Faktury elektroniczne EBPP

Trystero

Do przeczytania: 23.04.2011

Opublikowane przez Trystero w kategorii Gospodarka, Rynek kapitałowy dnia 23.04.2011 | Komentarze (13) »

Porcja linków na sobotę:

W 2004 roku New Jersey podniosło stanowy podatek dochodowy dla osób o rocznych dochodach powyżej 500 000 USD z 6,37% do 8,97%. Po podwyżce podatku liczba milionerów płacących podatki w New Jersey zwiększyła się w kolejnych latach. Część milionerów wyjechała ale ten ubytek zrekompensowała kreacja nowych milionerów. Autorzy badań sprawdzili więc czy odsetek emigrantów wśród osób dotkniętych podwyżką podatku (zarabiających powyżej 500 000 USD) odbiegał od wskaźnika emigracji zamożnych osób nie podlegających podwyżce podatku (zarabiających od 200 000 do 500 000 USD). Efekt podwyżki podatku nie miał mierzalnego efektu na wskaźnik migracji. Pozostaje więc odpowiedzieć na pytanie: czy dane statystyczne są nierzetelne czy autorzy badań posłużyli się błędną metodologią?

Rok 2011. Era wiedzy. Społeczeństwo oparte na informacji. Gubernator stanu Texas ogłasza wielkanocny weekend dniami modlitwy o deszcz.

Bespoke o ostatnim rajdzie na rynku srebra:

Za Bespoke

Za Bespoke

BBC o cenach chleba i dwóch regionalnych rewolucjach: europejskiej Wiośnie Ludów z 1848 roku i arabskiej Zimie Ludów z 2011 roku. Fascynujący wykres:

Za BBC

Za BBC

Mapa pokazująca największych producentów ropy naftowej w latach 1960-2010.

Intrygujący projekt pokazujący indyjską biurokrację (oraz biurokrację z innych państw) na kilkudziesięciu zdjęciach. Uwaga: wielu przeciwników biurokracji uzna prezentowane zdjęcia za drastyczne.

The Economist o potencjalnej bańce spekulacyjnej na rynku ziemi rolnej w USA. Argumenty zwolenników opinii o spekulacyjnym bąblu i zwolenników opinii o fundamentalnych i trwałych powodach wzrostu cen ziemi rolnej są interesujące. Dużą wagę przywiązuję do małego udziału akcji kredytowej w kreowaniu hossy na rynku ziemi rolnej.

Interesująca analiza premii rynku akcyjnego (w stosunku do rynku obligacji). W okresie 1802-2010 premia ta według Ibbotson Associates wyniosła 2,7% rocznie. W tym samym okresie 10 letnie stopy zwrotu z akcji były w 71% miesięcy wyższe niż 10 letnie stopy zwrotu z obligacji (ten sam wskaźnik dla 20 letnich stóp zwrotu wyniósł 83%). Zdarzały się jednak kilkudziesięcioletnie okresy przewagi rynku obligacji.

Za Rob Arnott

Za Rob Arnott

Coś dla osób borykających się w życiu zawodowym z nadmiarem poczty elektronicznej. Inbox Zero – wykład o tym w jaki sposób zarządzać pocztą elektroniczną:

A co Wy przeczytaliście interesującego?

Podziel się z innymi:
 • Wykop
 • Google Bookmarks
 • Facebook
 • BLIP - Bardzo Lubię Informować Przyjaciół
 • Co-Robie.pl | Co teraz robisz?
 • Wrzuć to na Flakera - powiadom swoich Znajomych
 • grono.net - internetowa społeczność przyjaciół
 • Dodaj link - Linkr.pl - tylko ciekawe linki
 • Polec.pl - Pozytywnie Odjazdowo Lajtowo Elokwentny Content
 • Dodaj wyczajenie
 • Spis.pl - najciekawsze w sieci
 • pinger.pl - Nie taki zwykły blog.

Komentarze (13) do "Do przeczytania: 23.04.2011"

 1. RobertP powiedział(a):

  W Polsce też posłowie modlili się o deszcz
  http://youtu.be/fCBt21orGnE

 2. poszi powiedział(a):

  Oj, Trystero, jak mogłeś doklikac tylko kilka zdjęć. Zdjęcia sa nie tylko o indyjskiej, ale i o boliwijskiej, chińskiej, francuskiej, liberiańskiej, rosyjskiej i amerykańskiej biurokracji.

  Może stępił mi się humor, ale co w nich jest drastycznego?

 3. Trystero powiedział(a):

  @ poszi

  Oj, Trystero, jak mogłeś doklikac tylko kilka zdjęć. Zdjęcia sa nie tylko o indyjskiej, ale i o boliwijskiej, chińskiej, francuskiej, liberiańskiej, rosyjskiej i amerykańskiej biurokracji.

  Mój błąd.

  Może stępił mi się humor, ale co w nich jest drastycznego?

  Myślałem, że to zabawne.

