Faktury elektroniczne EBPP

Trystero

Inwestowanie z Mariuszem Patrowiczem

Opublikowane przez Trystero w kategorii Oszczędzanie i inwestowanie, Rynek kapitałowy dnia 19.01.2011 | Komentarze (8) »

Mariusz Patrowicz cieszy się opinią inwestycyjnego guru. Noworoczny Parkiet wywiad z Patrowiczem opatrzył tytułem Łowca okazji giełdowych. Na głównym parkiecie warszawskiej giełdy Patrowicz obecny jest bezpośrednio lub przez kontrolowane przez siebie spółki w sześciu firmach: Fon, Atlantis, Izolacja Jarocin, Chemoservis Dwory, ZTS ERG Ząbkowice i Elkop. Patrowicz na pewno był też akcjonariuszem innych spółek o czym informuje choćby kuriozalny fragment życiorysu Patrowicza, nowo powołanego członka rady nadzorczej FON z lutego 2007 roku: Akcjonariusz spółek giełdowych: Polnord, Gant, Hutmen, Ferrum, Fon.

Postanowiłem więc poszukać jakiegoś artykułu prasowego, który omówiłby wyniki inwestycyjne Patrowicza na potrzeby zwykłego, indywidualnego inwestora. Ze zdumieniem stwierdziłem, że żaden z dziennikarzy giełdowych w Polsce nie zainteresował się tym jak na inwestowaniem z Patrowiczem wyszedłby indywidualny inwestor. Zdecydowałem się zapełnić lukę w giełdowej wiedzy. Sprawdziłem jak spisywałyby się inwestycje w spółki Patrowicza dokonywane tuż po ujawnieniu obecności Patrowicza w akcjonariacie lub upublicznieniu zamiaru przeprowadzenia inwestycji.

To o tyle istotne, że jakiś czas temu opisałem na blogu fascynujący fenomen związany z inwestycjami Patrowicza. Otóż, spółki, w których akcje zainwestował Patrowicz lub podpisał umowę o przyszłej inwestycji zdecydowanie bardziej rosną PRZED ogłoszeniem tej informacji niż po jej upublicznieniu. Naiwnie liczyłem na to, że Komisja Nadzoru Finansowego zainteresuje się tym paradoksem – najwyraźniej urzędnicy KNF są zbyt zajęci innymi sprawami.

Potencjalne inwestycje w spółki Patrowicza porównałem do alternatywnej inwestycji w WIG – główny indeks warszawskiej giełdy, w ten sposób, że wartość obydwu sprowadziłem do 100 w momencie otwarcia pozycji na spółce Patrowicza.

Ostatnią inwestycją Patrowicza był Elkop. Pod koniec grudnia 2009 roku grupa Patrowicza zdominowała Radę Nadzorczą tej firmy. Z Elkopem jest ten problem, że w tym czasie spółka notowana była albo po 1 groszu albo po 2 groszach (to inny fenomen WGPW). Wszystkie wątpliwości rozstrzygam na korzyść inwestycji w spółki Patrowicza, założyłem więc, że otwarcie pozycji nastąpiło po 1 groszu (na wykresie jest to 50 groszy ponieważ później nastąpił resplit akcji) choć było to praktycznie niemożliwe. Wynik? -14% Elkopu oraz 20% WIG. Oto wykres (wszystkie wykresy uwzględniają prawa poboru i split/resplit; wykresy kończą się na zamknięciu 18.01.2011):

WIG i EKP

Wcześniej, w listopadzie 2009 roku, ZTS ERG Ząbkowice poinformował o zawarciu umowy inwestycyjnej zakładającej wejście do akcjonariatu spółek kontrolowanych przez Patrowicza (pisałem o tym wcześniej). Wynik? -38% ERG oraz 21% WIG. Oto wykres:

WIG i ERG

W lipcu 2009 roku jedna ze spółek Patrowicza, Urlopy.pl, zainwestowała w spółkę Chemoservis Dwory. Wynik? -60% Chemoservis i 52% WIG. Oto wykres:

