Faktury elektroniczne EBPP

Trystero

Niewinny jak Mariusz Patrowicz

Opublikowane przez Trystero w kategorii Oszczędzanie i inwestowanie, Rynek kapitałowy dnia 20.03.2010 | Komentarze (15) »

W dzikim kraju (® Mirosław Drzewicki) zawistne władze znów nastają na dobre imię, a może także wolność, uczciwego biznesmana – Mariusza Patrowicza. Weekendowy Parkiet informuje: Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi dwa śledztwa w związku ze złożonymi przez Komisję Nadzoru Finansowego zawiadomieniami o podejrzeniu popełnienia przestępstw przez Mariusza Patrowicza oraz osoby powiązane lub kojarzone z tym inwestorem.

Mariusz Patrowicz kategorycznie zaprzecza popełnienia jakichkolwiek czynów zabronionych związanych z obrotem giełdowym.

A ja pokażę tabelkę i wykresy. Po inwestycji w FON, Patrowicz zainwestował w kilka spółek publicznych: Atlantis, Izolację Jarocin, Chemos oraz Stark Development. Zapowiedział też oficjalnie inwestycję w ZTSERG. Poniższa tabelka pokazuje różnicę (stopa zwrotu spółek minus stopa zwrotu indeksu) w tygodniowej i miesięcznej stopie zwrotu pomiędzy wymienionymi spółkami a benchmarkiem (NC Index dla Stark i WIG dla pozostałych) w tygodniu (5 sesji) i miesiącu (20 sesji) poprzedzającym komunikat o zaangażowaniu Patrowicza i w tygodniu i w miesiącu po komunikacie o zaangażowaniu Patrowicza, a więc pokazuje coś w rodzaju abnormal returns. To taka statystyka na poziomie gimnazjum. Proszę zwrócić uwagę, że choć dołożyłem wszelkich starań by dane w tabeli były dokładne, fakt, że pełna automatyzacja badania nie była możliwa, nakazuje mi przypomnieć, że mogłem popełnić błędy w obliczeniach.

  Atlantis Izolacja Chemos Stark ZTSERG
Miesiąc przed 80% 110% 304% 292% 70%
Tydzień przed 96% 97% 288% 213% -5%
           
Tydzień po 68% 75% 6% -24% 2%
Miesiąc po 42% 7% 38% -39% -1%

Ja nie widzę potrzeby wyciągania na blogu wniosków z powyższej tabeli. Te wnioski są oczywiste. Można oczywiście przyjąć hipotezę, że rynek przeczuwa pojawienie się Patrowicza w akcjonariacie spółek ale jestem w 100% przekonany, że średnio zdolny statystyk zatrudniony na etacie w Komisji Nadzoru Finansowego obali ją w kilka godzin. Na przykład, porównując abnormal returns dla ‘spółek Patrowicza’ i spółek z wezwaniami powyżej ceny rynkowej czy spółek, w których udziały zwiększają instytucje (OFE i TFI).

Zdaje sobie sprawę, że tabelka dla części czytelników może być nieczytelna więc przygotowałem wizualizację tych danych w postaci prostych wykresów z zaznaczoną sesją, na której rynek dowiedział się, że w akcjonariacie pojawił się lub ma się pojawić Patrowicz albo kontrolowana przez niego spółka. Proszę zwrócić uwagę, że wykresy są dostosowane o splity i emisje z PP:

Atlantis

P w ATS

Izolacja

P w IZO

Chemos

P w Chemos

ZTSERG

P w ERG

Stark Development

P w STR

Każdy z czytelników może sobie wyrobić własną opinię o tym czy uprzywilejowane osoby wiedziały o inwestycji Patrowicza czy nie.

Pytanie, które mnie interesuje brzmi tak: dlaczego żaden dziennikarz, przez dwa lata działalności Patrowicza na rynku akcyjnym w Warszawie nie sporządził takiego zestawienia?

Podziel się z innymi:
 • Wykop
 • Google Bookmarks
 • Facebook
 • BLIP - Bardzo Lubię Informować Przyjaciół
 • Co-Robie.pl | Co teraz robisz?
 • Wrzuć to na Flakera - powiadom swoich Znajomych
 • grono.net - internetowa społeczność przyjaciół
 • Dodaj link - Linkr.pl - tylko ciekawe linki
 • Polec.pl - Pozytywnie Odjazdowo Lajtowo Elokwentny Content
 • Dodaj wyczajenie
 • Spis.pl - najciekawsze w sieci
 • pinger.pl - Nie taki zwykły blog.