 4. ice devil powiedział(a):

  Mam do was trochę dziwne pytanie.
  Jakiś czas temu czytałem sobie artykuł:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Orda
  W artykule pisze że w ordach występował deficyt kobiet.
  Kiedyś oglądałem film The Great Indian Wars 1840-1890
  http://www.imdb.com/title/tt0248832/
  Film dość dokładnie psuje zmagania między ludami prerii Ameryki Północnej i US Army. Opisuje też że ze względu na wojowniczy styl życia tych ludów na jednego mężczyznę przypadło kilka kobiet.
  Stąd ta różnica te ludy miały podobny styl życia.

 5. kravietz powiedział(a):

  Indie mają znacznie większy problem systemowo-społeczny w sektorze publicznym niż tylko papierki:

  http://www.rp.pl/artykul/643716.html

 6. deszczowiec powiedział(a):

  Era wiedzy. Społeczeństwo oparte na informacji. A wybiórcza sprzedaje jakieś 300 tysięcy (!!!) egzemplarzy każdego dnia. Ostatni hicior dla fanów Monty Pythona: histeria wybiórczej, aby nie dopuścić do otwarcia trumien smoleńskich. Dla smakoszy medialnej manipulacji: dobór zdjęć wrogów ludu w wybiórczej i na jej stronach internetowych – bezczelny numer zgrany do bólu, ale te 300 tysięcy… ROTFL

  W świetle powyższego nie rozumiem czepiania się ludzi modlących się o deszcz. Jedni modlą się o deszcz, a inni (ci bardziej ‘racjonalni’) modlą się do artykułu 55 ustawy o IPN.

  Żeby zrozumieć ostatnie zdanie, trzeba czegoś więcej niż tylko sprawdzić, o co chodzi w art. 55. Trzeba pomyśleć.

 7. Trystero powiedział(a):

  @ deszczowiec

  Pomyliłeś z mój blog z jakimś miejscem, w którym możesz trollować. Obawiam się, że nie znajdziesz tu zrozumienia dla swojej agendy.

  Zostawiam ten komentarz, bo po pierwsze jest zabawny a po drugie pokazuje jakie komentarze gwarantują natychmiastowe zaklasyfikowanie jako trolla. Inne Twoje komentarze już się na moim blogu nie pojawią.

 8. tadzio powiedział(a):

  >>> Rok 2011. Era wiedzy. Społeczeństwo oparte na informacji. A LUDZIE SIĘ MODLĄ!!! Też mną to wstrząsnęło…

 9. Żużel powiedział(a):

  @ Trystero

  Ja nie wiem skąd u Ciebie to przeświadczenie o społeczeństwu opartym na informacji czy o erze wiedzy. Na wiedzy i informacji opierają się naukowcy i inżynierowie, reszta społeczeństwa opiera się na wszelakich wrażeniach i emocjach.

  Powiem więcej – społeczeństwo coraz mniej interesuje się nauka właśnie dlatego, że paru kumatych ludzi wymyśla nowe, ułatwiające życie technologie. Po co komu wiedzieć jak działa ABS – wystarczy hamulec wciskać do dechy w razie potrzeby i git. Tak jest łatwiej.

  Inna sprawa to te modlitwy – niepokoi Cię, że ludzie się modlą? Że powinni poczytać mądre książki i dowiedzieć się, że ich modlitwy nie mają udowodnionych naukowo skutków? Mnie bardziej niepokoi to, że zrobił to gubernator. Od nawoływania do modlitwy są księża, a nie władza.

  Pozdrawiam

 10. stefan powiedział(a):

  a teraz mamy taką nieracjonalną Wielkanoc hehe

 11. Trystero powiedział(a):

  @ Żużel

  Inna sprawa to te modlitwy – niepokoi Cię, że ludzie się modlą? Że powinni poczytać mądre książki i dowiedzieć się, że ich modlitwy nie mają udowodnionych naukowo skutków?

  Nie, zdecydowanie nie. Jesteś pewien, że nie ma naukowych dowodów, że modlitwy działają uspokajająco, czy mają inne pozytywne efekty psychologiczne?

  Mnie bardziej niepokoi to, że zrobił to gubernator. Od nawoływania do modlitwy są księża, a nie władza.

  Sedno. Plus: modlitwy o deszcz nie działają :)

 12. RobertP powiedział(a):

  Czasem modlitwy szkodzą, zbadano to
  http://www.davidmyers.org/Brix?pageID=122

 13. Żużel powiedział(a):

  @ Trystero

  Ja jestem pewien, że modlitwy działają uspokajająco, a przynajmniej te niewymuszone. Pytałem się, bo tak lakonicznie skomentowałeś te modlitwy o deszcz, że nie wiedziałem co Ci w nich nie pasuje.

  Co do tego, że nie działają – Bóg z założenia jest niepojęty, więc z założenia nie da rady sprawdzić, czy modlitwy do niego są skuteczne ;-) a to, że przypiszesz czy też nie Bogu zasługę za sprowadzenie deszczu za modlitwę, obchodzi Go jeszcze mniej ;-)

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.

Trystero

niezależny blog finansowy

Autor bloga jest inwestorem giełdowym i doktorantem na czołowym polskim uniwersytecie. Publikowane na blogu teksty dotyczą rynku kapitałowego, ekonomii, gospodarki i życia społecznego– w takiej mniej więcej kolejności więcej »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player