Faktury elektroniczne EBPP

Wpisy z kategorii: Bez kategorii

Zmiany, zmiany, zmiany

Opublikowane przez Trystero w kategorii Bez kategorii dnia 30.09.2011 | Komentarze (35) »

Wszystko co dobre kiedyś się kończy i tak też jest z bardzo udaną współpracą z iFin24. Ze względu na zmianę modelu działania iFin24 od października 2011 roku moja współpraca z iFin24 nie będzie kontynuowana.

Ze swojej strony chciałbym nadmienić, że kooperacja z iFin24 była bardzo przyjemna i na dobrą sprawę trudno mi znaleźć w ostatnich 24 miesiącach jakiś powód do narzekań.

Zakończenie współpracy z iFin24 oznacza drugą w historii przeprowadzkę bloga. Sprawy potoczyły się tak, że dołączam do niezwykle silnej platformy blogerskiej, którą stworzył Dom Maklerski Bossa.

Perspektywa pisania obok Adama Stańczaka, Tomasza Symonowicza, Jacka Tyszko, Michała Wojciechowskiego i Grzegorza Zalewskiego wydała mi się bardzo atrakcyjna, podobnie jak skupienie bloga na tematach inwestycyjnych i dotyczących rynków kapitałowych. Myślę, że platforma blogerska Bossy tworzy także interesującą społeczność, która umożliwia inspirujące dyskusje o rynkach finansowych i strategiach inwestycyjnych, i w której czytelnicy bloga będą się dobrze czuli.

Na moim starym blogu, Trystero.pl, ukazywać się będzie regularnie seria ‘do przeczytania’ oraz okazjonalnie interesujący raporty analityczne znalezione w Sieci i teksty z dziedziny ekonomii politycznej.

Serdecznie zapraszam do śledzenia moich nowych tekstów, w nowym miejscu. Mam nadzieję, że historyczna częstość przeprowadzek (co dwa lata) nie jest uciążliwa dla czytelników bloga.

Wszyscy kochają dialog społeczny

Opublikowane przez Trystero w kategorii Bez kategorii dnia 26.08.2011 | Komentarze (105) »

Adam Duda odkrył kolejny mechanizm, w którym wyzyskiwani są polscy podatnicy: Hiper wyzyskiem jest właśnie ta strona, gdzie wyzyskiwanym jest podatnik. Dokładnie na 745 357 pln. I o tym wyzysku im na tej stronie doniosę.

Adam Duda pisał o stronie hiperwyzysk.pl, która przynajmniej na razie jest niczym więcej niż forum, na którym można anonimowo zgłaszać przykłady wyzyskiwania pracowników w marketach (zabawna sprawa: inicjatorzy programu zapewne założyli, że małe sklepy są od wyzysku wolne). Mam szczerą nadzieję, że niemal 750 000 złotych dofinansowania (100% projektu) wystarczy beneficjentowi, czyli NSZZ “Solidarność” Komisja Krajowa, Gdańsk, na stworzenie czegoś więcej niż ten portal.

Komentatorzy na blogu Adama Duda nie kryli oburzenia takim marnotrawstwem publicznych pieniędzy. Postanowiłem więc sprawdzić kto jeszcze został beneficjentem programu Kapitał Ludzki, poddziałanie 5.5.2. Okazało się dużą grupę beneficjentów programu tworzą instytucje, które przeciętni internetowi liberałowie nigdy nie odważyliby się oskarżyć o marnotrawstwo pieniędzy i wyzysk podatników. Zobaczcie sami:

Czytaj dalszą część »

Wojny patentowe

Opublikowane przez Trystero w kategorii Bez kategorii dnia 24.08.2011 | Komentarze (31) »

Przyglądnijcie się uważnie poniższemu rysunkowi i odpowiedzcie na pytanie z ankiety:

patent Apple

Rysunek powyżej to…

      Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Obawiam się, że wszyscy, którzy wybrali pierwszą odpowiedź, nie podążają z duchem polityki patentowej w USA. Apple domaga się zakazu importu tabletów Galaxy i oskarża Samsunga o skopiowanie rozwiązań z i-Pada. Jednym z patentów, które naruszyć miała koreańska firma jest patent na czarny, prostokątny kształt tableta.

Prawnicy Samsunga mają zamiar powołać się na Odyseję Kosmiczną 2001 by pokazać, że Apple nie wymyśliło czarnego, prostokątnego kształtu tabletu. W 1968 zrobił to ktoś inny. Kto wie, może sam Kubrick?

Starcie Apple z Samsungiem to tylko jeden z frontów wojny patentowej, której kulminacją był ostatni zakup Motoroli Mobility przez Google. Google wydał 12,5 mld USD przede wszystkim w celu przejęcia około 17 000 patentów, które mają pomóc spółce w sądowych bataliach z firmami (między innymi z Apple i Microsoft), które oskarżają Google o to, że system operacyjny Android narusza ich patenty. Wcześniej konsorcjum z udziałem Apple i Microsoft wydało 4,5 mld USD na portfolio 6 000 wystawionych przez znajdującą się w stanie upadłości firmę Nortel.

