Faktury elektroniczne EBPP

Trystero

Do przeczytania: 17.07.2011

Opublikowane przez Trystero w kategorii Polityka, Społeczeństwo, Świat dnia 17.07.2011 | Komentarze (17) »

Porcja linków na niedzielę:

Tim Harford wygłosił niedawno bardzo inspirujący wykład o tym jakie straty przynosi ludzkości i poszczególnym osobom ‘kompleks Boga’. Harford zwraca uwagę na korzyści z posługiwania się mechanizmem planowanych ‘prób i błędów’ przy szukaniu optymalnych rozwiązań. Warto obejrzeć:

Bespoke przypomniał jak słabo w ostatnim czasie spisywały się główne europejskie indeksy giełdowe.

Interesujące dane statystyczne dotyczące raportów giełdowych amerykańskich spółek. Okazuje się, że są firmy masowo produkujące raporty i firmy bardzo powściągliwe w komunikacji z rynkiem. Takie badania to interesujący temat na pracę licencjacką/magisterską.

Nie miałem pojęcia, że zarządzanie marką Kubuś Puchatek jest tak trudne. Stawka jest spora: w ostatnich 5 latach sprzedaż gadżetów związanych z Kubusiem Puchatkiem przekroczyła 5,5 mld USD. Interesujący tekst w New York Times, że Kubuś Puchatek nie pozwala się Disneyowi zmodernizować według opracowanego dla innych bajek schematu.

Marathon Oil był prekursorem. Teraz jego drogą podąża ConocoPhillips. Czy era pionowo zintegrowanych korporacji naftowych dobiega końca? Coraz więcej analityków dostrzega korzyści z podziału na upstream (E&P – eksploracja i produkcja) i downstream (przetwórstwo i dystrybucja produktów rafinacji). Przykład Marathon Oil jest zachęcający. W kilka tygodni po podziale kapitalizacja dwóch powstałych firm o 60% przekracza kapitalizację zintegrowanego Marathon Oil.

Najnowszy i ostatni film sagi o Harrym Potterze zarobił w pierwszy weekend 169 mln USD. To dobry pretekst by przypomnieć najbardziej popularne kinowe serie:

To jest fascynujący wykres pokazujący, że demokraci i republikanie w USA mają odmienne preferencje przy wyborze kandydatów kongresmanów. Demokraci preferują kandydatów skłonnych do kompromisu, republikanie preferują kandydatów, którzy trzymają się swoich przekonań:

Za Mother Jones

Za Mother Jones

Którzy wyborcy Waszym zdaniem obrali lepszą strategię?

Wykres dnia, najwyższa stawka podatkowa podatku PIT w USA od 1913 roku:

Za Paul Kedrosky

Za Paul Kedrosky

A co interesującego Wy przeczytaliście?

Podziel się z innymi:
 • Wykop
 • Google Bookmarks
 • Facebook
 • BLIP - Bardzo Lubię Informować Przyjaciół
 • Co-Robie.pl | Co teraz robisz?
 • Wrzuć to na Flakera - powiadom swoich Znajomych
 • grono.net - internetowa społeczność przyjaciół
 • Dodaj link - Linkr.pl - tylko ciekawe linki
 • Polec.pl - Pozytywnie Odjazdowo Lajtowo Elokwentny Content
 • Dodaj wyczajenie
 • Spis.pl - najciekawsze w sieci
 • pinger.pl - Nie taki zwykły blog.

Komentarze (17) do "Do przeczytania: 17.07.2011"

 1. Trystero powiedział(a):

  @ wszyscy

  Zapomniałem napisać w tekście: Cambridge Journals Online udostępnił od 15 lipca do końca sierpnia wszystkie artykuły naukowe z lat 2009-2010. Skorzystajcie jeśli czegoś potrzebujecie.

 2. Adam Duda powiedział(a):

  Znajdź jeżeli już efektywne stawki podatkowe, po stawki mogą być wysokie, ale podstawa i wyłączenia od podstaw opodatkowania mogą kompletnie przewrócić ten wykres.

 3. ignorant powiedział(a):

  @Trystero #Trial and error

  A to ciekawe – bo jak tylko oglądnąłem pomyślałem o Tobie :), a tutaj niespodzianka i to promujesz.

