Faktury elektroniczne EBPP

Trystero

Do przeczytania: 18.09.2010

Opublikowane przez Trystero w kategorii Gospodarka, Społeczeństwo dnia 18.09.2010 | Komentarze (8) »

Spóźniona porcja linków:

Interesujący tekst o tym w jaki sposób Apple wykorzystuje znane ekonomii behawioralnej mechanizmy (miedzy innymi: efekt kotwiczenia) w celu tworzenia optymalnej, z punktu widzenia zysków Apple, polityki cenowej.

Kilka tygodni temu bardzo głośno było o inwestorze na rynku kakao, który zawarł transakcje na ponad 1 mld USD na rynku tego surowca, inwestując pod zwyżkę cen kakao. Fortune przypomina o innych postaciach, które w przeszłości próbowały ‘opanować’ niektóre rynki kapitałowe lub manipulować nimi (o co Anthony Ward bywa oskarżany).

Koreańskie dyskonto – bardzo pouczający tekst o cenie, którą rynek akcyjny płaci za niskie standardy korporacyjne czy nieefektywną walkę z korupcją. Tekst warty polecenia wszystkim piewcom wschodnioazjatyckiego modelu gospodarczego.

Układ jest prosty: Australia dostaje pieniądze a Chiny dostają Australię. Świetny tekst, w przejętym przez Bloomberga, Businessweek o stosunkach gospodarczych pomiędzy Chinami a Australią. Interesujące są nawiązania do sytuacji z lat 80’ gdy to Japonia odgrywała dominującą rolę w zagranicznych inwestycjach w Australii, zwłaszcza w sektorze wydobywczym. Warty zapamiętania fakt: australijski dolar jest piątą najczęściej handlowaną walutą na świecie (po dolarze, jenie, funcie i euro) pomimo faktu, że Australia jest osiemnastą największą gospodarką (choć należałoby odliczyć gospodarki składowe strefy euro).

Ambrose Evans-Pritchard o jasnych i ciemnych stronach gigantycznych inwestycji w ziemię uprawną. Ten sektor zainteresował nie tylko firmy spożywcze ale także fundusze inwestycyjne i fundusze hedge. Warto skonfrontować przekonanie o konieczności liberalizacji handlu ziemią (to przecież dobro jak każde) z prostym faktem: 80% kupionej ziemi leży odłogiem.

W tekście znajduje się jeszcze jedna ważna uwaga. Zdaniem, Cheng Siwei (niestety nie wiem czy to ten Cheng Siwei) fenomenalny, 10% wzrost gospodarczy w Chinach, powoduje gigantyczne zniszczenia ekologiczne w Państwie Środka, które Cheng Siwei ocenia na 13% PKB rocznie. To jeden z podstawowych problemów przy liczeniu PKB – metodologia zupełnie pomija wartość zniszczeń ekologicznych przez to nie rozróżnia państw, które rozwijają się przy minimalnych zniszczeniach ekologicznych i państw, które szybki wzrost PKB opłacają nieodwracalną utratą naturalnych zasobów. Tak jakby lekcja komunizmu została zupełnie zapomniana.

Ktoś słyszał o stronie unsubscribe.com? Pomysł wydaje się świetny.

Interesujący wywiad z Sonią Shah, autorką książki o zmaganiach ludzkości z malarią. Warte uwagi są fragmenty o DDT i siatkach.

Fenomenalny reklama społeczna z Kalifornii: majestatyczna plastikowa torba. Poznaj zdumiewające życie plastikowej torby od narodzin na parkingu przy supermarkecie do wielkiego pacyficznego składowiska odpadów:

A co Wy przeczytaliście interesującego?

