Faktury elektroniczne EBPP

Trystero

Co dwie pierwsze sesje to nie jedna!

Opublikowane przez Trystero w kategorii Oszczędzanie i inwestowanie, Rynek kapitałowy dnia 10.02.2011 | Komentarze (7) »

Zanim pokażę tabele przedstawiające średnie dzienne stopy zwrotu w pierwszych 10 sesjach miesiąca i ostatnich 10 sesjach miesiąca chciałbym pokazać wykres innej, banalnie prostej strategii: kupuj dwie pierwsze sesje miesiąca. Strategia polega na otwieraniu długiej pozycji na zamknięcie ostatniej sesji miesiąca i zamykaniu pozycji na zamknięcie drugiej sesji kolejnego miesiąca. Angażujemy więc kapitał przez około 9% czasu (sesji w miesiącu jest około 22).

Strategia testowania na FW20 (dane za stooq.pl – to o tyle istotne, że te dane ‘lubią’ się niestety różnić, odrobinę), od początku lutego 1998 (by ‘kupuj dwie pierwsze sesje miesiąca’ i ‘kup i trzymaj’ zaczęły się jednocześnie) do 4 lutego 2011. Zaczynamy od 0 punktów, jednym kontraktem, bez prowizji:

kupuj dwa pierwsze dni miesiąca

2721 punktów (minus 150 punktów prowizji) w strategii ‘kupuj dwie pierwsze sesje miesiąca’ oraz 1362 punkty w strategii ‘kup i trzymaj’. Dlaczego tak się dzieje?

Pierwsza i druga sesja w miesiącu to najsilniejsze sesje w miesiącu na rynku terminowym warszawskiej giełdy. To także część efektu ‘przełomu miesiąca’ (turn of the month effect) na warszawskiej giełdzie. ‘Turn of the month effect’ to dobrze znana anomalia na rynkach akcyjnych, polega na tym, że w okresie przełomu miesiąca stopy zwrotu na rynkach są istotnie wyższe niż w pozostałe dni. Można o tym poczytać w tej pracy badawczej. Jej omówienie znajduje się na stronach CXO. Inny artykuł o efekcie ‘przełomu miesiąca’ znajduje się tutaj.

Na WGPW efekt ‘przełomu miesiąca’ ograniczony jest do pierwszych dwóch sesji miesiąca, co stanie się jasne gdy zamieszczę wspomniane na początku tabele.

Podziel się z innymi:
 • Wykop
 • Google Bookmarks
 • Facebook
 • BLIP - Bardzo Lubię Informować Przyjaciół
 • Co-Robie.pl | Co teraz robisz?
 • Wrzuć to na Flakera - powiadom swoich Znajomych
 • grono.net - internetowa społeczność przyjaciół
 • Dodaj link - Linkr.pl - tylko ciekawe linki
 • Polec.pl - Pozytywnie Odjazdowo Lajtowo Elokwentny Content
 • Dodaj wyczajenie
 • Spis.pl - najciekawsze w sieci
 • pinger.pl - Nie taki zwykły blog.

Komentarze (7) do "Co dwie pierwsze sesje to nie jedna!"

 1. zarafiq powiedział(a):

  Ciekawostka z USA:

  http://www.signonsandiego.com/news/2011/feb/09/hudson-pilot-sues-over-calif-real-estate-deal/

  “Chesley Sullenberger and his wife, Lorraine, claim the $935,000 they paid for a building in the Butte County city of Paradise in 2002 was well above its market value. They accuse bank officials and the real estate broker of overinflating the price.”

 2. _dorota powiedział(a):

  Dramatyczne obsunięcie kapitału w strategii “kup i trzymaj” między końcem 2007 a początkiem 2009 świadczy o tym, że jest to strategia “kup i trzymaj elkę” (wykres też mi cóś tak przypomina FW20).

  A w takim razie każde, ale to dosłownie każde zarządzanie pieniędzmi jest lepsze :)

 3. Trystero powiedział(a):

  @ dorota

  A w takim razie każde, ale to dosłownie każde zarządzanie pieniędzmi jest lepsze :)

  Gdyby tak było to zdecydowana większość funduszy i zdecydowana większość II na swoich rachunkach wygrywałaby z rynkiem. A jest na odwrót.

 4. GTC powiedział(a):

  Strategia kup i trzymaj niekoniecznie musi się sprowadzać do postawy zakup i zapomnij, bo to przecież bezmyślne postępowanie jest.

  Obecnie fundusze stosujące sztandarowo metodę b&h jako podstawę zarządzania portfelem preferują aktywne podejście do zagadnienia a nie drętwe trzymanie, na wieczne czasy.
  Jeśli kupili, dajmy na to, po 68 a docelowo miało być 90, to jeśli po dwóch miesiącach wybiło nagle do 93-95 to korzystają z okazji i sprzedają, chyba że prognozują poziomy ponad 100.

  Jeśli natomiast widzą, że im wartość portfela leci na łeb na szyję, to mogą sprzedać dany papier, by go potem taniej odkupić odtwarzając pierwotny portfel.

  B&H jeszcze nie umarło, choć jest w pogardzie wielu (nad)aktywnych zarządzających oraz techników. Wielu zarządzających funduszami ma silne parcie na działanie, by pokazać, że coś robią i sie starają. Problem w tym, że wyniki nie bardzo idą w parze z taką postawą.

  Ich mechanistyczne inwestowanie z reguły się nie sprawdza natomiast podejście optymalizacyjne typu – spróbujmy wykorzystać rożne anomalie kalendarzowe – może dawać niezłe wyniki, jak widać.
  Działanie

 5. _dorota powiedział(a):

  @ 4
  Racja, tylko, czy to, co opisujesz, to jest rzecywiście B&H? Skoro aktywnie zarządzają, a nie trzymają po prostu?
  Hm, jeżeli nieprecyzyjnie rozumiem sam termin B&H, to mnie wyprostuj.

 6. Wasilewski powiedział(a):

  Bardzo ciekawe wnioski, szczególnie dla tych, którzy nie grają aktywnie na futures, a na przykład tylko na akcjach. Wówczas gdy na przełomie miesiąca znalazłoby się trochę wolnych pieniędzy możnaby kupic ten kontrakt na dwa dni :)

 7. pawel-l powiedział(a):

  Z mojego wykresu dla WIGu wynika, że należy unikać “środka miesiąca” od 9 do 20.
  http://1.bp.blogspot.com/_iXLj8autW00/S8s0dfXqtII/AAAAAAAAAJE/5SMukuT20ng/s400/dni+miesiąca.jpg

  Próbowałem sumować różne strategie (najlepsze miesiące, dni tygodnia, dni miesiąca) i okazało się, że “zyski” się nie zwiększają. Inwestowanie byłoby takie proste…

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.

Trystero

niezależny blog finansowy

Autor bloga jest inwestorem giełdowym i doktorantem na czołowym polskim uniwersytecie. Publikowane na blogu teksty dotyczą rynku kapitałowego, ekonomii, gospodarki i życia społecznego– w takiej mniej więcej kolejności więcej »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player