Faktury elektroniczne EBPP

Trystero

Do przeczytania: 01.05.2011

Opublikowane przez Trystero w kategorii Gospodarka, Rynek kapitałowy dnia 01.05.2011 | Komentarze (21) »

Porcja spóźnionych linków na długi weekend:

Warto przeczytać nowy raport, który udostępnił Jeremy Grantham. Grantham zdecydował się przeanalizować sytuację na rynku surowców i towarów.  Rozważania Granthama można podsumować tak: trwający ponad stulecie długoterminowy trend spadku realnych cen surowców odwrócił się. Przyczyny tego zjawiska mają charakter fundamentalny i związane są ze wzrostem popytu (rosnąca liczba bogacącej się ludzkości) oraz napięciami podaży związanymi z ograniczoną wielkością dostępnych surowców.

Interesujący artykuł w New York Times zajmujący się tym jak mógłby wyglądać system finansowy bez FED. Ktoś przecież musiałby emitować pieniądze. Jeśli nie Departament Skarbu (to przecież gorzej niż FED) to prywatne banki. No właśnie: kogo rozpala wizja JP Morgan i Goldman Sachsa kontrolujących podaż pieniądza w USA?

Tak dużo naczytałem się o tym, że interwencje rządowe zwiększają koszty ochrony zdrowia w USA, że po przeczytaniu artykułu o rosnących kosztach ochrony zdrowia domowych zwierząt w USA (prognozowany wzrost o 10% w 2011 roku) nie mogę przestać się zastanawiać, które działania amerykańskiego rządu są za ten wzrost odpowiedzialne.

Kolejny hazardzista, który z  obstawiania wyników ligi NBA uczynił pełnoetatową, dobrze płatną pracę.

Wykresy pokazujące religijność Amerykanów w latach 1970-2010. Bardzo trudno dostrzec na nich  sekularyzację amerykańskiego społeczeństwa.

Coś dla wszystkich, którzy uważają, że kapitał nie ma narodowości. Włoskie władze bronią koncern rolno-spożywczy Parmalat przed przejęciem przez francuskiego konkurenta: Groupe Lactalis. Tylko na rynkach wschodzących takie działanie piętnowane jest jako nacjonalizm ekonomiczny?

Kolejne badania naukowe analizujące możliwość wykorzystywania zagregowanych informacji o wolumenie i sentymencie wiadomości wysyłanych przez użytkowników serwisu Twitter do konstruowania strategii inwestycyjnych.

Jak wysoką cenę (mierzoną utratą reputacji) zapłaci Warren Buffett za ‘aferę Sokola’. Interesujący tekst o zużywaniu się mitu Buffetta.

W czasie przesłuchania w Kongresie wyszły na jaw kolejne przypadki, w których Goldman Sachs wprowadzał w błąd swoich klientów. Czy ktoś jeszcze przejmuje się takimi informacjami?

Rynek ropy naftowej jako naturalny proces redystrybucji bogactwa od państw importujących ropę do państw eksportujących ropę. W grę wchodzi 2,4 bln USD rocznie.

Wykres dnia, składniki rentowności dziesięcioletnich obligacji USA:

skladniki rentownosci 10 latki

Za Global Macro Monitor

A co Wy przeczytaliście interesującego?

Podziel się z innymi:
 • Wykop
 • Google Bookmarks
 • Facebook
 • BLIP - Bardzo Lubię Informować Przyjaciół
 • Co-Robie.pl | Co teraz robisz?
 • Wrzuć to na Flakera - powiadom swoich Znajomych
 • grono.net - internetowa społeczność przyjaciół
 • Dodaj link - Linkr.pl - tylko ciekawe linki
 • Polec.pl - Pozytywnie Odjazdowo Lajtowo Elokwentny Content
 • Dodaj wyczajenie
 • Spis.pl - najciekawsze w sieci
 • pinger.pl - Nie taki zwykły blog.

Komentarze (21) do "Do przeczytania: 01.05.2011"

 1. Adam Duda powiedział(a):

  trystero

  “nie mogę przestać się zastanawiać, które działania amerykańskiego rządu są za ten wzrost odpowiedzialne.”

  yyyy druk pieniądza?

