Faktury elektroniczne EBPP

Trystero

Do przeczytania: 25.04.2011

Opublikowane przez Trystero w kategorii Gospodarka, Świat dnia 25.04.2011 | Komentarze (23) »

Świąteczna atmosfera nie sprzyja dyskusjom o strategiach inwestycyjnych dlatego także dziś ograniczę się do przygotowania listy interesujących lektur:

Świetny tekst o tym co korporacje produkujące smartphony i oprogramowanie do smartphonów wiedzą o życiu użytkowników tych urządzeń. Artykuł idealnie wpisuje się w moją argumentację, że Wielki Brat, którego obawia się tak wielu ludzi nie powstanie w sektorze publicznym lecz w sektorze prywatnym. Cytuję: Z reguły urządzenie rejestruje informacje o rozmowach, wiadomościach tekstowych, wyszukiwaniach i aktywności online. Wiele smartphonów wyposażone jest w sensory ruchu, bliskości innych osób z telefonami i natężenia światła oraz posiada możliwość robienia zdjęć i nagrywania filmów. Zwykle urządzenia posiadają także kompas, żyroskop i przyspieszeniomierz. Inny cytat: test jednego telefonu z systemem Android pokazał, że telefon zapisywał informację o lokalizacji co kilka sekund i transmitował je do Google kilka razy na godzinę.

W artykule znajduje się także fragment poświęcony badaczom, którzy podali analizie 9,7 mln wiadomości, które 2,7 użytkowników Tweetera wysłało ze swoich smartphonów i komputerów pomiędzy marcem a grudniem 2008 roku. Skupili się na analizie emocjonalnej zawartości słów w wiadomościach. Autor artykułu twierdzi, że dr Bollen pokazał, że te miliony tych wiadomości oddają zmiany nastrojów społeczeństwa, które prognozują zmiany indeksu Dow Jones do sześciu dni naprzód z trafnością 87,6%. Naprawdę?

Ta Bańka Technologiczna jest inna – Ashlee Vance zastanawia się co pozostawi po sobie trwająca hossa w sektorze social media.

New York Times o tym dlaczego kilkanaście miesięcy po gigantycznym kryzysie finansowym, żadna z centralnych postaci tamtych wydarzeń nie została pociągnięta do odpowiedzialności karnej.

Efekt specjalizacji, czyli pierwsze trzy rozdziały Bogactwa Narodów przedstawione na filmie edukacyjnym:

Naukowe wyjaśnienie tego dlaczego tak wielu ludzi nie ufa nauce. Świetny tekst, pełen empirycznych przykładów pokazujących, że ideologia wraz z efektami potwierdzenia i zaprzeczenia w wielu przypadkach determinuje stosunek wielu ludzi do obiektywnych faktów naukowych. Absolutnie nie zdziwił mnie fakt, że komentarze pod artykułem dotyczą przede wszystkim naukowej poprawności teorii o antropogenicznym ociepleniu klimatu.

Interesujący tekst o genezie altruizmu. Artykuł interesujący jest także z innego punktu widzenia: oto po raz kolejny mamy do czynienia z uznanym naukowcem, który występuje przeciwko konsensusowi akademickiemu, który przez ostatnie dekady tworzył.

James Hamilton zastanawia się jakie są realne wolne moce produkcyjne Arabii Saudyjskiej.

Wykres dnia, porównanie kosztów usług medycznych w USA i innych państwach:

Why Your Stitches Cost $1,500 - Part One
Za Medical Billing And Coding

A co Wy interesującego przeczytaliście?

Podziel się z innymi:
 • Wykop
 • Google Bookmarks
 • Facebook
 • BLIP - Bardzo Lubię Informować Przyjaciół
 • Co-Robie.pl | Co teraz robisz?
 • Wrzuć to na Flakera - powiadom swoich Znajomych
 • grono.net - internetowa społeczność przyjaciół
 • Dodaj link - Linkr.pl - tylko ciekawe linki
 • Polec.pl - Pozytywnie Odjazdowo Lajtowo Elokwentny Content
 • Dodaj wyczajenie
 • Spis.pl - najciekawsze w sieci
 • pinger.pl - Nie taki zwykły blog.

