Faktury elektroniczne EBPP

Trystero

Czy Piotr Tymochowicz manipuluje akcjami Infinity?

Opublikowane przez Trystero w kategorii Oszczędzanie i inwestowanie, Rynek kapitałowy dnia 13.07.2010 | Komentarze (26) »

Oj, będzie się działo. Grzegorz Zalewski zwrócił uwagę na wpis na blogu Tymochowicza, który ustanawia nowe standardy relacji inwestorskich. Prezes zarządu Infinity zdaje się publikować oficjalny komunikat spółki z NewConnect na swoim prywatnym blogu. Co więcej, nie mogę znaleźć tego komunikatu w żadnym oficjalnym systemie (ani w EBI ani w ESPI).

Wpis na blogu Tymochowicza powstał w poniedziałek, sądząc po dacie pierwszych komentarzy, przed godziną 14. To niezwykle ważne. Tymochowicz pod koniec ociekającego banałami tekstu promujacego projekt Infinity (oraz Tymochowicza) napisał (podkreślenia moje – T.):

Na koniec nieco bardziej oficjalnie już nie tylko w moim imieniu, ale w imieniu zarządu Spółki:

Zarząd Infinity SA przekazuje do wiadomości publicznej stanowisko w sprawie znaczącego spadku kursu akcji Spółki.

Zarząd Spółki nie ma wpływu na  kurs akcji w sposób bezpośredni. Zarząd Infinity SA oświadcza równocześnie, że nie są mu znane jakiekolwiek fakty lub okoliczności, które nie byłyby podane wcześniej do publicznej wiadomości, a które mogłyby mieć związek ze spadkiem kursu. Zawierane przez inwestorów transakcje są wynikiem indywidualnych decyzji inwestorów i w tym przypadku mogą mieć charakter spekulacyjny. Infinity SA zaznacza jednak, że nie posiada na ten temat żadnej wiedzy i pragnie jednocześnie zapewnić, że każdy z uczestników rynku nie jest w żaden sposób dyskryminowany w dostepie do informacji mających wpływ na cenę akcji.

Zarząd informuje, że nie są mu znane informacje dotyczące zbycia lub nabycia akcji spółki przez osoby zobowiązane na mocy prawa do udzielenia takich informacji (Zarząd, Rada Nadzorcza, insiderzy – pracownicy spółki oraz akcjonariusze z którymi wykazano powiązania personalne).

Już po opublikowaniu wpisu Tymochowicza, pojawiły się komunikaty Infinity o tym, że w ubiegłym tygodniu dwóch członków Rady Nadzorczej i jeden członek zarządu sprzedali na rynku NewConnect ponad 430 000 akcji w cenie od 78 groszy do 91 groszy. Okazuje się więc, że:

 • istnieją powody do spadku kursu Infinity – takim powodem jest fakt, że świetnie poinformowani o perspektywach spółki insiderzy wyprzedawali akcje ponad 60% poniżej ceny odniesienia na dzień debiutu Infinity na NewConnect
 • zarząd Infinity miał  wpływ na kurs akcji Infinity w sposób bezpośredni
 • przy dołożeniu należytej staranności zarząd powinien znać informacje dotyczące zbycia lub nabycia akcji spółki przez osoby zobowiązane na mocy prawa do udzielenia takich informacji

A teraz zacytuję artykuł 39 Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi:

1. Zakazana jest manipulacja instrumentem finansowym, zwana dalej „manipulacją”.

2. Manipulację stanowi:

(…)

4) rozpowszechnianie za pomocą środków masowego przekazu, w tym internetu, lub w inny sposób fałszywych lub nierzetelnych informacji albo pogłosek, które wprowadzają lub mogą wprowadzać w błąd w zakresie instrumentów finansowych:

(…)

b) przez inną osobę – jeżeli wiedziała lub przy dołożeniu należytej staranności mogła się dowiedzieć, że są to informacje nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd;

Ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości co do faktu, że Tymochowicz złamał 39 artykuł Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi ?