  [uszczypliwość]
  Czyżbym źle pamiętał, że “jak Ci się nie podoba w tym kraju to możesz …” itd. itp.
  No to w końcu jak to z tym jest – warto spróbować w Polsce minarchizmu czy nie? Czy może jednak Ty WIESZ, że to jest na pewno zły pomysł?
  [/uszczypliwość]

  Pozdrawiam

 4. _dorota powiedział(a):

  “Którzy wyborcy Waszym zdaniem obrali lepszą strategię?”
  Wydawałoby się, że wobec skłonności przeciwnika do kompromisu znacznie lepszą strategią jest twarde obstawanie przy swoim.

  @ 3
  Apeluję o wyższy poziom linków niekoniecznie do czytania (te panie zresztą pewnie już wróciły na pobocza naszych dróg krajowych). Uogólniona niechęć do Rosjan jest pewnie pokrętną formą kompleksu Boga :)

 5. kuku.kuku powiedział(a):

  Duży tekst z Wired o Akademii Khana i jak stawia ona na głowie tradycyjną edukację w klasie:
  http://www.wired.com/magazine/2011/07/ff_khan/all/1

 6. Poziomka powiedział(a):

  @Adam Duda

 7. Poziomka powiedział(a):

  @Adam Duda
  Może sam znajdziesz?

 8. Adam Duda powiedział(a):

  Poziomka,

  Może, a co? Adwokat Trystero czy co?

 9. Trystero powiedział(a):

  @ Adam Duda

  Ja się nawet zgadzam z Tobą, że dużo więcej informacji o systemie podatkowym zawierają efektywne stawki podatkowe, jeszcze lepiej efektywne stawki podatkowe dla rodziny zarabiającej przeciętne dochody. Akurat wpadłem na ten wykres i go zamieściłem.

  Zauważ jednak, że tzw. rankingach wolności gospodarczej, które mierzą efektywność biurokracji taki Fraser Insitute korzysta z ‘top marginal tax rate’ do oceny systemu podatkowego. Myślisz, że Panowie z FI manipulują celowo czy też nikt nie powiedział im, że efektywne stawki podatkowe dużo lepiej opisują system podatkowy?

 10. Adam Duda powiedział(a):

  Trystero,

  Myślę po prostu, że podawanie samych stawek jest złudne. Ostatnio nawet rozmawiałem z Niemcami na temat ich stawek opodatkowania biznesu. Na pierwszy rzut oka jest wysokie, jednak jak sami mówią, podstawa do faktycznego opodatkowania jest mocno okrojona i efektywnie wychodzi z goła odmienne. Czy panowie z F1 manipulują. Nie wiem. Nie sprawdzisz tego Ty grzebiąc z prawie podatkowy z połowy lat 70 w USA. Mozna poszukać jakies inne źródła co do faktycznego opodatkowania. może przy okazji kiedyś poszukam.
  Ale jakoś nie przemawia do mnie fakt, że ktoś zarabiający milion dolarów dostawał na reke tylko 100k, a 900k oddawał w podatkach. Po porstu poszukał bym innych źródeł jeszcze na faktyczne opodatkowanie.

 11. karroryfer powiedział(a):

  Może to nic nowego – ale właśnie mną wstrząsneło ( mimo generalnego braku złudzeń co do istoty potęgi ChRL)
  http://www.mcclatchydc.com/2010/09/16/100691/chinese-fisherman-on-yellow-river.html#ixzz100f9wAwC

 12. LOLek powiedział(a):

  Co mnie zaskoczyło w wypowiedzi p. Tima Harforda, to to, że zadziwiająco niedoszacowuje złożoności życia jaskiniowca (300 produktów i usług). Samych towarów spożywczych – biorąc pod uwagę brak ziemniaków, kukurydzy, pszenicy i ryżu – musiało być kilkaset.

 13. kujawianin powiedział(a):

  @LOLek:

  Może miał na myśli produkty przetworzone, a nie surowe. Pewnie, że różnych roślin i zwierząt które jadali było sporo, ale przetworzonych produktów i narzędzi pewnie już mniej.

 14. mobile marketing powiedział(a):

  Thanks for the marvelous posting! I really enjoyed reading it, you may be a great author.
  I will be sure to bookmark your blog and may come back sometime soon.

  I want to encourage you to definitely continue your
  great job, have a nice weekend!

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.

Trystero

niezależny blog finansowy

Autor bloga jest inwestorem giełdowym i doktorantem na czołowym polskim uniwersytecie. Publikowane na blogu teksty dotyczą rynku kapitałowego, ekonomii, gospodarki i życia społecznego– w takiej mniej więcej kolejności więcej »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player