Faktury elektroniczne EBPP

Trystero

Ciekawostki z rynku NewConnect

Opublikowane przez Trystero w kategorii Rynek kapitałowy dnia 22.04.2011 | Komentarze (3) »

Postanowiłem sobie stworzyć jakąś sensowną bazę spółek z alternatywnego systemu obrotu – NewConnect. Przy okazji zweryfikowałem to co przeczytałem na oficjalnej stronie rynku NewConnect:

30 sierpnia 2007 r. ruszył nowy, zorganizowany i prowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, rynek finansujący rozwój młodych przedsiębiorstw o wysokim potencjale wzrostu (…)

To oferta dla młodych rozwijających się firm, działających zwłaszcza w obszarze nowych technologii (choć oczywiście możliwe będzie także notowanie firm z innych branż).

NewConnect jest rynkiem dla spółek reprezentujących sektory innowacyjne, oparte przede wszystkim na aktywach niematerialnych (np. IT, media elektroniczne, telekomunikacja, biotechnologie, ochrona środowiska, energia alternatywna, nowoczesne usługi).

Co zrobiłem? Sprawdziłem jaki udział w kapitalizacji NewConnect oraz liczbie spółek na NewConnect mają spółki z poszczególnych sektorów (dane z 20.04.2011).

Zacznijmy od udziału poszczególnych sektorów w kapitalizacji NC, która na zamknięcie w środę 20 kwietnia 2011 wyniosło około 6,2 mld złotych:

sektory na NC

231 spółek notowanych NC reprezentowało 15 sektorów:

sektory na NC liczba spółek

Interesująco przedstawia się przeciętna kapitalizacja spółek z poszczególnych sektorów:

sektory na NC przecietna kapitalizacja

Przeciętna spółka notowana na NC ma kapitalizację 27 mln złotych. Co ciekawe, mediana kapitalizacji to tylko 15 mln złotych co sugeruje, że przeciętna wyciągana jest przez kilka spółek o dużej kapitalizacji (pomiędzy 100 a 200 mln). Liderem kapitalizacji była spółka Mobruk (313 mln). Na drugim miejscu znajduje się firma Balticon (185 mln), o której pisałem na blogu.

Takiego obrazu rynku NewConnect spodziewaliście się?

Podziel się z innymi:
 • Wykop
 • Google Bookmarks
 • Facebook
 • BLIP - Bardzo Lubię Informować Przyjaciół
 • Co-Robie.pl | Co teraz robisz?
 • Wrzuć to na Flakera - powiadom swoich Znajomych
 • grono.net - internetowa społeczność przyjaciół
 • Dodaj link - Linkr.pl - tylko ciekawe linki
 • Polec.pl - Pozytywnie Odjazdowo Lajtowo Elokwentny Content
 • Dodaj wyczajenie
 • Spis.pl - najciekawsze w sieci
 • pinger.pl - Nie taki zwykły blog.

Komentarze (3) do "Ciekawostki z rynku NewConnect"

 1. alus powiedział(a):

  Zrób ten sam wykres jak Elektrim wróci na NewConnect (o czym pisze prasa). Przy cenie 30 zł kapitalizacja będzie ponad 2.7mld. To tak jakby słonia wepchnąć do mrowiska. Trochę Ci to zaburzy proporcje ;)

 2. GZ powiedział(a):

  ja odpuscilem, interesuje sie tylko tymi ktore startowaly, ale odnosze wrazenie, ze tam jest kopalnia wiedzy o tym jak robic innych w jajo

 3. Trystero powiedział(a):

  @ GZ

  A ja wychodzę z założenia, że na rynku NC może być wiele nisko wiszących owoców dla kogoś z analizą statystyczną. Z Twoją opinią o robieniu innych w jajo też się zgadzam. Uważam, że drugie nie wyklucza pierwszego, choć trochę komplikuje.

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.

Trystero

niezależny blog finansowy

Autor bloga jest inwestorem giełdowym i doktorantem na czołowym polskim uniwersytecie. Publikowane na blogu teksty dotyczą rynku kapitałowego, ekonomii, gospodarki i życia społecznego– w takiej mniej więcej kolejności więcej »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player