Komentarze (23) do "Do przeczytania: 25.04.2011"

 1. gradellanin powiedział(a):

  Zaskoczyly mnie ceny uslug medycznych w Stanach. Myslalem, ze jest drozej niz w Szwajcarii, a wychodzi na to, ze sporo taniej. Np. standardowe badanie 59$, a w Szwajcarii min. 100 CHF, porod 7000$, w Szwajcarii cesarka kosztuje okolo 20 tys CHF. Moze leczenie szpitalne jest sporo drozsze w Stanach?

 2. Bernoulli powiedział(a):

  Dwa bardzo fajne projekty, pokazujące innowacyjne metody pozyskiwania i wykorzystywania danych:

  http://www.nytlabs.com/projects/cascade.html
  Project Cascade to wizualizacja 3D pokazująca jak informacja rozchodzi się w social media (poprzez linkowanie do artykułów NYT). Na potrzeby filmiku instruktażowego użyto artykułu Krugmana.

  http://bpp.mit.edu/
  Billion Prices Project agreguje dane z internetu (scraping data) pochodzące od ogromnej liczby sprzedawców detalicznych
  Metodologia pomiaru dostępna pod tym linkiem: http://www.mit.edu/~afc/papers/Cavallo-Scraped.pdf
  Przez jakiś czas stronka była “under maintenance” ale widzę że znowu wróciła.

  Ciekawa rozmowa na temat BitCoin – wirtualnej waluty, kreowanej za pomocą p2p. Jako niezależna od banków centralnych wywołała dość spore poruszenie na forach libertariańskich.
  Za granicą też zyskuje popularność, Russ nawet wspomina że dostawał bardzo dużo emaili w tej sprawie. Jako że jest to EconTalk, wiadomo że jest ciekawie i merytorycznie:
  http://www.econtalk.org/archives/2011/04/andresen_on_bit.html

 3. potem powiedział(a):

  @”Artykuł idealnie wpisuje się w moją argumentację, że Wielki Brat, którego obawia się tak wielu ludzi nie powstanie w sektorze publicznym lecz w sektorze prywatnym”

  “Wielki brat” w sektorze prywatnym, z definicji nie jest “wielkim bratem”. Jak coś jest w sektorze prywatnym to możesz uniknąć podglądania. Jak coś jest państwowe to nie masz możliwości uniku. Dlatego pisanie że wieli brat powstanie sektorze prywatnym to zwykła demagogia.

 4. stefan powiedział(a):

  na tym blogu jest zainstalowane google analytics, czyli google nawet wie kto czyta tego bloga :D

 5. kujawianin powiedział(a):

  @potem:

  Gdyby umówić się, że morderstwo popełnione przez osobę prywatną nie jest morderstwem, a morderstwo popełnione przez funkcjonariusza państwowego jest morderstwem, wówczas “z definicji”, tylko państwo morduje, a zwykli ludzie wcale nie popełniają takiej zbrodni.

 6. kuku powiedział(a):

  Tajne dokumenty ujawniają związek między firmami naftowymi a inwazją na Irak: http://www.independent.co.uk/news/uk/politics/secret-memos-expose-link-between-oil-firms-and-invasion-of-iraq-2269610.html

 7. potem powiedział(a):

  @kujawianin

  Bardzo dobra analogia z tym morderstwem. W sektorze prywatnym nie popełnia się ludobójstwa, a w sektorze państwowym owszem. Dlatego pozwól że nie będę się obawiał morderstw w sektorze prywatnym, a będę głośno krzyczał o zagrożeniach morderstwami w sektorze państwowym.

 8. _dorota powiedział(a):

  @ 5
  Potem (#3) ma rację. “Wielki Brat” to metafora omnipotentnego państwa, inwigilacji, przed którą nie można uciec, i która jest podstawą sprawowania władzy. Smartphona uzywać NIE musisz.

 9. Trystero powiedział(a):

  @ potem

  Dlatego pozwól że nie będę się obawiał morderstw w sektorze prywatnym, a będę głośno krzyczał o zagrożeniach morderstwami w sektorze państwowym.

  Ależ jak dla mnie możesz codziennie sprawdzać czy nie wszyto Ci chip pod skórę na szyi. Tylko nie spodziewaj się, że będziesz traktowany poważnie.

  @ dorota

  “Wielki Brat” to metafora omnipotentnego państwa, inwigilacji, przed którą nie można uciec, i która jest podstawą sprawowania władzy. Smartphona uzywać NIE musisz.

  To oczywiste, że możesz zdefiniować sobie Wielkiego Brata tak by nie obejmował sektora prywatnego.

