Faktury elektroniczne EBPP

Leszek Maruszczyk

Graj i wygrywaj grając w lotto

Opublikowane przez Leszek Maruszczyk w kategorii Społeczeństwo dnia 13.08.2009 | Komentarze (1) »

mamy podczas każdego losowania zaledwie jedną szansę z trzynastu milionów. To mało, bardzo mało. Jednak nielicznym się udaje wygrać, otrzymują swoje bajońskie sumy z dnia na dzień i…

…za kilka lat są w punkcie wyjścia. Zazwyczaj tym punktem jest bieda, lub stan jej bliski, co wynika z braku elementarnej wiedzy dotyczącej finansów (podobnie jak gra w lotto po to by zmienić swój stan majątkowy na lepsze).

Skąd się to bierze?

Czy rzeczywiście pieniądze same uciekają od biednych?
A może to przez “spisek bogatych”?

Żeby odpowiedzieć, posłużę się swoimi własnymi, niedawnymi doświadczeniami. Jakiś czas temu realizowałem transakcję w której sprzedawca zażyczył sobie pieniędzy w gotowce. A że przedmiotem transakcji była rzecz droga, to i gotówki miałem zorganizować sporo.

Wyruszyłem więc w podroż po bankomatach i oddziałach banków. Tysiąc, dwa, pięć. Przy dziesięciu tysiącach w gotowce czułem się jeszcze całkiem komfortowo. Kilka godzin później, mając w torbie spory plik stówek (gruubo ponad 10 tysi) już tak luzacko się nie czułem. W sumie to nie wiem, czym moje napięcie było podyktowane, być może obawą przed kradzieżą. Uzmysłowiłem sobie przy tej okazji inną rzecz:

Nie byłem przyzwyczajony do dużych sum pieniędzy.

Nie to, żebym ich wcześniej nie miał. Ale wierz mi – co innego oglądać w elektronicznym banku cyferki, a co innego iść zatłoczoną ulicą z torbą wypełnioną banknotami. Wtedy pieniądze są bardziej namacalne.

Czytałem już wcześniej o tzw. “strachu przed pieniędzmi”. Pamiętam, że pomyślałem: co za bujda? Jak można się bać pieniędzy?

Może nie tyle chodzi o strach, co o brak przyzwyczajenia. Myślę, że to dlatego totalizatorowi zwycięzcy po kilku latach z powrotem klepią biedę. Po prostu podświadomie szastają w bezmyślny sposób na prawo i lewo, byle – oczywiście nadal podświadomie – pozbyć się kasy, na którą nie byli przygotowani.

Autor książki, w której czytałem po raz pierwszy o “strachu przed pieniędzmi“, podawał od razu receptę, jak się pozbyć tego jakże destrukcyjnego uczucia. Sposób jest banalny i zarazem genialny, chociaż ma swoje wady. Polega po prostu na noszeniu coraz większych sum przy sobie, w gotówce. Tak tak, nie na kartach, tylko w banknotach.

Kwota początkowa może być w dowolnej wysokości. Ważne, by dla Ciebie była to DUŻA kwota, obojętnie, czy będzie to 500, 3 000, czy 8 000, wskazane za jakiś czas jest ją zwiększyć. Już widzę, jak się pytasz, czy nie lepiej byłoby wrzucić tę kasę na przykład do eurobanku i czerpać odsetki? Oczywiście, pod warunkiem, że masz niewielkie oszczędności. Omawiany sposób moim zdaniem najlepiej zastosować, mając już jakieś inwestycje. Wtedy mimo wszystko nadgryzanie noszonych w portfelu pieniędzy przez inflację aż tak nie boli, bo pozostała forsa na siebie zarabia.

No i pamiętajmy – pieniądze spoczywające w naszej kieszeni nie są po to by bezpośrednio zarabiać. Są one po to, żeby człowieka przyzwyczaić do ich obecności. Możesz jeszcze dodatkowo upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – pamiętaj, żeby NIGDY nie wydawać tych pieniędzy. Nauczysz się wtedy, by mimo posiadania kasy, nie szastać nią na prawo i lewo. A wracając do bohaterów filmowego przerywnika na Polsacie (chyba tam są losowania lotto) – wydaje im się, że najtrudniej jest wygrać, ale to nie prawda. Najtrudniej jest utrzymać pieniądze przy sobie.
Pozdrawiam.

—————

Wyrażone powyżej opinie nie są rekomendacjami w myśl stosownej ustawy, to tylko moje osobiste zdanie. Nie biorę tym samym odpowiedzialności za czyjekolwiek błędne decyzje inwestycyjne

Podziel się z innymi:
 • Wykop
 • Google Bookmarks
 • Facebook
 • BLIP - Bardzo Lubię Informować Przyjaciół
 • Co-Robie.pl | Co teraz robisz?
 • Wrzuć to na Flakera - powiadom swoich Znajomych
 • grono.net - internetowa społeczność przyjaciół
 • Dodaj link - Linkr.pl - tylko ciekawe linki
 • Polec.pl - Pozytywnie Odjazdowo Lajtowo Elokwentny Content
 • Dodaj wyczajenie
 • Spis.pl - najciekawsze w sieci
 • pinger.pl - Nie taki zwykły blog.

Komentarze (1) do "Graj i wygrywaj grając w lotto"

 1. ClubRed powiedział(a):

  car rental :O

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.

Leszek Maruszczyk

niezależny blog finansowy

Jednym z interesujących mnie tematów są finanse osobiste, zgłębiam ich tajemnice zarówno w teorii, jak i w praktyce - w roli "konsumenta" produktów finansowych, inwestora i doradcy finansowego w jednej osobie więcej »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player