Aktualizacja:

Jak zauważył Infinity kłamie (to nick) na blogu Grzegorza Zalewskiego, z dokumentu informacyjnego Infinity wynika, że jedynym członkiem zarządu, który posiadał akcje Infinity (a więc mógł je sprzedać) był Pan Piotr Tymochowicz. To oznacza, że Tymochowicz musiał wiedzieć o tym, że sprzedał akcje Infinity w piątek 9 lipca, gdy w poniedziałek 12 lipca napisał na swoim blogu, że nikt z Zarządu ani Rady Nadzorczej akcji nie sprzedawał. Co czyni zadanie KNF wyjątkowo łatwym.

Podziel się z innymi:
 • Wykop
 • Google Bookmarks
 • Facebook
 • BLIP - Bardzo Lubię Informować Przyjaciół
 • Co-Robie.pl | Co teraz robisz?
 • Wrzuć to na Flakera - powiadom swoich Znajomych
 • grono.net - internetowa społeczność przyjaciół
 • Dodaj link - Linkr.pl - tylko ciekawe linki
 • Polec.pl - Pozytywnie Odjazdowo Lajtowo Elokwentny Content
 • Dodaj wyczajenie
 • Spis.pl - najciekawsze w sieci
 • pinger.pl - Nie taki zwykły blog.

Komentarze (26) do "Czy Piotr Tymochowicz manipuluje akcjami Infinity?"

 1. lendo powiedział(a):

  Dlaczego z języka oficjalnego znika powoli proste słowo – kłamać ? Jest dyskryminujące lub w inny sposób niepostępowe?

  a co do KNF – ciekawe jak proste musi być ich zadanie aby zareagować ?
  Ile kosztuje ta instytucja – może można oszczędzić łatwo parę milionów ( choćby pośrednio) i przestać udawać że mamy jakiś nadzór ?

 2. Bulwersator powiedział(a):

  No to jak z tym nic nie zrobią, to mamy niezły cyrk.

 3. krzysiu powiedział(a):

  KNF nie da rady.

  Ja czasem myślę że KNF tak na prawdę jest zbiorą halucynacją. Nie widać śladów jego istnienia ani działania ale wszyscy są przekonani że istnieje.

 4. Bulwersator powiedział(a):

  “Nie widać śladów jego istnienia”
  Widziałem! Tabliczkę na murze informującą o istnieniu krakowskiego oddziału!

 5. widmo powiedział(a):

  Do mądrych głów .
  Członkowie rady nadzorczej i jeden członek zarządu sprzedali
  430000 tyś akcji po średniej cenie ok. 0.85zł co daje ok 3655000zł czyli cena dobrego samochodu i na pewno Tymochowicz
  nie zniszczył by swojego wizerunku za tak śmieszne pieniądze.
  Firma potrzebuje kasy na rozwój i dlatego posprzedawali niewielką część ,żeby wiedzieli że spekuła będzie tak zaniżać kurs to sprzedawali by za 2 zł to jest chyba oczywiste,a nie za 0.85gr. Ponadto solaris
  czyli c

 6. widmo powiedział(a):

  Do mądrych głów .
  Członkowie rady nadzorczej i jeden członek zarządu sprzedali
  430000 tyś akcji po średniej cenie ok. 0.85zł co daje ok 3655000zł czyli cena dobrego samochodu i na pewno Tymochowicz
  nie zniszczył by swojego wizerunku za tak śmieszne pieniądze.
  Firma potrzebuje kasy na rozwój i dlatego posprzedawali niewielką część ,żeby wiedzieli że spekuła będzie tak zaniżać kurs to sprzedawali by za 2 zł to jest chyba oczywiste,a nie za 0.85gr. Ponadto Solaris Gate jak wybuchnie
  w dobrym słowa tego znaczeniu to “nasza klasa” niech się chowa do tego .

