Faktury elektroniczne EBPP

Trystero

W mętnej wodzie… nic nie widać

Opublikowane przez Trystero w kategorii Oszczędzanie i inwestowanie, Rynek kapitałowy dnia 06.06.2011 | Komentarze (10) »

Przyznam szczerze, że nie mam zielonego pojęcia kto w sporze, który chcę opisać ma rację a kto ‘łowi ryby w mętnej wodzie’. Sytuacja wygląda tak, że albo Carson Block reprezentujący stronę internetową Muddy Waters ma rację i korporacja Sino-Forest jest gigantycznym oszustwem albo Carson Block jest giełdowym hochsztaplerem, który za pomocą pseudo-raportów analitycznych manipuluje kursem akcji, na których ma otwartą pozycję. W tym przypadku prawda nie może leżeć po środku. Nie w sytuacji, w której Carson Block pisze w swoim raporcie: Sino-Forest Corp. jest ojcem wszystkich oszustw związanych z chińskimi odwrotnymi przejęciami. Zawsze była oszustwem (…)

Tak jak Madoff, Sino-Forest jest rzadkim oszustwem popełnionym przez dużą, szanowaną instytucję.

Wall Street od jakiegoś czasu z uwagą śledziła oszustwa w odwrotnych przejęciach z udziałem chińskich spółek. Notowane na północnoamerykańskich giełdach firmy-wydmuszki przejmowały chińskie przedsiębiorstwa – co tak naprawdę oznaczało wejście chińskich firm na północnoamerykański rynek akcyjny bez problemów związanych z ofertą publiczną. Stąd nazwa – odwrotne przejęcia. Kilka razy okazało się, że dane finansowe chińskich spółek, które w ten sposób wkroczyły na giełdy w Nowym Jorku czy Toronto były sfałszowane a plany biznesowe, którymi spółki mamiły inwestorów okazywały się mirażami.

Powstały więc strony internetowe, których autorzy zajmowali się wykrywaniem tych przekrętów. Jedną z takich stron jest Muddy Waters. W czwartek 2 czerwca Muddy Waters opublikowała raport który wstrząsnął notowaniami Sino-Forest (ticker TRE). Kurs spółki spadł z około 17,5 dolarów kanadyjskich do 5 CAD (1 CAD – 1,02 USD) pomiędzy 2 a 3 czerwca. Kapitalizacja spółki skurczyła się z 4,3 mld CAD do 1,3 mld CAD. Wśród akcjonariuszy TRE znajdował się fundusz Johna Paulsona, który posiadał około 35 mln z 245 mln akcji TRE. Oznacza to, że w kilka dni fundusz stracił około 400 mln CAD.

Za Yahoo Finance

Za Yahoo Finance

Co ciekawe, Sino-Forest przed opublikowaniem raportu przez Muddy Waters był jednym z ulubieńców inwestorów stosujących krótką sprzedaż. Około 33% akcji TRE było sprzedanych krótko (dane na 31 maj 2011) przy średniej dla spółek z giełdy w Toronto na poziomie 5,7%.

To o tyle interesujące, że Muddy Waters nie jest niezależnym butikiem analitycznym lecz poza publikowaniem raportów rynkowych zajmuje się inwestycjami na rynku.

W disclaimerze ‘raportu’ można przeczytać: Powinno się założyć, że dniu publikacji tego raportu Muddy Waters (prawdopodobnie razem z członkami, partnerami, współpracownikami, konsultantami) razem z jej klientami/inwestorami posiada krótką pozycję na akcjach analizowanej spółki (lub opcjach na akcje) i w związku z tym zanotuje istotne zyski w przypadku spadku ceny akcji.

Muddy Waters zastrzegła także, że nie gwarantuje, iż przedstawione przez nią w raporcie informacje są prawdziwe, aktualne i kompletne. Zachowuje także prawo do zmiany opinii w kwestii ‘raportu’ bez informowania o tej zmianie.

Krótko mówiąc: Carson Block, który zajął krótką pozycję na akcjach spółki, uważa, że Sino-Forest jest wielkim oszustwem, przestawia na to dowody ale nie gwarantuje ich prawdziwości, aktualności i kompletności.

Spółka Sino-Forest odpowiedziała na oskarżenia Muddy Waters. Między innymi wyjaśniła, że oskarżenia Muddy Waters, że raportowane przez TRE przychody ze sprzedaży drewna w prowincji Yunnan wskazują konieczność wycinki drewna w ilości przekraczającej pozwolenia na wycinkę i przepustowość infrastruktury transportowej są wynikiem fundamentalnego niezrozumienia lub zmanipulowania raportowanych przez TRE informacji, które dotyczyły sprzedaży ‘stojącego’ drewna (a więc sprzedaży drzew rosnących w lesie – co nie wymaga wycinki).