  Piszesz, że nie muszę używać smartphona. To prawda. Nie muszę też wychodzić z domu i wtedy żadna CCTV mnie nie nagra. Nie muszę korzystać z Internetu i wtedy żaden robot do zbierania informacji nie przechwyci moich wiadomości. Przykładów inwigilacji państwa, przed którą nie mogę uciec jest niewiele.

  Pomijam fakt, że inwigilacja, której ludzie poddają się z własnej woli, chętnie, niemal z entuzjazmem też jest inwigilacją.

 10. Bulwersator powiedział(a):

  http://www.google.com/ads/preferences/view

  Czyli – co zebrał o tobie Google? Najlepszy jest tytuł “Spraw, aby reklamy wyświetlane w sieci były bardziej interesujące”

 11. Ursus_Americanus powiedział(a):

  Nie do końca rozumiem całą tą kontrowersję wokół teorii Wilsona. Pod względem matematycznym, model doboru krewniaczego różni się od modelu odwzajemnionego altruizmu jedynie interpretacją poszczególnych zmiennych. Sprawa, moim zdaniem jest mniej więcej na poziomie Lilipuciego sporu o to od której strony tłuc jajko. Inna sprawa, ze niektórym neodarwinistom, jak Dawkins, selekcja grupowa kojarzy się chyba z archaicznym koncepcjami “dobra gatunku i dobra rasy”. W sytuacji gdy nośnikiem informacji są geny, kwestia jest mało istotna.

  Poza tym, jeżeli altruizm nie wymaga fazy rodzinnej do zaistnienia, pomyślcie jakie to ma znaczenie w antropologii i ideologii, czyżby rodzina była tylko przelotnym narzędziem ewolucji a nie świętą instytucją, którą trzeba bronić na równi z własnością prywatną?;)

 12. Trystero powiedział(a):

  @ Ursus_Americanus

  Neodarwiniści stają w obronie unikalności więzów rodzinnych? Tak to wygląda. Dzięki za komentarz, nie potrafię tego skomentować z eksperckiego punktu widzenia więc takie uwagi są dla mnie interesujące.

 13. Ursus_Americanus powiedział(a):

  @Trystero
  Tak podejrzewam z samego artykułu, mogę się mylić, być może Wilson mówi o czymś zupełnie innym od zastanych modeli. Ekspertem w tej dziedzinie nie jestem (i raczej nie zostanę;)), jest to raczej refleksja oparta na podstawowej wiedzy z zakresu socjobiologii i modeli ewolucyjnych.:)

 14. Czytelnik powiedział(a):

  Wilson stara się dystansować od znanych nam modeli doboru (jednostkowego lub grupowego) na rzecz “złotego środka” – teorii doboru wielopoziomowego.

  http://www.nbb.cornell.edu/wkoenig/wicker/NB4340/Wilson&Wilson2008.pdf

 15. kujawianin powiedział(a):

  @potem:

  Ludobójstwo czy morderstwo, bo stosujesz te pojęcia zamiennie? Morderstwa są popełniane przez organizacje prywatne (patrz gangi narkotykowe) jak i państwowe, a również przez osoby indywidualne. Ale jeżeli, tak jak pisałem, zdefiniujesz sobie morderstwo jako coś, co robi tylko państwo, to wówczas, na mocy tej definicji, tylko państwo może mordować. Ot, proste.

 16. _dorota powiedział(a):

  @ Trystero, 9
  “Pomijam fakt, że inwigilacja, której ludzie poddają się z własnej woli, chętnie, niemal z entuzjazmem też jest inwigilacją.”
  Pierwsza myśl po przeczytaniu: nie. Błędnie rozumiesz to pojęcie.

  Sprawdziłam, rzeczywiście:
  http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=2561945
  “tajna obserwacja kogoś lub tajny nadzór nad kimś”. Tajna.

  Zupełnie czym innym jest świadomość bycia obserwowanym (w różnych aspektach życia), a czym innym sytuacja, kiedy jesteś obserwowany/zbierane są dane na Twój temat bez Twojej wiedzy.

  Po drugie – prywatna firma może z zebranych wiadomości zrobić użytek merkantylny (zaproponować Ci jakiś produkt jako potencjalnemu klientowi) lub bezprawny (szantaż za pomocą zebranych danych). Natomiast państwo – wyposażone w aparat przymusu – może zrobić z nich użytek dużo bardziej niebepieczny dla jednostki.