 2. Czytelnik powiedział(a):

  A w jakiej gospodarce rozwój ekonomiczny nie jest oparty na kreacji pieniądza ??? yyy ???

 3. Trystero powiedział(a):

  @ Adam Duda

  Ok, Ty uważasz, że za wzrost wydatków na ochronę zdrowia zwierząt domowych 8 pp powyżej CPI odpowiedzialne jest drukowanie pieniędzy. Oryginalna teoria.

  @ Czytelnik

  Rozwój ekonomiczny oparty jest na wzroście produktywności, który jest wynikiem postępu technologicznego.

 4. Czytelnik powiedział(a):

  @Trystero:

  “Rozwój ekonomiczny oparty jest na wzroście produktywności, który jest wynikiem postępu technologicznego.”

  Ale postęp technologiczny nie jest możliwy, min. bez zwiększenia ilości kapitału finansowego, który rośnie, dzięki kreacji pieniądza (np. w bankach).

 5. karroryfer powiedział(a):

  @ “wzrost wydatków na ochronę zdrowia zwierząt domowych”

  Rosnące rozwarstwienie dochodów może ? Nie wiem tego na pewno ale to zwykle ludzie ponadprzeciętnie bogaci gotowi są operować swego pieska “na wrzody”.

  Adam Duda ma o tyle rację że zwykle inflacji towarzyszy proces rozwarstwiania abstrahując w tym momencie od tego co jest przyczyną a co skutkiem.

 6. Quasi powiedział(a):

  @ Trystero

  A co Wy przeczytaliście interesującego?

  Ja przeczytałem np. to: “The Science of Why We Don’t Believe Science”

  To artykuł, które powinien Cię zainteresować, choćby ze względu na problemu, jakie notorycznie masz ze swoimi komentatorami. Tym bardziej, że jego konkluzja zawiera pewną poradę jak należy przekonywać ludzi pobudzonych ideologicznie, aby nie nadziać się na ich mechanizmy obronne z grupy “jeśli fakty przeczą moim przekonaniom to tym gorzej dla faktów”.

  Do tego jako uzupełnienie ten dość sławny papier:

  Paul Bloom i Deena Skolnick Weisberg, „Childhood origins of adult resistance to science”, Science (New York, N.Y.) 316, nr. 5827 (maj 18, 2007): 996-997.

 7. Adam Duda powiedział(a):

  A to wszystko rośnie według CPI?

 8. Bulwersator-korekta powiedział(a):

  “Kolejny hazardzista, który zamienił obstawianie wyników ligi NBA zamienił pełnoetatową, dobrze płatną pracę.” co zamienił?

  “trwający pod stulecie długoterminowy trend spadku realnych cen surowców odwrócił się.” poNAd?

 9. Trystero powiedział(a):

  @ Adam Duda

  Nie wszystko.

 10. Trystero powiedział(a):

  @ Bulwersator

  Dzięki, coś złapałem w czasie spaceru z psem i nie jestem w pełni sił.

 11. Bebok powiedział(a):

  @Trystero: grasz jeszcze czasem u bukow? Kierujesz sie w ogole statystyka w tym?

 12. Trystero powiedział(a):

  @ Bebok

  Okazjonalnie, dla przyjemności.

 13. Czytelnik powiedział(a):

  Mnie dzisiaj zbulwersowało zakłamanie pana redaktora Gadomskiego, który w dzisiejszej GW napisał felieton pt: “Święta praca” a w nim twierdzi że:
  “Najniższe bezrobocie w Europie utrzymuje się w krajach mających elastyczne rynki pracy: w Holandii, Austrii i Luksemburgu – poniżej 5 proc.”

  http://wyborcza.pl/1,75968,9525409,Swieta_praca.html#ixzz1LEDjDp54

  Zajrzałem do statystyk OECD – Employment Protection in 2008:
  Hiszpania – 3,11
  Polska – 2,41 (tak dla porównania)
  Luksemburg – 3,39
  Austria – 2,41
  Holandia – 2,23
  Scale from 0 (least stringent) to 6 (most restrictive)

  Gdzie ten elastyczny rynek pracy ??? 3 wymienione państwa leżą po środku stawki, zaś Luksemburg jest jeszcze wyżej niż ta “sztywna” Hiszpania.

