Faktury elektroniczne EBPP

Trystero

Chiny 2000, 2009 i 2020

Opublikowane przez Trystero w kategorii Gospodarka, Świat dnia 23.01.2011 | Komentarze (8) »

Poprzedni tekst zainicjował statystyczno-kartograficzny maraton na blogu, który potrwa do jutra. Znalazłem fascynujące dane pokazujące rozwój chińskiej gospodarki i wzrost jej znaczenia w świecie.

Poniższe trzy mapy pokażą rozmiar PKB poszczególnych chińskich prowincji w 2000, 2009 i 2020 roku (prognoza) poprzez ekwiwalenty w postaci państw o podobnej wielkości (podkreślam: wielkości a nie stopniu rozwoju) gospodarki.

Zacznijmy od 2000 roku. Chińskie PKB wyniosło w tym roku 1,2 bln USD (bez uwzględniania parytetu siły nabywczej) i stanowiło 12,3% amerykańskiego PKB. Zaledwie trzy chińskie prowincje miały PKB powyżej 100 mld USD. Najważniejsza pod względem gospodarczym prowincja, Guandong, wytwarzała PKB porównywalne z greckim.

Za HSBC

Za HSBC

W 2009 roku chiński PKB osiągnął 5 bln USD, około 35% amerykańskiego. Guandong wytwarzał już PKB porównywalny z tureckim (620 mld USD a więc połowę całego chińskiego PKB z 2000 roku!). Poszczególne wschodnie prowincje generowały porównywalne PKB do czołowych państw wschodzących.

Za HSBC

Za HSBC

W 2020 roku, zgodnie z prognozami PKB Chin wyniesie około 15 bln dolarów a chińska gospodarka zrówna się lub zdecydowanie zbliży do amerykańskiej. Sześć chińskich prowincji generować będzie PKB powyżej 1 bln USD. Na wschodnim wybrzeżu Chin znajdą się kolejno: Tajlandia, Malezja, Holandia, Korea, Kanada, Rosja, Australia, Argentyna i Hiszpania.

Za HSBC

Za HSBC


Podziel się z innymi:
 • Wykop
 • Google Bookmarks
 • Facebook
 • BLIP - Bardzo Lubię Informować Przyjaciół
 • Co-Robie.pl | Co teraz robisz?
 • Wrzuć to na Flakera - powiadom swoich Znajomych
 • grono.net - internetowa społeczność przyjaciół
 • Dodaj link - Linkr.pl - tylko ciekawe linki
 • Polec.pl - Pozytywnie Odjazdowo Lajtowo Elokwentny Content
 • Dodaj wyczajenie
 • Spis.pl - najciekawsze w sieci
 • pinger.pl - Nie taki zwykły blog.

Komentarze (8) do "Chiny 2000, 2009 i 2020"

 1. llukiz powiedział(a):

  “W 2020 roku, zgodnie z prognozami”

  A życie i tak przyniesie własną odpowiedź. Historia uczy nas, że jeszcze nikogo niczego nie nauczyła. Tak więc widząc prognozę, należy zakładać że raczej się nie spełni.

 2. poszi powiedział(a):

  Te statystyki PKB niepodzielone przez liczbę mieszkańców są bardzo mało przydatne do czegokolwiek. Trzeba mieć chyba geografię świata w jednym palcu, żeby wyciągnąć z tego coś sensownego: po pierwsze znać populację poszczególnych chińskich prowincji, a po drugie ludność krajów, do których to jest porównywalne. PKB Szanghaju na poziomie Irlandii brzmi dumnie, ale przy pięciokrotnie większej ludności już mniej. Bezwględna “siła gospodarki” to miara dla miary, bo nic z niej użytecznego nie wynika.

 3. Trystero powiedział(a):

  @ poszi

  Nie wynika z tego poziom rozwoju gospodarczego ale wynika znaczenie gospodarki. Bo choć Słowenia jest lepiej od Polski rozwinięta to jej znaczenie jest pomijalne w porównaniu z Polską.

 4. lendo powiedział(a):

  O ile dobrze liczę oznacza to iż Chińskie PKB rosło od 2000-do 2009 w tempie rzędu 17% rocznie ( w $). Więc albo statystyki dotyczące inflacji ( przynajmniej $ wzglendem Juana) albo oficjalne Chińskie statystyki są do bani.
  Zwłaszcza te z ostatnich lat – Chiny już mają PKB per capita jak Polska 10 lat temu – a nadal raportuje wzrosty jakich Kołodko by się nie powstydził ( co roku !mimo światowego kryzysu)
  Taki cud ekonomiczny powinien już być dano rozgryziony i skopiowany.

 5. Nachasz powiedział(a):

  @poszi
  Te statystyki PKB niepodzielone przez liczbę mieszkańców są bardzo mało przydatne do czegokolwiek. Trzeba mieć chyba geografię świata w jednym palcu, żeby wyciągnąć z tego coś sensownego: po pierwsze znać populację poszczególnych chińskich prowincji, a po drugie ludność krajów, do których to jest porównywalne.

  Ze swojej strony mogę cię zapewnić, że prowincje Heilongjiang, Guizhou oraz Shaanxi stanowią pod tym względem ekwiwalenty Rzeczypospolitej Polskiej ^^

 6. Trystero powiedział(a):

  @ lendo

  Ale te 17% to jest zmiana chińskiego PKB + zmiana kursu RMB względem USD.

 7. lendo powiedział(a):

  Tego że zmiana uwzględnia deprecjację $ jestem świadomy. Pytanie jest takie czy i jak długo można sobie wyobrazić kontynuowanie tego trędu przez następne 5 – 10 lat. 17% to raczej dużo. I dlatego większe zaufanie mam do indyjskich wskaźników.

 8. Tobacco Advertising powiedział(a):

  I have read so many content about the blogger lovers except this piece of writing is
  in fact a pleasant post, keep it up.

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.

Trystero

niezależny blog finansowy

Autor bloga jest inwestorem giełdowym i doktorantem na czołowym polskim uniwersytecie. Publikowane na blogu teksty dotyczą rynku kapitałowego, ekonomii, gospodarki i życia społecznego– w takiej mniej więcej kolejności więcej »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player