 7. Bulwersator powiedział(a):

  Oho
  Witam wyznawcę/pracownika!
  “3655000zł czyli cena dobrego samochodu”: Kupujesz samochody po 3 miliony? To kup ode mnie 16 letnią Toyotę, tanio sprzedam, tylko sto tysięcy.

  “Firma potrzebuje kasy na rozwój i dlatego posprzedawali niewielką część”: Co firma zarabia na tym, że rada nadzorcza panicznie sprzedaje akcje?

  “Solaris Gate jak wybuchnie w dobrym słowa tego znaczeniu”: dołączę się do GZ na beczce i razem zawołamy “Jesteśmy frajerami”.

  Byłoby miło gdybyś wysyłał 1 wiadomość na 1 komentarz.

 8. Trystero powiedział(a):

  @ widmo

  Ci ludzie ryzykowali wszystko wlasnie dla samochodu. Swoja droga, niesamowite informacje. Gotow jestem uwierzyc, ze na WGPW nic nie dzieje sie uczciwie.

 9. GZ powiedział(a):

  @8
  Trys chodzi pewnie o akcje. Myslalem ze juz to “zostało zapomniane”. Ale jak widać nie. Bylenbyśmy doczekali się raportu z prawdziwego zdarzenia i opisu “schematu” dzialania.

 10. Trystero powiedział(a):

  @ GZ

  Mnie sie wydawalo, ze w jednej edycji kilku cwaniakow gralo na spreadzie. Sam sprawdzalem, na papierze, czy tak mozna i stwierdzilem, ze bez problemu mozna 100% i wiecej zrobic (chocby na CEZ) – po 1%,2% dziennie. Spread pomiedzy bid i ask byl tam na 1% do 3%.

  Ale nie wiedzialem, ze byly tez jakies ‘walki’ w edycji 2010.

 11. GZ powiedział(a):

  ludzkiej natury sie nie zmieni :)
  Choć widmo zdaje sie w to nie wierzy

 12. e_djur powiedział(a):

  Jest ranking ekonomistów na stronie PulsuBiznesu. Nasi w ogonie. Nawet ktoś ich tam przyrównuje co do poziomu do naszego piłkarstwa (nożnego, dla ścisłości, bo mi tu jaki cynik z PO zacznie się rozwodzić). KNF w osobie “ToZnaczy-Kluzy”. Taka moja złosliwość, Kluza wijący się przed kamerami zachowywał się jak spłoszony lub przyłapany, nie mógł opanować popłochu i zdania odpowiedzi zaczynał od skramentalnego “To znaczy…” I niestety nie wróżę mu, że pokona ten starch, musiałby stawać w szranki z żoną Cezara a to przywodzi mi na myśl porównannie do walk rycerza z La Manchy czy może coś bardziej wspólczesnego Fed i TBTF. To jest smieszne i nie poważne. Czubkami tej góry lodowej jest Sobolewski i Kluza. I niech nie maja pretensji o te kubły obelg. Oni się nie nadają do tego co robią ale czy są tego świadomi. Oto jest pytanie. Immanentną cecha niewiedzy jest jej nieuświadomienie.

 13. Trystero powiedział(a):

  @ wszyscy

  Zlozylem oficjalna skarge do KNF w tej sprawie. Czekam na reakcje.

 14. GTC powiedział(a):

  # 13

  A czy skutecznie skargę może zgłosić każdy, czy tylko poszkodowany, choćby potencjalnie ?

 15. Trystero powiedział(a):

  @ GTC

  Mysle, ze kazdy. Zobacz: https://www.knf.gov.pl/jsf/formularze/skarga_na_spolke_publiczna.jsf

  Kiedys byl jeszcze jeden formularz, troche bardziej szeroki, mozna bylo zglaszac podejrzane incydenty na rynku. Wiem, ze raz zglosilem potencjalny insider trading i dostalem z list z podziekowaniem. Na tym sie skonczylo.

  A teraz nawet tej skargi na spolke nie moglem znalazc, Veno Watch mi pomogl.