Komentarze (15) do "Niewinny jak Mariusz Patrowicz"

 1. _dorota powiedział(a):

  Zastanawiam się, czy już kogoś a Polsce skazano prawomocnie za przestępstwo przeciw obrotowi papierami wartościowymi (jeżeli ktoś ma informacje, to będę wdzięczna, bo sam problem ciekawy).

  Rzecz w tym, jak udowodnić konkretnym osobom kupującym akcje przed momentami zaznaczonymi przez Trystero, że miały jakąś wiedzę nt. wejścia Patrowicza. Trystero, dla statystyka sytuacja jest oczywista, dla sądu wcale nie :) (i zresztą dobrze).

 2. Trystero powiedział(a):

  @ dorota

  Tu jest sedno: trzeba udowodnic. O ile jeszcze wykorzystanie informacji poufnej jest proste to udowodnienie przekazania jej jest juz bardzo trudne.

  Z drugiej strony, kilkanascie osob wie jakie prywatne wiadomosci przesylal na forum Parkietu syn Pana Patrowicza na poczatku drogi biznesowej ojca, w latach 2007-2008.

  Co do Twojego pytania. Cytuje Parkiet:

  W zeszłym roku KNF skierowała do prokuratury 16 zawiadomień dotyczących ujawniania lub wykorzystania informacji poufnej i 10 dotyczących manipulacji. Prokuratura sformułowała dziewięć aktów oskarżenia dotyczących manipulacji i jeden w sprawie wykorzystania informacji poufnej. W zeszłym roku zapadły cztery wyroki dotyczące manipulacji (sześć miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata i grzywna, maksymalnie 13 tys. złotych).

  W jednym wypadku sąd warunkowo umorzył postępowanie karne, wyznaczając dwuletni okres próby. Do tej pory najwyższą grzywnę – 250 tys. zł – za manipulację kursem (sztuczne zawyżenie ceny w celu przeprowadzenia transakcji pakietowej) sąd wymierzył Bogusławowi Wypychewiczowi, ówczesnemu prezesowi ZPUE. Menedżer nie zgadza się z wyrokiem – podtrzymanym przez sąd apelacyjny – i zapowiedział kasację.

 3. Idm za darmo dla prezesa powiedział(a):

  Przed Sądem Grodzkim w Pszczynie stanął czechowiczanin Zygmunt S. oskarżony o manipulacje kursem giełdowym małej, internetowej spółki Hoga. pl. To bardzo ciekawy proces pokazujący, jak przejrzystym mechanizmem jest giełda – trudno na niej cokolwiek ukryć.

  Zygmunt S. w okresie od 17 czerwca do 26 sierpnia 2004 podczas jedenastu sesji giełdowych swoimi zleceniami kupna podniósł wartość akcji spółki Hoga. pl o… 1,33 zł. Nie zarobił na tym, ale sporo stracił – w sumie 760 zł. – Podejrzenie wzbudziło właśnie to, że transakcje nie miały ekonomicznego sensu – powiedział w czasie rozprawy Marcin Teodorczyk, ekspert od papierów wartościowych, a jednocześnie członek Komisji Nadzoru Finansowego, która badała sprawę i przekazała ją prokuraturze.

  To chyba największy sukces KNF :)

 4. Pawelek powiedział(a):

  Podobne zestawienie można przygotować dla Buffeta lub krajowych znanych inwestorów; Moska, Krauze, Karkosik i co? Ich wszystkich też ścigać na podstawie statystyki?
  Dla gimnazjalisty statystyka rzeczywiście to może być jasne.

 5. Trystero powiedział(a):

  @ Pawelek

  To pokaz te same statystyki dla Buffeta i dla Krauze.

  PS Ktos od Karkosika ma sprawe w prokuraturze albo w KNF za Midasa, ktory sie wtedy Piewszy NFI nazywal.

 6. GZ powiedział(a):

  przez lata tendencja robienia wszystkich dookoła “bez rękawiczek” narastała. Bylo to zwiazane ze slabymi wynikami dzialan, KNF i pozniej prokuratury.
  Bo co z tego, ze KNF zlozy zawiadomienie, jak pozniej sądy prokuratorzy nie radzą sobie z materią.
  A to wszystko powoduje, ze manipulacje i insindig są coraz mniej finezyjne.