Czytaj dalszą część »

Wakacje z kartą

Opublikowane przez Analitycy iFIN24 w kategorii Bez kategorii, Oszczędzanie i inwestowanie dnia 13.07.2011 | Komentarze (490) »

206579_2170

Niewątpliwą wadą podróżowania z gotówką jest fakt, że zabierając ze sobą dużą ilość pieniędzy jesteśmy narażeni na kradzież i ich bezpowrotną utratę. Dlatego dużo wygodniejsze i na pewno bezpieczniejsze jest korzystanie z kart płatniczych. W przypadku zgubienia bądź kradzieży karty mamy wówczas możliwość jej zastrzeżenia, co chroni nas przed nieuprawnionymi transakcjami. Jeżeli taka transakcja miałaby miejsce przed zastrzeżeniem karty to wówczas ponosimy odpowiedzialność tylko do kwoty 150 Euro. Za wszystkie operacje po zastrzeżeniu karty odpowiada natomiast bank.

Czytaj dalszą część »

Wakacje z gotówką

Opublikowane przez Analitycy iFIN24 w kategorii Bez kategorii, Oszczędzanie i inwestowanie dnia 06.07.2011 | Komentarze (1) »

gotowa_zdjecie

Pomimo, że coraz więcej osób podczas wakacyjnych podróży korzysta z kart kredytowych i debetowych to gotówka ciągle jeszcze jest najbardziej popularną formą pieniędzy, zabieraną w podróż za granicę. Według sondażu przeprowadzonego przez Instytut Homo Homini dla Deusche Bank BPC aż 41 procent respondentów uznało gotówkę za najwygodniejszy sposób finansowania wydatków w trakcie podróży zagranicznych.

Jeżeli jak większość Polaków zdecydujesz się na płacenie za granicą wyłącznie lub w większości gotówką pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:

  1. Wybierając się w bardziej odległe kraje, w której obowiązują „nietypowe waluty” zabierz ze sobą dolary lub euro, w zależności od tego, którą walutę korzystniej będzie wymienić na miejscu na walutę lokalną. Jeżeli nawet znajdziesz w Polsce kantor lub bank, w którym możesz nabyć egzotyczne waluty, to kurs ich wymiany jest bardzo niekorzystny ( spread może wynieść nawet 30 procent),
  2. Zawsze miej przy sobie banknoty o różnych nominałach. Pięcio- i dziesięciodolarówkami (lub euro) zapłacisz np. za zakupy na bazarach natomiast jednodolarówki posłużą jako napiwki,
  3. Jeżeli w restauracjach lub sklepach oprócz waluty lokalnej można płacić w euro lub  dolarach sprawdź, czy czasami kursy po których przeliczone zostały ceny nie są zawyżone i nie korzystniej jest jednak zapłacić w walucie danego kraju,
  4. W wielu krajach arabskich niechętnie przyjmowane są stare banknoty dolarowe, dlatego wymieniając pieniądze w kantorze, zwróć  uwagę na datę emisji (powinny być wyemitowane po 1990 roku),
  5. Pamiętaj, że w niektórych krajach możesz mieć problem ze sprzedaniem niewykorzystanych lokalnych pieniędzy. Często na paragonie z kantoru umieszczana jest informacja o tym, jaką kwotę możemy wymienić z powrotem,
  6. Zawsze pamiętaj o bezpieczeństwie – nie noś całej gotówki w jednym miejscu, pieniądze wyjmuj dyskretnie, portfel trzymaj zawsze blisko siebie, jeżeli jest taka możliwość większe kwoty zostawiaj w hotelowym sejfie…itd. (więcej na temat bezpieczeństwa pisaliśmy w poprzednim poście).

Pieniądze bezpieczne w podróży

Opublikowane przez Analitycy iFIN24 w kategorii Bez kategorii, Oszczędzanie i inwestowanie dnia 29.06.2011 | Komentarze (1) »

pieniadze bezpieczne w podrozy

W trakcie wakacyjnych podróży pochłonięci błogim wypoczynkiem i przejęci pięknymi widokami często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa związanych z przechowywaniem, przewożeniem i dysponowaniem pieniędzmi narażając się tym samym na ich kradzież. Nie myślimy wówczas, że utrata pieniędzy może skutecznie popsuć resztę urlopu i mieć bardzo negatywne skutki dla naszej sytuacji finansowej.

Przedstawiamy zatem kilka wskazówek, jak w podróży uchronić nasze pieniądze przed kradzieżą.