 16. GTC powiedział(a):

  @ Trystero

  Dzięki, za link, bo właśnie ludzie mi mówili, że mają problemy nie tylko ze znalezieniem właściwego formularza ale i właściwym zgłoszeniem podejrzanych incydentów, dlatego w ślad za nimi, użyłem określenia “skuteczne zgłoszenie skargi”.

  Nie bardzo chciałem w to wierzyć, ale niestety się potwierdza. KNF robi sobie żarty, nie na żarty, w tej kwestii. Vide-

  “Warunkiem uznania skargi za skutecznie złożoną, a w konsekwencji podjęcia działań przez KNF i udzielenia odpowiedzi przekazującemu skargę, jest wypełnienie wszystkich obligatoryjnych pól formularza, w tym szczegółowe opisanie stanu faktycznego dotyczącego zgłaszanej sprawy oraz konkretne wskazanie występujących nieprawidłowości, będących podstawą skargi.”

  A jak szczegółowo nie opisze się incydentu (szczegółowość to subiektywne odczucie), to na sam ogólny sygnał nie podejmą działań wyjaśniających ? To już samo podejrzenie co do popełnienia przestępstwa, tutaj nie wystarczy ?

  A jak przyjdzie prawdziwy anonim, to co do kosza ?

 17. Trystero powiedział(a):

  @ GTC

  Ten ostatni raz co zglosilem to niezbyt szczegolowo sprawe opisalem (dzis sie bardziej postaralem). Wymog nie-anonimowosci mozesz obejsc. Nie zachecam do tego, sam podalem prawdziwe dane, ale to mozna latwo obejsc.

  Natomiast z gory przyznaje, ze oczekiwania mam bardzo niskie. Zobaczymy.

 18. GTC powiedział(a):

  Ja nie mam zamiaru ich skarżyć, bo od dawna uważałem że to jest grubo dęta kicha.

  Choć docenia, ze ktoś się po obywatelsku zachował, by KNF nie miała pretekstu do bezradnego rozłożenia rąk i powiedzenia – “Przykro nam, ale nie mieliśmy zgłoszenia w te sprawie.”

  A w KNF nie wierzę i już.

 19. widmo powiedział(a):

  Do bulwersator
  Sorry zwykły błąd pisarski 430000×0.85gr to 365500tyś zł czyli cena nowego mercedesa ,bmw czy audi. Ponadto dla jasności nie jestem pracownikiem Infinity i nigdy nie byłem jestem “inwestorem” graczem giełdowym zakupiłem skromny pakiecik 50000 szt po 0.70gr i to że dzisiaj kurs jest poniżej 0.60gr za bardzo mnie nie przeraża bo gdyby tak było jak piszesz że zarząd panicznie wysprzedaje akcje to dzisiaj cena oscylowała by w granicach 0.20gr jak by wrzucili w rynek kilka milionów akcji.Tymochowicz ma wielu wrogów i to zapewne oni stoją za sprawą tak drastycznych spadków na NC mając np. 10OOOOOzł można kurs wywalić 500% w górę i to samo zrobić w dół według minie kurs nie spadnie poniżej 0.55gr
  wręcz w niedługim czasie wybije powyżej 1,5zł ,a tobie radzę tą toyotę sprzedać szybko żebyś nie zrobił krzywdy sobie ani innym uczestnikom ruchu ! Pozdrawiam

 20. GZ powiedział(a):

  “Tymochowicz ma wielu wrogów i to zapewne oni stoją za sprawą tak drastycznych spadków na NC”

  to troche uproszczona wizja świata giełdowego

  “według minie kurs nie spadnie poniżej 0.55gr
  wręcz w niedługim czasie wybije powyżej 1,5zł ”
  Ale jesteś w stanie się zalożyć?

 21. Trystero powiedział(a):

  @ widmo

  Prezes Tymochowicz wyrzucil w rynek w ostatnich dniach 330 000 akcji w cenie 0,75-0,66. Czlonek Rady Nadzorczej sprzedal 85 000 akcji w cenie 0,70-0,68.