WIG i CHS

W lutym 2009 roku Patrowicz pojawił się w akcjonariacie firmy Izolacja Jarocin. Wynik? 167% Izolacji i 108% WIG. Oto wykres:

WIG i IZO

Cóż, być może Patrowicz jest inwestycyjnym guru i zarabia na WGPW sporo pieniędzy. Wykresy nie dają jednak dużych nadziei na zarabianie przez inwestowanie w spółki Patrowicza. Może więc potrzeba więcej czasu by zobaczyć owoce działań Patrowicza? Dwie najdłuższe stażem inwestycje Patrowicza pokażę w następnym artykule.

Przygotowanie tego tekstu trochę trwało, nie będę więc się gniewał jeśli rozreklamujecie go na forach giełdowych…

Podziel się z innymi:
 • Wykop
 • Google Bookmarks
 • Facebook
 • BLIP - Bardzo Lubię Informować Przyjaciół
 • Co-Robie.pl | Co teraz robisz?
 • Wrzuć to na Flakera - powiadom swoich Znajomych
 • grono.net - internetowa społeczność przyjaciół
 • Dodaj link - Linkr.pl - tylko ciekawe linki
 • Polec.pl - Pozytywnie Odjazdowo Lajtowo Elokwentny Content
 • Dodaj wyczajenie
 • Spis.pl - najciekawsze w sieci
 • pinger.pl - Nie taki zwykły blog.

Komentarze (8) do "Inwestowanie z Mariuszem Patrowiczem"

 1. fagusp powiedział(a):

  Pierwsze co mi przyszło do głowy, to łowca z niego może i jest, ale jeśli już to tylko giełdowych jeleni.
  PS. Naprawdę mocne zestawienie “zyskowności” inwestycji.

 2. niestety to kłamstwa powiedział(a):

  Przykro mi ale manipulacje których dopuszcz się trystero są juz godne pozałowania……….

  Podaje ceny bez uwzglednienia splitów ,pp i innych rzeczy

  Może prokurator sie nim w końcu zaineresuje

 3. lendo powiedział(a):

  nie wiem o co ten szum – przecież facet idealnie wskazuje z jakich inwestycji należy spylać …
  ;)

 4. Darkh powiedział(a):

  I create nothing, I own. ;)

 5. Trystero powiedział(a):

  @ niestety to kłamstwa

  Kłamiesz. Wykresy uwzględniają splity, resplity i prawa poboru. Dane są ze stooq.pl Ze względu na fakt, że jesteś bezczelnym kłamcą, mniemam w jakiś sposób powiązanym z tzw. Grupą Płocką Twoje komentarze nie będą się już tu pojawiać.

 6. Sok pomidorowy powiedział(a):

  A dlaczego KNF miałaby się zajmować wspomnianym paradoksem? Co jest w tym dziwnego, podejrzanego, nielegalnego?

 7. Trystero powiedział(a):

  @ Sok pomidorowy

  Pytasz co jest dziwnego, że spółka zdecydowanie bardzie rośnie PRZED informacją o zaangażowaniu lub zamiarze zaangażowania Patrowicza niż po upublicznieniu tej informacji? Naprawdę nie dostrzegasz, że to może wskazywać na fakt, że ktoś wiedział o tym wcześniej? Tym bardziej, że taka sytuacja ma miejsce gdy Patrowicz nie zbiera z rynku lecz akcje są kupowane w transakcji pakietowej albo podpisywana jest umowa inwestycyjna.

 8. sam goldsmith powiedział(a):

  Hi there! I could have sworn I’ve visited your blog before but after going through some of the posts I realized it’s new to
  me. Regardless, I’m certainly delighted I came across it and I’ll be bookmarking
  it and checking back regularly!

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.

Trystero

niezależny blog finansowy

Autor bloga jest inwestorem giełdowym i doktorantem na czołowym polskim uniwersytecie. Publikowane na blogu teksty dotyczą rynku kapitałowego, ekonomii, gospodarki i życia społecznego– w takiej mniej więcej kolejności więcej »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player