Faktury elektroniczne EBPP

Trystero

Strategia sezonowa Kaeppela na rynku polskim

Opublikowane przez Trystero w kategorii Oszczędzanie i inwestowanie, Rynek kapitałowy dnia 13.05.2010 | Komentarze (6) »

W styczniu 2010 opisałem na blogu strategię Kaeppela. Strategia opiera się na fenomenie sezonowości na rynku akcyjnym, czyli na tym, że w pewnych porach roku poszczególne sektory zachowują się relatywnie lepiej od całego rynku. Inwestor w strategii Kaeppela przesuwa inwestycje pomiędzy sektorem technologicznym, naftowo-paliwowym (Energia), gotówką i złotem.

Takie strategie to świetna modyfikacja metod typu kup i trzymaj. Mimo, że nie wymagają stałej obecności na rynku (zawiera się kilka, kilkanaście transakcji rocznie) ani żmudnych i skomplikowanych analiz to wydają się zapewniać przewagę nad szerokim rynkiem. Podobnie zresztą rzecz ma się z prostymi strategiami opartymi o momentum. Warto jeszcze raz podkreślić, że nie są to aktywne strategie inwestycyjne i w związku z tym nie uwalniają inwestora od zmienności rynkowej i znacznych obsunięć kapitału.

Jeden z czytelników bloga, komentujący jako MDHT, w ramach pracy magisterskiej zbadał skuteczność zmodyfikowanej strategii Kaeppela (w sierpniu i październiku zamiast gotówki – inwestycja w złoto) na polskim rynku, w dwóch okresach: październik 2005 – kwiecień 2010 i styczeń 2002 – kwiecień 2007. Poniższa tabela pokazuje rozkład inwestycji w poszczególnych miesiącach.

Miesiąc Sektor
Styczeń Technologia
Luty Energia
Marzec Energia
Kwiecień Energia
Maj Energia
Czerwiec Gotówka
Lipiec Gotówka
Sierpień Złoto
Wrzesień Złoto
Październik Złoto
Listopad Technologia
Grudzień Technologia

Otrzymałem dokładne dane dla okresu 2005-2010 i na nim się skupię. Najpierw jednak zwrócę uwagę, że moim zdaniem na polskim rynku nie ma sezonowości ‘wiosennej’ sektora naftowo-paliwowego, która istnieje w USA, i szczerze mówiąc nie przekonuje mnie wykorzystywanie tego sektora. Rzecz jednak w tym, że nie opisuję gotowej strategii inwestycyjnej lecz raczej zachęcam czytelników do zrobienia podobnych testów i znalezienia własnej metody. Inwestycje w Technologie i Energie dokonywane były nie przez indeksy sektorowe lecz przez wybór kilka spółek, z wagami zgodnymi z propozycją Tarczyńskiego. Testy nie obejmują kosztów transakcyjnych!

Zgodnie z wyliczeniami MDHT, średnia miesięczna stopa zwrotu z portfela strategii Kaeppela wyniosła w okresie październik 2005 (data wybrana ze względu na PGNiG) – kwiecień 2010 około 2,5% przy odchyleniu standardowym 6,3%. W tym samym czasie średnia miesięczna zmiana WIG wyniosła 0,75% a odchylenie standardowe 7,8%. Poniższy wykres pokazuje linię kapitału dla strategii Kaeppela i WIG:

Kaeppel i WIG

Z czterech propozycji inwestycyjnych, wyraźnie lepiej od rynku, czyli WIG, wypadły Technologie (o tym fenomenie obszernie pisałem tutaj) i  Złoto. Energia miała średnią miesięczną stopę zwrotu zaledwie o 0,3 pp. wyższą od WIG a Gotówka spisywała się gorzej od WIG. Największe obsunięcie kapitału w strategii wyniosło 14%. Sharpe Ratio dla strategii Kaeppela był niski i wyniósł 0,27.

