny blog finansowy

Autor bloga jest inwestorem giełdowym i doktorantem na czołowym polskim uniwersytecie. Publikowane na blogu teksty dotyczą rynku kapitałowego, ekonomii, gospodarki i życia społecznego– w takiej mniej więcej kolejności więcej »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player