 17. Trystero powiedział(a):

  @ dorota

  Zupełnie czym innym jest świadomość bycia obserwowanym (w różnych aspektach życia), a czym innym sytuacja, kiedy jesteś obserwowany/zbierane są dane na Twój temat bez Twojej wiedzy.

  Pomijając kwestie semantyczne, nie ma różnicy pomiędzy Google czy Apple zbierającymi informacje o tym gdzie jesteśmy za pomocą smarthonu a państwem zbierającym te informacje, na przykład za pomocą CCTV. Zresztą, biorąc pod uwagę, że inwigilacja to tajna obserwacja kogoś, to państwo rzadko posługuje się tą metodą. W końcu kontrola Internetu, CCTV czy kontrola większych transferów pieniężnych są jawne, wszyscy o tym wiedzą.

  Po drugie – prywatna firma może z zebranych wiadomości zrobić użytek merkantylny (zaproponować Ci jakiś produkt jako potencjalnemu klientowi) lub bezprawny (szantaż za pomocą zebranych danych). Natomiast państwo – wyposażone w aparat przymusu – może zrobić z nich użytek dużo bardziej niebepieczny dla jednostki.

  Bardziej niebezpieczny dla jednostki użytek jest w państwach demokratycznych bezprawny. Tutaj różnicy nie ma. Prosty przykład – z szeregu instytucji, które mają dostęp do wiedzy o życiu seksualnym ludzi, niebezpieczny użytek z tej wiedzy robi instytucja w pełni prywatna – Kościół Scjentologiczny :)

 18. _dorota powiedział(a):

  @ 17
  Skąd ta uroczo naiwna pewność, że opinia publiczna jest informowana o wszystkich formach inwigilacji, jakie stosuje państwo?

  Skąd pewność, że (niektóre przynajmniej) służby państwowe nie robią użytku z posiadanych informacji wrażliwych – np. żeby w ten sposób rekrutować współpracowników?

  Trystero – państwo przez swoją ogromną machinę służb wszelkiego rodzaju jest dużo bardziej niebezpieczne (potencjalnie) jako dysponent danych o obywatelu. Przed państwem nie uciekniesz, przed scjentologami – podobno można uciec :)

 19. kuku powiedział(a):

  Jeszcze mi się jedna rzecz przypomniała, Stiglitz z ostatniego Vanity Fair: http://www.vanityfair.com/society/features/2011/05/top-one-percent-201105?currentPage=all

  Of the 1%, by the 1%, for the 1%
  Americans have been watching protests against oppressive regimes that concentrate massive wealth in the hands of an elite few. Yet in our own democracy, 1 percent of the people take nearly a quarter of the nation’s income—an inequality even the wealthy will come to regret. …

 20. ice devil powiedział(a):

  odnośnie drugiego akapitu

  cytat
  “Baza z numerami kart kredytowych użytkowników Sony PSN wystawiona na sprzedaż. Kto da więcej?

  Choć po wycieku wrażliwych danych użytkowników z Playstation Network Sony zapewniało, że tabela zawierająca rekordy z numerami kart kredytowych była zaszyfrowana i nie ma dowodów na to, by napastnicy uzyskali do niej dostęp, internetowe podziemie ma na ten temat inne zdanie. Wygląda na to, że wystawiono już na sprzedaż całą bazę, zawierającą 2,2 mln numerów kart kredytowych wraz z ich numerami CCV2.

  http://webhosting.pl/Baza.z.numerami.kart.kredytowych.uzytkownikow.Sony.PSN.wystawiona.na.sprzedaz.Kto.da.wiecej

 21. Viagra sale powiedział(a):

  vmcsccmphj, Viagra, YkPATkP, [url=http://onpageaviagra.com/]Viagra[/url], yyNiKqv, http://onpageaviagra.com/ Viagra, tDpkuci.

 22. wpnercmphj, Side effects of garcinia cambogia, FIzzkVV, [url=http://skokievalleysymphony.org/]Garcinia Cambogia Extract Pure[/url], CZCkjXt, http://skokievalleysymphony.org/ Garcinia Cambogia, LXLNMOD.

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.

Trystero

niezależny blog finansowy

Autor bloga jest inwestorem giełdowym i doktorantem na czołowym polskim uniwersytecie. Publikowane na blogu teksty dotyczą rynku kapitałowego, ekonomii, gospodarki i życia społecznego– w takiej mniej więcej kolejności więcej »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player