Podziel się z innymi:
 • Wykop
 • Google Bookmarks
 • Facebook
 • BLIP - Bardzo Lubię Informować Przyjaciół
 • Co-Robie.pl | Co teraz robisz?
 • Wrzuć to na Flakera - powiadom swoich Znajomych
 • grono.net - internetowa społeczność przyjaciół
 • Dodaj link - Linkr.pl - tylko ciekawe linki
 • Polec.pl - Pozytywnie Odjazdowo Lajtowo Elokwentny Content
 • Dodaj wyczajenie
 • Spis.pl - najciekawsze w sieci
 • pinger.pl - Nie taki zwykły blog.

Komentarze (8) do "Do przeczytania: 18.09.2010"

 1. pretzel powiedział(a):

  Co do Apple, w tekście są pewne nadużycia – np. porównuje się cenę iPoda Touch z iPhone4 (tj cena tego pierwszego jest niby wyższa: $229 vs $199), zapominając że ta cena iPhone jest tylko dla klientów którzy wykupią niemały abonament u operatora GSM.

 2. ralfowitz powiedział(a):

  Pytanie ile plastic bag zostało zużytych na potrzeby realizacji filmu. Oglądając chciałem dać linka do tekstu o Great Pacific Garbage Patch, ale już o tym wspomnieli.

 3. Capt_Jack powiedział(a):

  Czesc pretzel,
  Nie chodzi o cene a o efekt “zakotwiczenia” – na co powoluje sie autor tekstu i ekonomie behawioralna( Dan Ariely – Potega Irracjonalnosci – warto przeczytac)

 4. Pawel Krawczyk powiedział(a):

  Cytując Sonię Shah z podlinkowanego wywiadu:

  Unless, like most environmentalists, you consider failure to control the population of brown people who talk funny and breed too fast “not working”

  Warto przypomnieć jak zaczyna się “The Population Bomb” socjopaty-humanisty Ehrlicha:

  One stinking hot night in Delhi a few years ago. My wife and daughter and I were returning to our hotel in an ancient taxi. The seats were hopping with fleas. The only functional gear was third. As we crawled through the city, we entered a crowded slum area. The streets seemed alive with people. People eating, people washing, people sleeping. People visiting, arguing and screaming. People thrusting their hands through the taxi window, begging. People defecating and urinating. People clinging to buses. People herding animals. People, people, people

  Drugi cytat z Shah o tym, jaka jest jedna ze skutecznych metod walki z malarią:

  effect massive economic development in poor, rural, malarious regions

  Warto przypomnieć, jak Polska Akcja Humanitarna zmienia życie mieszkańców sudańskich wiosek za pomocą tak prostej operacji jak wywiercenie studni ze świeżą wodą.

 5. etanolek powiedział(a):

  Mam wrażenie, że polityka cenowa w przypadku Apple to nie wszystko. Ten sprzęt ma to “cos”, niezależnie czy jestesmy na to “cos podatni, czy nie. Dlaczego wspomniany Dell nie ma takich cool gadżetów dostępnych w różnych przedziałach cenowych?.a no dlatego, że nie ma tego “czegoś”. Inaczej sie pozycjonuje.

 6. pretzel powiedział(a):

  Capt_Jack

  rozumiem i metoda “zakotwiczenia” rzeczywiście ciekawa.
  choć trochę głupio ją tłumaczyć na nieprawdziwych przykładach ;-)

 7. sheik.yerbouti powiedział(a):

  @Paweł Krawczyk
  “Cytując Sonię Shah z podlinkowanego wywiadu”
  Nie cytujesz jej, tylko pytanie jej zadane.
  “Drugi cytat z Shah o tym, jaka jest jedna ze skutecznych metod walki z malarią”
  Nie tyle skuteczna metoda, co pożądany efekt uboczny zagospodarowywania nieużytków (pod uprawy, zabudowę etc.).

 8. What’s up, after reading this amazing post i am as well glad to share my know-how here with colleagues.

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.

Trystero

niezależny blog finansowy

Autor bloga jest inwestorem giełdowym i doktorantem na czołowym polskim uniwersytecie. Publikowane na blogu teksty dotyczą rynku kapitałowego, ekonomii, gospodarki i życia społecznego– w takiej mniej więcej kolejności więcej »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player