Faktury elektroniczne EBPP

Leszek Maruszczyk

3 sposoby na emeryturę niezależną od ZUS

Opublikowane przez Leszek Maruszczyk w kategorii Bez kategorii dnia 14.12.2010 | Komentarze (3) »

Miało być tak pięknie: umowa międzypokoleniowa miała być stopniowo zastępowana, emerytury miały być finansowane z oszczędności i inwestycji, niestety nad tym scenariuszem zbierają się czarne chmury. W poprzednim wpisie sugerowałem, że jednak ci, którzy umieją liczyć, powinni w sprawie emerytury liczyć na siebie. Co za tym idzie: powinni oszczędzać i inwestować osobiście, nie licząc na zbyt wiele z systemu emerytalnego.

O oszczędzaniu i inwestowaniu w papiery wartościowe w polskiej blogosferze napisano już kilometry słów, więc ja sobie w tej chwili daruję. Nie ma zresztą pewności, że giełda będzie najlepszym rozwiązaniem. Reformy emerytalne w wielu krajach spowodowały, że na giełdy zaczęła napływać dosyć duża ilość pieniędzy, co przełożyło się na wzrosty kursów akcji. W obecnej sytuacji prawdopodobne jest, że pieniądze nie będą już na giełdy napływały tak szerokim strumieniem. Jak to wpłynie na kursy akcji nie muszę chyba pisać?

Taki scenariusz może, ale nie musi się sprawdzić, czego Nam wszystkim życzę. Natomiast, żeby czuć się bezpieczniej, można skorzystać z innych – “niepapierowych” możliwości zapewnienia sobie dostatniej emerytury:

 • Posiadanie nieruchomości. Daje ogromne możliwości, bo po pierwsze można nieruchomość wynajmować. Na wynajmie wiesza się teraz psy, bo ciężko wyjść nawet na zero przy zakupie nieruchomości na kredyt. Przeważnie rata kredytu plus pozostałe koszty jest wyższa niż przychody z najmu. Przeważnie, ale nie zawsze.
  Po drugie, można nieruchomość sprzedać w tzw. odwrotnej hipotece. Jest to coraz częstsza metoda spieniężenia posiadanej nieruchomości, może jeszcze nie u Nas, ale wszystko z czasem.
  Wreszcie można nieruchomość sprzedać za X lat w normalnym trybie, bez odwróconej hipoteki, a pieniądze uzyskane w ten sposób jakoś zainwestować, by dawały comiesięczny dochód.
 • Posiadanie własnego biznesu. Jako własny biznes rozumiem tutaj taki, który nie wymaga już obecności właściciela, więc jednoosobowa działalność gospodarcza się raczej nie nadaje (chyba, że wszystko jest zupełnie zautomatyzowane i właściciel tylko dogląda, czy jego pieniądzotwórcze ustrojstwo nadal działa). Dla mnie jest jeszcze sporo czasu do emerytury, dla wielu Czytelników także, więc warto pomyśleć nad tym rozwiązaniem. Tym bardziej, że posiadanie firmy daje o wiele większe możliwości optymalizowania kosztów czegokolwiek.
 • Posiadanie dzieci. Tak, nie pomyliłem się. W czasach, kiedy nie było systemów emerytalnych, to właśnie dzieci zapewniały starym rodzicom utrzymanie. Oczywiście w obecnych czasach musiałyby to być dzieci odpowiednio wychowane (opiekowanie się starymi rodzicami nie jest już tradycją, ani nawet normą, więc trzeba dzieci wychować tak, by same wykazywały inicjatywę) i przede wszystkim dobrze zarabiające. Niestety często w małżeństwach z jednym – dwojgiem dzieci, oboje rodziców musi pracować, żeby utrzymać rodzinę, a o utrzymywaniu dodatkowej osoby nie ma mowy. Stąd też zarobki pociech powinny być ponadprzeciętne.

Jak widać, nawet osoby nie odkładające pieniędzy w funduszach nie muszą być skazane na głodową emeryturę. Ba, nawet nie posiadanie żadnych aktywów (papieru, firmy, nieruchomości) nie musi zaraz oznaczać dżdżystej jesieni życia, bo możliwe, że ktoś z bliskich zechce emerytowi pomóc (mimo tego, co napisałem powyżej, nie utożsamiam dzieci z aktywami). Jedyne, co trzeba zrobić, to coś dla siebie wybrać – niekoniecznie wszystkie opcje – i zacząć działać w tym kierunku już teraz.

Pozdrawiam.

Podziel się z innymi:
 • Wykop
 • Google Bookmarks
 • Facebook
 • BLIP - Bardzo Lubię Informować Przyjaciół
 • Co-Robie.pl | Co teraz robisz?
 • Wrzuć to na Flakera - powiadom swoich Znajomych
 • grono.net - internetowa społeczność przyjaciół
 • Dodaj link - Linkr.pl - tylko ciekawe linki
 • Polec.pl - Pozytywnie Odjazdowo Lajtowo Elokwentny Content
 • Dodaj wyczajenie
 • Spis.pl - najciekawsze w sieci
 • pinger.pl - Nie taki zwykły blog.

Komentarze (3) do "3 sposoby na emeryturę niezależną od ZUS"

 1. Pablo powiedział(a):

  Leszek ja juz 1 i 3 opcje zaliczylem zostala tylko firma od 2 lat sie przymierzam i cos slabo sie staram bo praca na etacie u kogos powoli zaczyna mnie meczyc (coraz wiecej roboty a kasa wcale nie wieksza).warto by bylo sie w koncu za to powaznie zabrac ,moze masz jakies fajne wskazowki?

 2. Leszek Maruszczyk powiedział(a):

  Może miałbym, jednak powiem Ci, że własna DG dopiero przede mną, myślę, że za kilka miesięcy będę w stanie powiedzieć coś więcej na ten temat. Mnie też strasznie kusi rozpoczęcie własnej działalności, chociażby ze względu na możliwości optymalizowania podatków. Ale póki co jeszcze jej nie mam, zobaczymy, co czas przyniesie.

 3. oprocentowanie na lokacie powiedział(a):

  Jeszcze innym sposobem może być założenie lokaty w celu gromadzenia oszczędności na starość. Wadą tego rozwiązania jest to, że musimy mieć z czego odkładać. Jednak przy takim rozwiązaniu liczy się systematyczność. Dlatego nawet niewielkie kwoty w perspektywie czasu mogą dać całkiem pokaźną sumkę.

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.

Leszek Maruszczyk

niezależny blog finansowy

Jednym z interesujących mnie tematów są finanse osobiste, zgłębiam ich tajemnice zarówno w teorii, jak i w praktyce - w roli "konsumenta" produktów finansowych, inwestora i doradcy finansowego w jednej osobie więcej »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player