Czytaj dalszą część »

Beztroskie wakacje tylko z ubezpieczeniem

Opublikowane przez Analitycy iFIN24 w kategorii Bez kategorii dnia 17.06.2011 | Komentarze (3) »

palma2

Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Większość z Was zapewne zaplanowała już wyjazdy w mniej lub bardziej odległe miejsca. Jednak, czy w swoich przygotowaniach do urlopu uwzględniliście również zakup ubezpieczenia turystycznego?

Na rynku dostępne są ubezpieczenia turystyczne o bardzo szerokim zakresie. Dzięki nim podczas swojej podróży ubezpieczyć możesz właściwie wszystko – począwszy od samochodu skończywszy na nieprzewidzianych sytuacjach uniemożliwiających wyjazd.

Czytaj dalszą część »

Czynnik latte

Opublikowane przez Analitycy iFIN24 w kategorii Bez kategorii dnia 12.05.2011 | Komentarze (1) »

latte factor obrazek

Każdy z nas wydaje codziennie drobne kwoty na rzeczy, bez których tak naprawdę mógłby się obejść lub chociażby ograniczyć. Rzecz w tym, że w ciągu roku te parę złotych dziennie wydanych na puszkę coca-coli, kanapkę czy batonika daje pokaźną sumę, którą moglibyśmy przeznaczyć na coś znacznie bardziej pożytecznego i przynoszącego relatywnie większą przyjemność niż przykładowy batonik.

Takie właśnie zbędne, powtarzalne niby niewielkie wydatki, które jak się okazuje w znaczny sposób uszczuplają nasz portfel, nazwano „czynnikiem latte” (ang.the latte factor). Twórcą tego określenia jest David Bach -  autor wielu książek z tematyki finansów, który zaobserwował, że Amerykanie wydają ogromne sumy pieniędzy na kawę oraz towarzyszące jej przekąski. Dziennie jest to kwota około 8 dolarów, co po pomnożeniu przez liczbę dni roboczych w roku (kawa i przekąska jest w tym przypadku nieodłącznym elementem ich drogi do pracy) daje sumę bliską 2000 dolarów.

Rezygnując z tej chwilowej przyjemności lub nawet ograniczając ją, większa część wspomnianej kwoty mogłaby pozostać w portfelu.

W poniższej tabeli znajduje się wyliczenie, ile jesteśmy w stanie oszczędzić miesięcznie oraz rocznie zastępując kawę i kanapkę zakupioną w drodze do pracy, produktami przygotowanymi własnoręcznie w domu.

Latte factor tabela

Jak się okazuje, miesięczny koszt zakupu gotowych przekąsek może być nawet czterokrotnie wyższy niż w przypadku, gdy przygotujemy je w domu!

Warto zatem prześledzić swoje codzienne wydatki i wykryć wśród nich te zbędne będące w naszym budżecie “czynnikiem latte”, którego wyeliminowanie może być doskonałym i niewymagającym wielu wyrzeczeń źródłem oszczędności

Jak zarobić na nieruchomościach? (1)

Opublikowane przez Leszek Maruszczyk w kategorii Bez kategorii dnia 05.01.2011 | Komentarze (6) »

Nieruchomości: Czy można na nich jakoś jeszcze zarobić?

Przeglądając takie dane jak średnie ceny metra kwadratowego, koszty kredytu hipotecznego, czy oferty najmu, trzeba uczciwie powiedzieć, że nie.

Jednak od reguły znajdzie się zawsze parę wyjątków, a w tym temacie wyjątek od reguły oznacza możliwość zarobku i to relatywnie łatwego zarobku. Na co więc zwracać uwagę, by zarobić na nieruchomości? Czy może lepiej: na co zwrócić uwagę, jeśli chcemy zarobić na wynajmie mieszkań?

Czytaj dalszą część »

Skąd taka opinia?

Opublikowane przez Leszek Maruszczyk w kategorii Bez kategorii dnia 30.12.2010 | Komentarze (4) »

Bogaci to złodzieje i oszuści

O tę opinię mi chodzi, bo podziela ją znaczna część Polaków. Mnie osobiście trochę to boli, bo przecież na pewno nie wszyscy, którzy się dorobili, dorobili się kradnąc, oszukując, krzywdząc innych.

Z drugiej strony, pewno część tych zamożniejszych coś za uszami ma, ale chcę wierzyć, że tylko marginalna mniejszość. Niestety, od czasu do czasu jednak znajduję sytuacje, które właśnie do takiego stereotypu “choćby po trupach, ale zarobić” – pasują. No i wczoraj trafiła mi się podobna…

Czytaj dalszą część »

Strona 1 z 1012345»...Ostatnia »

Autorskie blogi finansowe

Blogi iFIN24 to autorskie publikacje o finansach i gospodarce. Współpracujący z nami blogerzy są niezależni, a iFIN24 nie ma wpływu na treść ich wpisów. Zapraszamy do dyskusji z autorami.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player