 7. Trystero powiedział(a):

  @ GZ

  Widzisz, ale to jest na wyrazne zyczenie KNF i GPW. Jedna glupia rzecz: duze zlecenia na widlach, ktore blokuja kurs. Ostatnio taki numer ’slupy Pana P.’ odstawialy na Ampli. Na pustym arkuszu, po 20% wzroscie, wrzucasz 50k akcji PKC na kupno i masz TKO na 50 zl przy kursie odniesienia 5 zl. Wiesz doskonale o czym pisze.

  Toz, przeciez wystarczy raz, dwa razy, puscic szybko widly i nakarmic manipulatorow akcjami 1000% powyzej kursu odniesienia. Oducza sie jak reka odjal. Praktycznie kazdy kto inwestuje na MiSiach zgodzil sie ze mna, ze nie ma prostszego rozwiazania. Dlaczego tego nie zrobia? Boja sie? Maja niepisana umowe, ze niektorych krzywdzic nie mozna?

  A do tego jest jeszcze NewConnect, przy którym mafijne kasyno ma niedoscignione standardy uczciwosci.

 8. Pawelek powiedział(a):

  Niespecjalnie mam ochotę się z tym grzebać zwłaszcza, że efekt magii nazwisk na giełdzie jest powszechnie znany.
  Piję tylko do tego, że “bicie benchmarku” jest kiepskim dowodem popełnienia przestępstwa. I całe szczęście.

 9. Trystero powiedział(a):

  @ Pawelek

  Rany, chodzi o to, ze przed komunikatem bije benchmark bardziej niz po komunikacie – rozumiesz? Ja rozumiem magie nazwisk. Magia nazwisk dziala wtedy gdy rynek wie, ze magiczne nazwisko kupilo akcje spolki. Po komunikacie. Przed komunikatem nie ma magii nazwisk. Jest insider trading.

 10. mic powiedział(a):

  a czy ten wzrost przed komunikatem, to nie jest wlasnie kupno przez Pana P. ? przeciez jak kupuje spory pakiet, to tym kupnem wywoluje podwyzke kursu..trzeba by sprawdzic, ile kupil a jaki byl wolumen handlu na wzroscie sprzed komunikatu no i przede wszystkim date zakupu

 11. Trystero powiedział(a):

  @ mic

  W przypadku ZTSERG nie bylo zadnych oficjalnych transakcji Patrowicza. W przypadku Stark i Izolacji to chyba byly transakcje pakietowe. W przypadku Chemosa to byla jedna umowiona duza transakcja na rynku. Musze sprawdzic jak bylo z Atlantisem.

  Dobre myslenie z Twojej strony, rozwazylem taka mozliwosc, ale to nie ten czynnik.

 12. _dorota powiedział(a):

  @ Trystero, 2
  Fakt, dopiero wieczorem przeczytałam Parkiet. A więc w tych sprawach są konkretne osoby zidentyfikowane. No, to przy ODROBINIE dobrej woli prokuratury można mocno uprawdopodobnić przekazywanie informacji poufnych (bilingi rozmów etc.).

 13. ralfowitz powiedział(a):

  Ta piosenka Kaczmarskiego idealnie mi pasuje do naszego rynku:
  http://www.youtube.com/watch?v=9qWBWKaur5g

  pozdrawiam

 14. jimac powiedział(a):

  Trystero te twoje wywody są tak komiczne że nie powinien ten blog juz istnieć,najlepsze że wymyslasz jakąś wersję a pozniej się jej trzymasz kurczowo.Co w tym dziwnego że facet kupuje akcje i one rosną przeciez zmniejsz free……..mci ci to wyłożył pięknie

  Na miejscu patrowicza bym cię wsadził do pierdla jedyna twoja obrona że on nie czyta takich pseudo stronek

  Pozdro

 15. Trystero powiedział(a):

  @ jimac

  Oj, chyba czyta skoro wysyła swoich ludzi by mnie zastraszali. Czuwaj!

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.

Trystero

niezależny blog finansowy

Autor bloga jest inwestorem giełdowym i doktorantem na czołowym polskim uniwersytecie. Publikowane na blogu teksty dotyczą rynku kapitałowego, ekonomii, gospodarki i życia społecznego– w takiej mniej więcej kolejności więcej »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player