Faktury elektroniczne EBPP

Analitycy iFIN24

Carpooling receptą na drożejące paliwo

Opublikowane przez Analitycy iFIN24 w kategorii Oszczędzanie i inwestowanie, Społeczeństwo dnia 20.01.2012 | Komentarze (14) »

184271_5387

Od pewnego czasu jednym z częściej poruszanych w mediach tematów są podwyżki cen paliw. Każda taka informacja na wielu z nas działa jak płachta na byka, ponieważ do pracy jakoś dojechać trzeba a nie zawsze da się zamienić samochód na inny środek transportu.

Czy istnieje jednak sposób na ograniczenie kosztów dojazdu do pracy bez rezygnacji z jazdy samochodem?

Receptą może być tutaj carpooling. Idea ta polega on udostępnianiu wolnego miejsca we własnym samochodzie lub korzystaniu z wolnego miejsca w samochodzie innego kierowcy podczas podróży do pracy lub na większe odległości. Jeżeli przyjrzelibyśmy się bowiem samochodom zmierzającym codziennie w tym samym kierunku lub co gorsza stojącym razem w korkach, okazałoby się, że praktycznie w każdym z nich przebywa jedynie kierowca. Dlaczego więc nikt nikogo nie podwozi? Gdyby każdy kierowca zabierał ze sobą trzech pasażerów ilość aut na ulicach mogłaby się zmniejszyć nawet o 60%.

Główną zaletą carpoolingu jest jednak możliwość ograniczenia większości ponoszonych dotychczas kosztów dojazdu do pracy. Zakładając, że samochód pali 8 litrów benzyny na 100 km a droga do pracy wynosi 10 km jedna taka podróż kosztuje nas około 4,5 zł czyli w dwie strony 9 zł. Jeżeli zabierzemy drugą osobę, koszt ten zmniejszy się do 4,5 zł w obie strony (oszczędność 50 %). Trzeci pasażer zredukuje koszt do 3 zł (oszczędność 66%). Jeżeli pasażerami są pracownicy tej samej firmy to oprócz kosztów paliwa mogą się oni dzielić z kierowcą również opłatą parkingową. Osoby wspólnie dojeżdżające do pracy mogą się ponadto umówić, że w każdym tygodniu kierowcą jest ktoś inny. Dzięki temu, zmniejszeniu ulegają także koszty eksploatacji samochodów i wszyscy ponoszą je w równym stopniu.

Istnieje kilka sposobów na znalezienie osób zainteresowanych wspólnymi dojazdami do pracy.  W Internecie pojawia się coraz więcej portali poświeconych carpoolingowi. Obecnie działają m.in.: carpooling.pl (dostępna jest również wersja mobilna na iPhone i Android), wspolnedojazdy.pl, jedziemy razem.pl. Aby dodać własną ofertę lub znaleźć wolne miejsce w samochodzie wystarczy wpisać miejsce startowe, miejsce docelowe oraz interesujący nas termin podróży. Na tej podstawie generowana jest lista pasujących ofert. Potem pozostaje tylko kwestia ustalenia miajsca spotkania z wybraną osobą lub osobami i w drogę! Idealnym miejscem do poszukiwań jest również facebook i inne portale społecznościowe. Zawsze można także popytać kolegów w firmie, czy któryś z nich nie mieszka w pobliżu nas lub sąsiadów, czy nie jeżdżą do pracy w tym samym kierunku co my.

Ten sposób podróżowania szczególnie popularny jest w krajach zachodnich. W niektórych miastach można nawet spotkać specjalnie wydzielone pasy dla samochodow przewożących co najmniej 2-3 osoby – tzw. HOV (ang. – High Occupancy Vehicle) oraz specjalne miejsca parkingowe. Również w Polsce w czasach PRL prowadzona była kampania „Podwieź sąsiada”, jednak wówczas do wspólnego podróżowania namawiano nie ze względów ekonomicznych, czy ekologicznych ale takich, że samochód był wówczas dobrem luksusowym i dla wielu osób jazda z sąsiadem stanowiła znaczne udogodnienie w codziennej drodze do miasta.

Zamiast więc irytować się z powodu kolejnej podwyżki ceny paliwa, zaproponuj kolegom z firmy mieszkającym w Twojej okolicy wspólne dojazdy do pracy. W twoim portfelu zostanie więcej pieniędzy, a towarzystwo współpasażerów sprawi, że podróż stanie się przyjemniejsza.

Podziel się z innymi:
 • Wykop
 • Google Bookmarks
 • Facebook
 • BLIP - Bardzo Lubię Informować Przyjaciół
 • Co-Robie.pl | Co teraz robisz?
 • Wrzuć to na Flakera - powiadom swoich Znajomych
 • grono.net - internetowa społeczność przyjaciół
 • Dodaj link - Linkr.pl - tylko ciekawe linki
 • Polec.pl - Pozytywnie Odjazdowo Lajtowo Elokwentny Content
 • Dodaj wyczajenie
 • Spis.pl - najciekawsze w sieci
 • pinger.pl - Nie taki zwykły blog.