 22. widmo powiedział(a):

  do GZ
  nie muszę się zakładać żeby zarobić gram na giełdzie i to mi w zupełności wystarczy ,w infinity zainwestowałem niewielki procent ze swojego portfela i jestem w 100% przekonany że da mi nieźle za robić.To jest giełda tu się kupuje i sprzedaje po to żeby coś zyskać i w przypadku infinity nie trzeba być
  analitykiem żeby stwierdzić że w tym przypadku kurs został celowo i “sztucznie” zaniżony i w tym momencie nie ma znaczenia czy jest to spółka Tymochowicza cz J.Kaczyńskiego
  ktoś chciał zdołować kurs i mu się to udało. A dzisiejsza sesja podtrzymuje mnie w przekonaniu że po tak dużych obrotach i utrzymaniu oporu w okolicach .50gr że ci co sprzedawali ze łzami w oczach teraz będą również ze łzami patrzeć co zrobili po co sprzedawali z tak ogromną stratą.
  Panowie mówimy o NC o rynku gdzie jest bardzo dużo małych firm z fundamentami, idealne dla spekulantów tu nie ma KGHM czy PGNIG tu są firmy inowacyjne które nie wiedzą czy im się uda czy nie i w przypadku infinity udało się zdołować kurs do minimum co wydaje mi się potwierdzają obroty ,a teraz ci sami co dołowali kurs dadzą zarobić ze 150% żeby pokryć straty z tak dużego zaniżenia co ich na pewno słono kosztowało .Pozdrawiam.
  Widmo

 23. krzysiu powiedział(a):

  @Trystero

  Ty uległeś fatamorganie. Nie ma czegoś takiego jak KNF to tylko złudzenie. Swoją drogą to przekrętem był debiut tej wspaniałej spółki na rynku. Spółka krzak to spółka krzak i nie można dziwić się że zachowuje się jak spółka krzak ;)

  Kluza jest przyczyną problemu a nie jego rozwiązaniem. Sam ma spory wkład w obniżanie standardów polskiej giełdy.

 24. widmo powiedział(a):

  do Krzysiu
  według mnie KNF i sam Kluza nie jest problemem .Kluza musi respektować obowiązujące prawo i skoro infinity weszło na giełdę to wszystkie wymogi,warunki formalności zostały spełnione. Osobiście uważam że w infinity nie jest problemem to jaki portal stworzyli tylko to że prezesem był Tymochowicz konkretnie chodzi mi o samo nazwisko .Facet jest znany niemalże wszystkim i gdziekolwiek pojawi się Tymochowicz robi się medialny szum i według mnie nie jest przypadkiem że to właśnie on był prezesem. W tydzień od debiutu o infinity usłyszało pół Polski z czego 1/40 to inwestorzy “gracze giełdowi” a pozostali to potencjalni klienci których zainteresował projektem Solari Gate zrobił to w pięknym stylu marketingowym bez ponoszenia żadnych nakładów finansowych jego wrogowie i spekulanci poniekąd przyczynili się do tak dużego nagłośnienia tej firmy.
  Osobiście wielki szacun dla Tymochowicza w polityce udało mu się a na giełdzie wystartował i od razu “sukces”.A prawdziwy Sukces w pełnym słowa tego znaczeniu zobaczymy już niedługo .

 25. zapracowany powiedział(a):

  Nie martwcie się, sprawy w KNF nie giną.

 26. android apps powiedział(a):

  My spouse and I stumbled over here coming from a different web address and thought I might check
  things out. I like what I see so now i am following
  you. Look forward to looking into your web page yet again.

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.

Trystero

niezależny blog finansowy

Autor bloga jest inwestorem giełdowym i doktorantem na czołowym polskim uniwersytecie. Publikowane na blogu teksty dotyczą rynku kapitałowego, ekonomii, gospodarki i życia społecznego– w takiej mniej więcej kolejności więcej »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player