Sino-Forest nie odnosi się jednak do wszystkich zarzutów Blocka. Nie wyjaśnia na przykład dlaczego większość swoich przychodów osiąga za pośrednictwem spółek zależnych, które w odniesieniu do spółki-matki pełnia zarówno rolę dostawców jak i odbiorców. Struktura organizacyjna TRE rzeczywiście przypomina trochę Enron z jego specjalnymi wehikułami.

Raport Muddy Waters zawiera kopie dokumentów, których część jest w języku chińskim. Stopień złożoności zagadnienia praktycznie uniemożliwia nie tylko indywidualnemu inwestorowi ale także profesjonalnemu analitykowi możliwość oceny racji jednej i drugiej strony. Zwłaszcza, że duża część sporu dotyczy tego czy TRE jest faktycznym właścicielem lasów, za których właściciela się podaje. Nie sądzę by bez audytu oryginalnych chińskich dokumentów możliwe było ustalenie kto ma rację a kto kłamie. Mimo tych wątpliwości rynek gwałtownie zareagował na raport Muddy Waters.

Jest wreszcie problem rzetelności Carsona Blocka. Jest on amerykańskim prawnikiem a jego jedyne doświadczenie z rynkiem finansowym związane jest z pracą w firmie ojca. Ten artykuł na Seeking Alpha rzuca bardzo dużo światła na etykę Blocka (dlaczego prowadzi aż 20 stron internetowych?). Przed opublikowaniem bardzo negatywnego raportu o innej chińskiej spółce miał zwrócić się do jej zarządu z propozycją napisania raportu (w domyśle: pozytywnego) za 300 000 USD. Po odrzuceniu tej oferty przez zarząd Orient Paper, Block stworzył raport miażdżący dla spółki.

Z drugiej strony, przynajmniej dwie chińskie firmy oskarżane wcześniej przez Muddy Waters przyznały się do oszustw i manipulowania sprawozdaniami finansowymi.

Polecam śledzenie tej sprawy ponieważ kumulują się w nim chyba wszystkie problemy rynku akcyjnego i sektora finansowego. Od etyki analityków poprzez łatwość ‘gotowania’ raportów finansowych po naiwność najbardziej renomowanych firm audytorskich.

Podziel się z innymi:
 • Wykop
 • Google Bookmarks
 • Facebook
 • BLIP - Bardzo Lubię Informować Przyjaciół
 • Co-Robie.pl | Co teraz robisz?
 • Wrzuć to na Flakera - powiadom swoich Znajomych
 • grono.net - internetowa społeczność przyjaciół
 • Dodaj link - Linkr.pl - tylko ciekawe linki
 • Polec.pl - Pozytywnie Odjazdowo Lajtowo Elokwentny Content
 • Dodaj wyczajenie
 • Spis.pl - najciekawsze w sieci
 • pinger.pl - Nie taki zwykły blog.

Komentarze (10) do "W mętnej wodzie… nic nie widać"

 1. Bulwersator powiedział(a):

  Czemu “‘wykrywaniem’” i “‘raport’” jest w cudzysłowach? Zwłaszcza iż coś już wykrył.

  PS Czepianie się: słowo raport nie ma linku w literze t.

 2. Trystero powiedział(a):

  @ Bulwersator

  Raport był w cudzysłowach bo nie przypomina znanych mi raportów analitycznych. Stwierdziłem, że jednak lepiej będzie bez.

 3. GTC powiedział(a):

  Pto fragment trasskryptu z ostatniego wywiadu C Blocka dla telewizji:

  “On whether he believes Sino-Forest is a Ponzi scheme:

  “It’s a Ponzi scheme in that the company perpetually issues securities in order to fund itself. Even by its own fraudulent numbers, the company does not generate any free cash and has not done so in sixteen years. Were the company be unable to issue additional securities to fund itself, it would collapse. That to me is the definition or epitomizes the definition of a Ponzi.

  “In this situation, the company appears to be investing for the 23rd century. It’s sixteen straight years burning cash, no guidance as to what the rationale is to acquire so many trees so far ahead of customer orders. This is taking a capex fraud–we have found several of these in China–it’s taking it to the next level where you’re not constrained by the walls of a factory and no one is able to really see the movement of physical goods. It could grow to be infinite provided that the capital markets continue to fund it.”

  Block powiedział też, że planuje wyjść z tych akcji jak spadną poniżej 1 dolara, bo tyle są warte, według nieg!

  Ciekawą strategię zarabiania sobie obrał ten gość. Otwiera pozycje short i publicznie demaskuje, że firmy mają rozdętą cenę bo ściemniają w swoich raportach.

  zasadniczo to facet działa w dobrej wierze, ostrzegając inwestorów przed oszustami, a że robi to pod siebie by pewniej i wiecej zarobić, no cóż, to naturalne i też da się zrozumieć.