W okresie styczeń 2002 – kwiecień 2007 średnia miesięczna stopa zwrotu ze strategii Kaeppela (przy szerszym doborze  spółek do portfela) wyniosła 2,4% przy 2,28% dla WIG (odchylenie standardowe odpowiednio 10,3% i 5,9%). W tym okresie wyraźnie lepsze od WIG  miesięczne stopy zwrotu zanotowała Technologia, o 2,7 pp. Złoto spisywało się minimalnie lepiej od WIG a Gotówka i Energia przegrywały z WIG. Sharpe Ratio na poziomie 0,11.

Jeśli dobrze policzyłem, w całym okresie styczeń 2002 – kwiecień 2010 opisana wyżej strategia Kaeppela osiągała średnie miesięczne stopy zwrotu 2,21% czy tym samym wskaźniku dla WIG na poziomie 1,26%.

Co z tego wynika? W prostych strategiach sezonowych leży spory potencjał do poprawienia wyników metody kup i trzymaj ale strategia Kaeppela wymaga dostosowania do użycia na rynku polskim.

Ukłony dla MDHT, który wykonał całą pracę obliczeniową.

Podziel się z innymi:
 • Wykop
 • Google Bookmarks
 • Facebook
 • BLIP - Bardzo Lubię Informować Przyjaciół
 • Co-Robie.pl | Co teraz robisz?
 • Wrzuć to na Flakera - powiadom swoich Znajomych
 • grono.net - internetowa społeczność przyjaciół
 • Dodaj link - Linkr.pl - tylko ciekawe linki
 • Polec.pl - Pozytywnie Odjazdowo Lajtowo Elokwentny Content
 • Dodaj wyczajenie
 • Spis.pl - najciekawsze w sieci
 • pinger.pl - Nie taki zwykły blog.

Komentarze (6) do "Strategia sezonowa Kaeppela na rynku polskim"

 1. _dorota powiedział(a):

  Hura! Znaleźliśmy świętego Graala i będziemy bogaci… :)
  Niestety, zyskowność takich strategii kończy się w momencie upublicznienia.

  Co nie zmienia faktu, że trzeba szukać i że Autor wykonał ciekawą robotę (pewnie bardzo dobrze ocenioną, gratulacje).

 2. mdht powiedział(a):

  Jeszcze nie ocenioną. :) Jest to na pewno element świeżości w pracy pod tytułem Analiza wybranych klasycznych i nieklasycznych teorii portfelowych. Zatem dziękuje Trys za wcześniejszy tekst.

 3. Trystero powiedział(a):

  @ dorota

  W tym konkretnym przypadku swoje zrobilyby koszty transakcyjne.

  @ mdht

  Nie ma sprawy. Dzieki za dane.

 4. teg powiedział(a):

  > wybór kilka spółek dokonany zgodnie z propozycją Tarczyńskiego.

  Co to za propozycja Tarczyńskiego?

 5. mdht powiedział(a):

  To zdanie jest akurat źle sformułowane. Nie dobór spółek, a dobór wag, tak jak w fundamentalnym portfelu papierów wartościowych. Po współczynniku zmienności.

 6. Peragus powiedział(a):

  Z góry przepraszam za wcięcie się w wątek, ale myślę, że informacja jest na tyle ciekawa, że warto się nią podzielić.
  http://tedxpoznan.com/o-tedxpoznan/
  Konferencja związana z TED, popularnym także wśród czytelników tego bloga. Na info wpadłem przez przypadek przed chwilą, event już niedługo, a chyba warto w czymś takim wziąć udział.

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.

Trystero

niezależny blog finansowy

Autor bloga jest inwestorem giełdowym i doktorantem na czołowym polskim uniwersytecie. Publikowane na blogu teksty dotyczą rynku kapitałowego, ekonomii, gospodarki i życia społecznego– w takiej mniej więcej kolejności więcej »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player