Faktury elektroniczne EBPP

Trystero

Inwestowanie z Mariuszem Patrowiczem: Fon i Atlantis

Opublikowane przez Trystero w kategorii Oszczędzanie i inwestowanie, Rynek kapitałowy dnia 19.01.2011 | Komentarze (11) »

W poprzednim artykule sprawdziłem ile zarobiły zwykły inwestor, który kupiłby Elkop, ZTS ERG, Chemoservis i Izolację Jarocin tuż po tym gdy znany inwestor Mariusz Patrowicz ogłosił, że on lub powiązane z nim spółki weszły lub mają zamiar wejść do akcjonariatu tych firm. W trzech przypadkach na cztery stopy zwrotu byłyby znacznie niższe od tych oferowanych przez szeroki indeks warszawskiej giełdy.

W tym wpisie zajmę się dwiema giełdowymi inwestycjami Patrowicza o najdłuższym stażu – by sprawdzić czy owoce jego działań przychodzą po latach. W styczniu 2008 roku Mariusz Patrowicz pojawił się w akcjonariacie spółki Atlantis. Jak wypadłaby by inwestycja w tę firmę na tle WIG? Atlantis -40% a WIG 5%. Oto wykres (wykresy uwzględniają splity, resplity oraz emisje z prawem poboru, dane pochodzą ze stooq.pl):

WIG i ATS

Postanowiłem też szybko sprawdzić co stało się z działalnością operacyjną Atlantisu przez te lata. Ostatnim raportem ATS było sprawozdanie za pierwsze trzy kwartały 2010 roku. Porównałem je ze sprawozdaniem za pierwsze trzy kwartały 2007 (dane w tyś. złotych), a więc sprzed wejścia Patrowicza. Świadomie pomijam wynik netto, który w spółkach Patrowicza często kreowany jest przez inwestycje finansowe w inne firmy powiązane z tym inwestorem.

Przychody Zysk operacyjny
I-III 2007 173 -369
I-III 2010 439 -146

Trochę więcej problemów miałem z najstarszą inwestycją Mariusza Patrowicza – Fonem. Najwcześniejsza znaleziona przeze mnie informacja o zaangażowaniu Patrowicza w FON pochodzi z lutego 2007. Co prawda, faktyczną władzę w spółce Patrowicz zdobył kilka miesięcy później ale wzięcie pod uwagę lutowej cezury jest korzystne dla wyniku inwestycyjnego a w tym badaniu wszystko interpretuję na korzyść ‘inwestowania z Patrowiczem’. Wynik? Fon 36% a WIG -10%. Oto wykres:

WIG i FON

Brakuje jeszcze tabeli z wynikami operacyjnymi (w tyś. złotych):

Przychody Zysk operacyjny
I-III 2006 209 -58
I-III 2010 779 -725

Na tym kończy się moja praca. Muszę przyznać, że przed zabraniem się do tego badania spodziewałem się, że po wejściu Patrowicza do akcjonariatu spółki zachowują się zdecydowanie lepiej od rynku. Wyniki mile mnie zaskoczyły. Warszawski rynek akcyjny w długim terminie dąży do efektywności, można powiedzieć analizując stopy zwrotu spółek Patrowicza i WIG oraz rozwój działalności operacyjnej tych firm.

Podziel się z innymi:
 • Wykop
 • Google Bookmarks
 • Facebook
 • BLIP - Bardzo Lubię Informować Przyjaciół
 • Co-Robie.pl | Co teraz robisz?
 • Wrzuć to na Flakera - powiadom swoich Znajomych
 • grono.net - internetowa społeczność przyjaciół
 • Dodaj link - Linkr.pl - tylko ciekawe linki
 • Polec.pl - Pozytywnie Odjazdowo Lajtowo Elokwentny Content
 • Dodaj wyczajenie
 • Spis.pl - najciekawsze w sieci
 • pinger.pl - Nie taki zwykły blog.

Komentarze (11) do "Inwestowanie z Mariuszem Patrowiczem: Fon i Atlantis"

 1. Łukasz Nowek powiedział(a):

  Polecam takie artykuły dodawać na beststock.pl, aby inni też widzieli

 2. kunta kinte powiedział(a):

  Pan się chyba pomylił podając rząd wielkości przychodów,ale jeśli nie to oznacza że spółki notowane na GPW są rozmiarów sklepików osiedlowych.

 3. Trystero powiedział(a):

  @ kunta kinte

  Nie pomyliłem się. To były, ciągle są, spółki wydmuszki.

 4. kunta kinte powiedział(a):

  Rynek,gdzie pozwala się handlować wydmuszkami sam w sobie tą wydmuszką jest.Sześć lat temu odeszliśmy z rynku akcji i chyba błędu nie popełniliśmy.Przykre jest to że codziennie wielu młodych Polaków z INICJATYWĄ patrzy na świece,średnie oscylatory i jest dymana w odbyt przez nieracjonalny rynek…dokąd zmierzasz więc polski rynku kapitałowy jeśli Ci początkujący adepci zwątpią w Ciebie..ja wiem idziesz w ilość notowanych spółek lecz zdechniesz bo wszędzie liczy się tylko kapitałowa liczba(różnorodność) jego uczestników!

 5. robert powiedział(a):

  Szanowny pnie trystero obłuda pana informacji jest porażająca

  Gdzie pan podał splity emisje itp
  I jeszcze jak się akcje kupuje to idą do góry przd podaniem wiadomości to normalne prawo podaży i popytu
  Ogólnie dwója wstyd i hańba

 6. Trystero powiedział(a):

  @ robert

  Podane przeze mnie wykresy uwzględniają splity i emisje z PP. Napisałem o tym w tekście i w komentarzach (w poprzednim wpisie), co więcej, na wykresie widać, że uwzględnia te operacje ponieważ nie ma tu pionowych ścian jakie byłyby gdyby nie uwzględniał splitów i resplitów (przecież resplit na Fon był 50 do 1)

  I jeszcze jak się akcje kupuje to idą do góry przd podaniem wiadomości to normalne prawo podaży i popytu

  Nie wtedy gdy w grę wchodzi podpisanie umowy inwestycyjnej (ZTS ERG) albo kupno akcji w transakcji pakietowej (choćby Chemoservis). Tak więc kolejny bezmyślny zarzut z Pana strony.

 7. Bulwersator powiedział(a):

  Napisałeś, ale w poprzednim.

 8. Trystero powiedział(a):

  @ Bulwersator

  Ale nawet na wykresie widać, że uwzględnia splity, resplity i PP ponieważ nie ma pionowych ścian na wykresie spółek.

 9. Adam Duda powiedział(a):

  Pan Łukasz Nowak to niestety spamer nowego (swojego?) serwisu. Wszędzie wkleja ten koment.

 10. nightwatch powiedział(a):

  Bardzo dobra detektywistyczna robota, tylko wnioski nieciekawe. Mam nadzieje ze są na GPW jeszcze normalne firmy które mają do zaoferowania coś więcej niż tylko prezesa-gogusia który się lansuje za cudze pieniądze.

 11. klaros powiedział(a):

  Polecam inwestowanie w magazyny.
  Czytajcie raporty Jartomu – teraz ma nastąpić znaczący wzrost cen i właśnie na to czekam ;-) Możliwy zysk w ciągu roku na poziomie kilkudziesięciu procent.

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.

Trystero

niezależny blog finansowy

Autor bloga jest inwestorem giełdowym i doktorantem na czołowym polskim uniwersytecie. Publikowane na blogu teksty dotyczą rynku kapitałowego, ekonomii, gospodarki i życia społecznego– w takiej mniej więcej kolejności więcej »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player