 4. Trystero powiedział(a):

  @ GTC

  Jest różnica pomiędzy mówieniem, że firma nie przynosi zysków (czy raczej, że nie kreuje gotówki), że nadmiernie inwestuje a oskarżaniem firmy o fabrykowanie sprawozdań finansowych albo przedstawianie fałszywych danych dotyczących własności aktywów.

  Sytuacja jest fascynująca. Przez Blocka, Paulson stracił jakieś 300-400 mln USD (3%-4% aktywów jednego z funduszy). Myślę, że jeśli jedynym problemem TRE jest słaby model biznesowy to Pan Block się nie pozbiera.

  Z drugiej strony, wykluczyć nie mogę, że TRE naprawdę kłamała w oficjalnych dokumentach. Wtedy Block wejdzie do pierwszej ligi traderów i analityków.

  Fascynująca sprawa.

 5. GTC powiedział(a):

  Link do artykułu z NYT, (Rampant Fraud Threat to China’s Brisk Ascent) w którym ujawnione są pewne istotne wątki charakterystyczna dla cudu współczesnych Chin, korupcja, oszustwo, ściema, bajer i wszechobecna lipa.

  http://www.nytimes.com/2010/10/07/world/asia/07fraud.html

  Jakże daleko im do standard ów zachodnich (szczególnie naukowych), choć i tam nie wszyscy są tacy święci.

 6. GTC powiedział(a):

  @ Trystero

  Jeśli gostek (w końcu prawnik z wykształcenia) mówi publicznie w telewizji Bloomberg (a więc na cały świat), że Sin0-Forest od 16 lat nie generuje żadnych zysków to musi mieć mocne dowody albo jest ciężkim idiotą, którego zaślepia żądza szybkiego zarobku.

 7. Trystero powiedział(a):

  @ GTC

  Block powiedział, że TRE ma negatywny cash flow. No i co z tego? To wynika z raportów TRE. W swoim raporcie Block oskarżył TRE o falsyfikowanie danych o przychodach i o podawanie nieprawdy w kwestii praw własności aktywów leśnych.

  To nie ma żadnego związku z negatywnym cash flow i subiektywną oceną modelu biznesowego TRE.

  Gdyby Block napisał w raporcie to samo co powiedział dla Bloomberga to cena akcji nie spadłaby z 17,5 do 5 CAD.

 8. GTC powiedział(a):

  @ Trystero

  “Block powiedział, że TRE ma negatywny cash flow. No i co z tego?”

  Ano to, że wycena firmy przez rynek jest dęta i dla mnie to już dużo, a nawet za wiele.

  Abyśmy sie dobrze z zrozumieli, nie ma tu między nami różnić w ocenie sprawy.

  Według mnie to, że oskarżył SF o fałszowanie papierów to już jest sprawa o takim megakalibrze i potencjalnych skutkach wręcz katastrofalnych, że wręcz nie dopuszczam, iż tu dowody musi mieć twarde i nieprzemakalne, bo inaczej go zjedzą z butami.

  To jest poza wszelką dyskusją, albo mamy do czynienia z cięzkim idiotą. I wtedy papier za centy staje się realny.

  PS

  A Paulsona mi wcale nie żal, bo sam jest wielki krętacz i kombinator.

 9. Trystero powiedział(a):

  @ GTC

  Według mnie to, że oskarżył SF o fałszowanie papierów to już jest sprawa o takim megakalibrze i potencjalnych skutkach wręcz katastrofalnych, że wręcz nie dopuszczam, iż tu dowody musi mieć twarde i nieprzemakalne, bo inaczej go zjedzą z butami.

  Ok, zgoda. Ja tylko podkreślam tę różnicę pomiędzy pisaniem, że spółka jest przewartościowana, że model biznesowy jest nietrafiony a oskarżeniami o fałszowanie sprawozdań.

  Czy szkoda mi Paulsona? Co najwyżej jego klientów. On jest majętnym człowiekiem i ta strata go nie będzie boleć. Byłaby w tym jakaś ironia, że człowiek, który jako jeden z pierwszych dostrzegł ‘oszustwo’ na rynku CDO, dał się przewieźć kilku ‘cwaniakom’ z Chin i nie widział oczywistego przekrętu.

 10. Paszka powiedział(a):

  odgrzewanie starego kotleta:

  kurs nie wrócił do poziomów sprzed raportu Muddy Waters (obecnie akcje na poziomie 25% wartości z maja br.)

  macie świeże info na ten temat?

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.

Trystero

niezależny blog finansowy

Autor bloga jest inwestorem giełdowym i doktorantem na czołowym polskim uniwersytecie. Publikowane na blogu teksty dotyczą rynku kapitałowego, ekonomii, gospodarki i życia społecznego– w takiej mniej więcej kolejności więcej »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player