Faktury elektroniczne EBPP

Leszek Maruszczyk

Stare banknoty

Opublikowane przez Leszek Maruszczyk w kategorii Bez kategorii dnia 28.12.2010 | Komentarze (5) »

Od jakiegoś czasu trwa akcja wymieniania starych banknotów – tych z czasów PRL, na “nowe” pieniądze. Uzyskane w ten sposób środki można przeznaczyć na cele charytatywne. Nawet, jeśli ktoś nie chce oddać uzyskanych w ten sposób pieniędzy Caritas – owi, musi sobie zadać pytanie, czy zwyczajnie warto takie pieniądze zamieniać?

stare banknoty

Moim zdaniem – NIE.

A dlaczego nie? Wystarczy pomyśleć:

 • Stare 100 złotych z Waryńskim, to dzisiejszy jeden grosz,
 • Nominały poniżej 100 złotych stanowią ułamek grosza, więc zamiana tych pieniędzy jest zupełnie bezsensowna, prawdopodobnie papier, na którym zostały wydrukowane wart jest więcej
 • Najtańsze banknoty tego typu na allegro są od złotówki ( LINK ), więc sprzedając banknot 50 zł (obecna wartość pół grosza) uzyskujemy 200 – krotne przebicie.

Teraz chyba widzicie, że wymiana starych banknotów w NBP jest bez sensu, nawet jeśli chcemy wesprzeć jakiś zacny cel charytatywny. O wiele korzystniej jest sprzedać taki banknot na allegro, tym bardziej, że przy najtańszych ofertach uzyskuje się 100 – 200 razy więcej mocy nabywczej, a przecież zawsze możemy posiadać jakąś rzadką serię i sprzedawać np. nieco drożej, jak tutaj:

aukcja

Banknot o obecnej wartości 0,1 grosza za 19 złotych, czyli przebicie 19 000 razy…

Po sprzedaży oczywiście możemy zyskiem podzielić się z Caritasem, będzie to bardziej korzystne dla obu stron, bo obie strony zyskają o wiele więcej, niż jakaś ułamkowa część grosza.

Pozdrawiam.

Podziel się z innymi:
 • Wykop
 • Google Bookmarks
 • Facebook
 • BLIP - Bardzo Lubię Informować Przyjaciół
 • Co-Robie.pl | Co teraz robisz?
 • Wrzuć to na Flakera - powiadom swoich Znajomych
 • grono.net - internetowa społeczność przyjaciół
 • Dodaj link - Linkr.pl - tylko ciekawe linki
 • Polec.pl - Pozytywnie Odjazdowo Lajtowo Elokwentny Content
 • Dodaj wyczajenie
 • Spis.pl - najciekawsze w sieci
 • pinger.pl - Nie taki zwykły blog.

Komentarze (5) do "Stare banknoty"

 1. Tobiasz powiedział(a):

  Stare banknoty i monety zyskają znacznie na wartości z powodów kolekcjonerskich, nie warto się ich pozbywać. Sam posiadam kilkanaście monet z czasów PRL, które na aukcjach schodzą obecnie za śmieszne pieniądze, ale za kilkanaście lat będą warte o wiele więcej.

 2. Richmond powiedział(a):

  Mam calkiem sporo starych banknotow w stanie prosto z prasy. Duzo miejsca nie zajmuja, wiec moga sobie lezec.

 3. kruk powiedział(a):

  No chyba, że się posiada banknoty z większą ilością zer, to wtedy opłaca się je wymienić, bo warte już są grubą kasę.

 4. Leszek Maruszczyk powiedział(a):

  @ Tobiasz: No wg mnie ta cała akcja charytatywna jest mocno dziwna, zamiast oddawać (do zniszczenia?) te banknoty, mogę spokojnie wspomóc potrzebujących obecnymi pieniędzmi, a te starocie sobie zostawić. Ktoś, kto całą tę akcję tworzył, chyba nie za bardzo pomyślał…
  @ Richmond: Ja też, nawet kupiłem w stanie bankowym kilka sztuk, ładnie wyglądają w antyramie nad biurkiem, obok podobnych antyram z starymi akcjami i obligacjami :-) Taka moja “dywidenda emocjonalna” hehe
  @ kruk: No może i tak, ale poszukaj na Allegro, banknoty milionowe lub dwumilionowe są rzadkie, bo ludzie wymieniali je dość szybko (milion to 100 złotych obecne – kwestia dyskusyjna, czy to aż taka duża forsa), a teraz można je sprzedać na allegro za 150 – 200 albo i więcej, więc także nie opłaca się zasuwać do NBP-u.

 5. Piotrek powiedział(a):

  Panie leć Pan do Caritasu i kupuj Pan wszystko jak leci z 10 krotną przebitką !!! Potem na Allegro i zostaniesz Pan miljonerem – prawie jak Egon.

  Edycja: miał Pan już wedle deklaracji nie zaglądać na mojego bloga. Zatem panie Piotrze S. bardzo proszę, wiem, że ma Pan lepszy punkt widzenia i jest Pan od wszystkich mądrzejszy, napisz swojego bloga a na moim nie rób gnoju.
  Żegnam – Leszek Maruszczyk
  P.s. nie kasuję Pana komentarza, niech wszyscy zobaczą, ile w Panu jadu.

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.

Leszek Maruszczyk

niezależny blog finansowy

Jednym z interesujących mnie tematów są finanse osobiste, zgłębiam ich tajemnice zarówno w teorii, jak i w praktyce - w roli "konsumenta" produktów finansowych, inwestora i doradcy finansowego w jednej osobie więcej »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player