Faktury elektroniczne EBPP

Leszek Maruszczyk

Większość nigdy nie ma racji…

Opublikowane przez Leszek Maruszczyk w kategorii Społeczeństwo dnia 06.08.2009 | Komentarze (254) »

… i zawsze na tym traci.

To tak z giełdowych mądrości, tytułem wstępu. Poprzednio pisałem, jak w oczach zwykłego Polaka postrzegany jest “gość z kasą” (złodziej, oszust, kombinator). Pisałem też, skąd się taki pogląd bierze (ci, którym “się w życiu nie powiodło”, usprawiedliwiają swoje lenistwo, bezmyślność i postawę roszczeniową wynikającą z dwóch poprzednich cech).

Dlaczego w tytule dałem znane giełdowe powiedzenie? Dzisiaj nie będzie o giełdzie. Chciałem dalej drążyć temat stereotypu bogacza.

Wyobraź sobie teraz, że i Ty, podobnie jak większość Polaków, podzielasz powyższy pogląd. Uważasz, że pierwszy milion trzeba ukraść, że można być albo uczciwym i biednym, albo bogatą szują. W twojej głowie, gdzieś głęboko w podświadomości przyjąłeś już “na mur – beton”, że bogactwo jest złe.

Mija kilka lat, dochodzisz do wniosku, że może warto byłoby poinwestować, ewentualnie rozkręcić małą firmę. Być może dostrzegasz, że do emerytury coraz bliżej i trzeba by oszczędzić jakąś większą kasę. Jeśli na dodatek czytasz tego bloga regularnie, to wiesz, że emeryturka z ZUS i OFE wystarczą może na chleb i coś do niego, ale już na zwiedzanie świata (jak np. niemieccy emeryci – podobno) raczej nie ma co liczyć z tych funduszy.

Zaczynasz, jednak pieniądze “jakoś się Ciebie nie trzymają”, co uzbierasz jakąś większą kwotę, ta się w magiczny sposób rozpływa. Nie pomaga dyscyplinowanie się, po każdych większych sukcesach twój rachunek się zeruje.

Właśnie taki schemat działania może wskazywać, że w twojej podświadomości pieniądze nadal są odpowiedzialne za wszelkie zło tego świata. Twoja podświadomość nie krzyczy do Ciebie, przypominając Ci ciągle o twoim przekonaniu. Ona – niczym dobry program komputerowy – zupełnie bezgłośnie Tobą steruje.

Niestety – tak jak pisałem – wszystko odbywa się po cichu. Dlatego bardzo trudno jest uwierzyć w działanie podświadomości w jakiejkolwiek dziedzinie życia człowieka. Fakty jednak są takie, że w to działanie nie wątpią osoby lepiej obeznane z tematem, jak chociażby lekarze. Znany w medycynie jest fenomen, że osoby głęboko wierzące w to, iż wyzdrowieją, o pozytywnym nastawieniu do życia, można dużo skuteczniej leczyć nawet z tak poważnych chorób, jak nowotwory.

Inny przykład – sportowcy. Zadaniem dobrego sportowego psychologa jest “wtłoczyć do podświadomości” zawodnika, że tylko on może zwyciężyć zawody. Skoro podświadomość może wpływać na nas pozytywnie, to może także – na bazie wcześniejszych doświadczeń – wpływać negatywnie, chociażby poprzez okresowe czyszczenie naszych oszczędności.

Na szczęście podświadomy stereotyp “złych pieniędzy” można spokojnie zwalczyć. Jak już pisałem w poprzednim poście, czytałem na ten kilka ciekawych prac. W dziedzinie finansów osobistych polecam takie nazwiska jak Bodo Schaffer lub T. Harv Ekker gdyby ktoś chciał głębiej drążyć temat. Joseph Murphy i Jose Silva rzucają zaś światło w tej dziedzinie pod kątem ogólnym.

O zwalczaniu stereotypu słów kilka w przyszłości.
Pozdrawiam.
—————

Wyrażone powyżej opinie nie są rekomendacjami w myśl stosownej ustawy, to tylko moje osobiste zdanie. Nie biorę tym samym odpowiedzialności za czyjekolwiek błędne decyzje inwestycyjne

Podziel się z innymi:
 • Wykop
 • Google Bookmarks
 • Facebook
 • BLIP - Bardzo Lubię Informować Przyjaciół
 • Co-Robie.pl | Co teraz robisz?
 • Wrzuć to na Flakera - powiadom swoich Znajomych
 • grono.net - internetowa społeczność przyjaciół
 • Dodaj link - Linkr.pl - tylko ciekawe linki
 • Polec.pl - Pozytywnie Odjazdowo Lajtowo Elokwentny Content
 • Dodaj wyczajenie
 • Spis.pl - najciekawsze w sieci
 • pinger.pl - Nie taki zwykły blog.

Komentarze (254) do "Większość nigdy nie ma racji…"

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.

Leszek Maruszczyk

niezależny blog finansowy

Jednym z interesujących mnie tematów są finanse osobiste, zgłębiam ich tajemnice zarówno w teorii, jak i w praktyce - w roli "konsumenta" produktów finansowych, inwestora i doradcy finansowego w jednej osobie więcej »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player