  Pan Gadomski mówiąc o krajach z najniższym bezrobociem, zapomniał dodać Norwegię – 3,6% ( EP – 2,65)

 14. Adam Duda powiedział(a):

  hej, słuchajcie, bo tutaj z reguły pojawiają się różni spiskowcy.

  Czy macie już jakieś linki udowadniające że Osama nie był zabity i ciągle żyje, albo wpisy udowadniające że zginął dużo wcześniej na zawał serca?

  Ale z polskiej blogosfery?

 15. Bebok powiedział(a):

  @Adam Duda:
  ja wczoraj znalazłem perełke:
  “Bin Laden nie zyje od 2001/2002 roku. USA tylko blefuje i jak zwykle chce wszystkie „zaslugi” przypisac sobie. Dlatego Bin Laden byl na pierwszym miejscu poszukiwanych przez CIA i nagroda wyznaczona za niego byla tak ogromna bo USA wiedzialo, ze nikt go nie zlapie i nie zwinie nagrody bo Osama juz dawno nie zyl.
  Wczesniej czy pozniej musieli to oglosic bo nie dalo sie tego za dlugo ukrywac, a teraz nadarzyla sie okazja by – jak zauwazyli inni – przycmic beatyfikacje naszego papieza. Czy nie wydaje sie Wam, ze jakos dziwnie gdy maja miejsce wazne wydarzenia to USA probuje je przycmic „swoimi zaslugami“. Poza tym juz dawno mowilo sie, ze gostek, ktory pokazuje sie jako Bin Laden to tylko sobowtor. Nie zgadzalo sie wiele szczegolow.
  To tylko powinno dac do myslenia, ze USA znow cos „wielkiego szykuje“. Ciekawe czym/kim beda teraz straszyc!
  Ja od dawna nie wierze w to co mowi USA. Banda oszustow!”

 16. Trystero powiedział(a):

  @ Adam Duda

  Czy macie już jakieś linki udowadniające że Osama nie był zabity i ciągle żyje, albo wpisy udowadniające że zginął dużo wcześniej na zawał serca?

  Ja już nie mam czasu na osobiste przeszukiwanie sieci w poszukiwaniu lolcontentu i opieram się na tym co inni wrzucą w komentarzach u Majora i Barta (no i tym co ląduje w mojej skrzynce). Po Twoim komentarzu sprawdziłem wybitnego eksploratora otchłani – Urbasia, który niedawno pochwalił się zdolnością przewidywania trzęsień ziemi ale on o Osamie jeszcze nie napisał :)

 17. Karol powiedział(a):

  “nie mogę przestać się zastanawiać, które działania amerykańskiego rządu są za ten wzrost odpowiedzialne.”
  Jak do CPI dodasz energię i żarcie a usuniesz lokomotywy to pewnie te 10% wyjdzie, nie ma czym się ekscytować, winny jest Benek Helikopter.

  Fajnie, że ciała Osamy się odrazu pozbyli, to tak samo jak z tą stalą z WTC co się stopiła od benzyny.

 18. Jacek26 powiedział(a):

  @20
  Uwielbiam taką totalną ignorancję w pewnych dziedzinach wspieraną absolutną pewnością siebie.

  Czy nadal będą ludzie którzy będą twierdzić, że prawa fizyki kłamią? WTC zawaliło się ponieważ pożar paliwa samolotu spalił, bądź stopił skratowanie wokół zespolonego trzonu budynku, tym samym znacząco zmniejszając sztywność i zwiększając smukłość budynku.

  Łatwiej jest upozorować śmierć terrorysty. Jednak mocarstwo takie jak USA nie mogłoby sobie pozwolić aby nagle w Al-Jazeera Osama zaczął uśmiechać się żywy i radosny, a tak by pewnie zrobił gdyby nadal żył. Ergo cała retoryka spiskowców upada.

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.

Trystero

niezależny blog finansowy

Autor bloga jest inwestorem giełdowym i doktorantem na czołowym polskim uniwersytecie. Publikowane na blogu teksty dotyczą rynku kapitałowego, ekonomii, gospodarki i życia społecznego– w takiej mniej więcej kolejności więcej »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player