Komentarze (14) do "Carpooling receptą na drożejące paliwo"

 1. Simon powiedział(a):

  Pan Tusk wybitnie manipuluje faktami mówiąc że benzyna jest u nas jedną z najtańszych w europie. Dlaczego? a dlatego że cena w innych krajach jest adekwatna do zarobków. Tak się składa że jestem obecnie w Holandii a dwa dni temu wróciłem z Frankfurtu (Niemcy). Cena paliwa 95 na stacji BP oraz Shell to średnio 1,6 euro za L. Gaz to cena około 80 centów za litr. Zarobki w Niemczech jak i w Holandii to średnio 12 euro na godzinę. Reasumując Niemiec lub Holender na litr paliwa pracują około 12 min, Polak przy średniej z założeniem bardzo optymistycznym zarabia średnio 10 zł za godzinę czyli na litr paliwa pracuje 40min!! Różnica przy przeliczeniu czasu w całym miesiącu jest wyjątkowo bardzo odczuwalna. Pozdrawiam osoby które zasiadają w rządzie. Nie uważajcie ludzi za głupców bo sami sprowadzacie się do tej roli. Pozdrawiam

 2. PiotrM powiedział(a):

  Niestety marne szanse tego typu inicjatywy w naszym kraju

 3. Ewa powiedział(a):

  Właśnie myślałam ostatnio, że powinien powstać podobny serwis w internecie. Ludzie mogliby się na nim zgadywać i umawiać na wspólny dojazd/powrót z pracy. Korzyści jest wiele: zmniejszenie ruchu na drogach, tańsze koszty dojazdu do pracy. Może też nasz naród trochę bardziej by się otworzył towarzysko:)

 4. najlepsze lokaty powiedział(a):

  Zwłaszcza w obliczu rosnących cen komunikacji miejskiej carpooling to ciekawa alternatywa. Ceny biletów rosną, jednak mimo hucznych zapowiedzi ZTM jakość dostarczanych przez niego usług nie do końca. Dlatego może się okazać, że carpooling będzie tańszą i wygodniejszą opcją, by dostać się do pracy.

 5. Marta powiedział(a):

  Też bardzo ciekawe jest to, że carpooling chociażby w stanach już od czasów wielkiego kryzysu naftowego, a więc lat 70 i 80-tych jest niezwykle popularny. Na zachodzie i południu Europy także ludzie już od dawna używają tego wygodnego i taniego narzędznia. Tylko Polska jak zwykle 100 lat za murzynami.

 6. Moim zdaniem ta forma transportu nie przyjmie się u nas w takim stopniu, w jakim przyjęła się na zachodzie. Nie ta mentalność ludzi.

 7. BRAD PIT powiedział(a):

  Jest to świetny pomysł. Mam nadzieję, iż przyjmie się w Polsce. To jest mądre, ekologiczne, ekonomiczne i rozładowuje korki.

 8. Janusz powiedział(a):

  Dobry pomysł, a przy okazji i pogadać w drodze do pracy można… :)

 9. Honorata powiedział(a):

  Myślę, że to fajna idea i wiem, że w krajach zachodnich np, we Francji sprawdza się ona całkiem nieźle i ludzie nawet ogłaszają w internecie, że mają wolne miejsce w samochodzie. Mam wrażenie, że Polacy są jeszcze ciut zamknięci na takie rozwiązania.

 10. Lokaty internetowe powiedział(a):

  Polacy są raczej ciut zacofani na takie rozwiązania:(

 11. ewas powiedział(a):

  Polacy nie sa zacofani gdyz juz od kilku lat takie rozwiązanie się sprawdza. dojezdzam ja i sporo innych osob do Gdanska do pracy i to na dodatek na zmiany. Mam sporo znajomych tylko z dojazdów dzieki czemu jazda jest czesto o 2/3 tańsza w skali miesiaca to spora oszczednosc. jedyny moj koszt to na poczatku miesiaca wysłyc smsa do kilkunastu osob z grafikiem kiedy jade.

 12. ewas powiedział(a):

  do pracy mamy ok 40km :)

 13. Aldona powiedział(a):

  Ktoś z pod Warszawy, okolice Wołomina. Potrzebują podwózki w tygodniu. Chętnie zrzucę się na wahe.

 14. anna przykładowe cv powiedział(a):

  Jest to możliwe, ale musi być bardzo dobry obieg informacji. Na FB tworzą się takie grupy, które promują ten styl jazdy. Jestem jak najbardziej za!

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.

Analitycy iFIN24

niezależny blog finansowy

Autorzy bloga to ekonomiści na co dzień zajmujący się rozwijaniem serwisu finanse.ifin24.pl Zawodowo i prywatnie interesują się wszystkim, co pomaga lepiej zarządzać osobistym majątkiem, pomnażać go i unikać strat. Swoimi spostrzeżeniami dzielą się na blogu. więcej »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player