Faktury elektroniczne EBPP

Analitycy iFIN24

Zamiast kredytu świątecznego wybierz raty na karcie

Opublikowane przez Analitycy iFIN24 w kategorii Oszczędzanie i inwestowanie dnia 16.12.2011 | Komentarze (5) »

Gorączka przedświątecznych zakupów trwa. Wiele osób ciągle jeszcze ma przed sobą wybór świątecznych prezentów dla najbliższych jednocześnie zastanawiając się, w jaki sposób sfinansować ich zakup. Banki wykorzystują ten szczególny okres kusząc klientów ofertami „tanich” pożyczek świątecznych.  Ale czy kredyt to jedyna oferowana przez banki możliwość rozłożenia kosztów w dłuższym okresie czasu?

Ekspander zwrócił ostatnio uwagę na fakt, że wiele banków wprowadziło ostatnio do swojej oferty możliwość rozłożenia na raty zakupów dokonanych przy pomocy karty kredytowej. Ten sposób finansowania zakupów staje się coraz bardziej popularny ze względu na wygodę oraz niskie koszty.

Obecnie 12 polskich banków pozwala klientom rozkładać na raty transakcje dokonane kartą. Warto więc sprawdzić, czy karta z której korzystamy posiada taką opcję.

Ten sposób finansowania zakupów posiada wiele zalet. Pierwszą z nich jest oszczędność czasu – rozkładając zakupy kartą na raty nie musimy odwiedzać banku w celu złożenia wniosku o kredyt. Jest to równeiż korzystne rozwiązanie z punktu widzenia banków, ponieważ nie muszą one za każdym razem rozpatrywać wniosku o nowy kredyt, co jest bardzo pracochłonne.

Istotną zaletą rat na karcie jest również to, iż koszt takiego kredytu jest zwykle niższy niż tradycyjnego kredytu ratalnego. Przykładowo klienci posiadający kartę MasterCard Impresja w Banku Millenium mogą dwa razy w roku skorzystać z nieoprocentowanych rat. Jedynym kosztem jest prowizja wynosząca 1% wartości zakupionego produktu. Tak niskie koszty obowiązują jednak w przypadku, gdy kwota transakcji nie przekracza 3000 zł.

Warto zaznaczyć, że usługa rat na karcie jest atrakcyjnym źródłem kredytu zarówno na krótki jak i na nieco dłuższy termin. Niektóre banki, jak np. BGŻ i City Handlowy dają bowiem możliwość spłaty długu nawet przez 4 lata. W pozostałych bankach kredyt trzeba spłacić maksymalnie w ciągu 2 lat.

Rozkładając zakupy na raty nadal możemy oczywiście korzystać z przysługującego nam okresu bezodsetkowego. Niespłacony jeszcze dług powoduje jedynie pomniejszenie limitu karty. Dodatkowo banka BGŻ oraz Deutsche Bank pozwalają o miesiąc wydłużyć okres bezodsetkowy na karcie. W rezultacie przez prawie 3 miesiące możemy korzystać z nieoprocentowanego kredytu. W tym przypadku musimy jednak zapłacić prowizję 20 zł w Deutsche Banku i 25 zł w BGŻ.

Mimo wielu zalet karty kredytowej nie możemy jednak zapominać o wadach i zagrożeniach, jakie wiążą się z korzystaniem z niej. W przypadku, gdy nie spłacimy całości zadłużenia w okresie bezodsetkowym, bank policzy nam odsetki od dnia wykonania zakupu do dnia spłaty. Wypłacając pieniądze w bankomacie zapłacimy dużą prowizję, podobnie z resztą jeżeli wykonamy przelew z karty kredytowej. W przypadku nieumiejętnego użytkowania karty kredytowej może ona wiec stanowić bardzo drogie źródło środków finansowych.

Zestawienie ofert rat w karcie kredytowej

Raty_na_karcie

Źródło: Expander

Podziel się z innymi:
 • Wykop
 • Google Bookmarks
 • Facebook
 • BLIP - Bardzo Lubię Informować Przyjaciół
 • Co-Robie.pl | Co teraz robisz?
 • Wrzuć to na Flakera - powiadom swoich Znajomych
 • grono.net - internetowa społeczność przyjaciół
 • Dodaj link - Linkr.pl - tylko ciekawe linki
 • Polec.pl - Pozytywnie Odjazdowo Lajtowo Elokwentny Content
 • Dodaj wyczajenie
 • Spis.pl - najciekawsze w sieci
 • pinger.pl - Nie taki zwykły blog.

Komentarze (5) do "Zamiast kredytu świątecznego wybierz raty na karcie"

 1. lokaty ranking powiedział(a):

  Raty na karcie to z pewnością ciekawa alternatywa dla kredytów. Moim zdaniem jednak zagrożenia o których mowa są zbyt duże – czasem o spłaceniu raty możemy zapomnieć, a wtedy odsetki mogą się okazać bardzo dotkliwe..

 2. najlepsze lokaty powiedział(a):

  Ja jestem zdania, że zobowiązań najlepiej w ogóle nie zaciągać i lepiej starać się sukcesywnie oszczędzać – w myśl zasady, że jeśli stracimy swoje pieniądze to wciąż nie grozi nam bankructwo – inaczej, jeśli stracimy pieniądze pożyczone.

 3. Katarzyna powiedział(a):

  Niby tak, ale ja na przykład nie jestem w stanie obejść się bez karty kredytowej. Po prostu nie jestem i już, gdy nie mam jej w portfelu, to tak jakbym nie miała ze sobą portfela w ogóle. Ważne, żeby z takiej karty korzystać z głową i pamiętać o tym, by nigdy nie przekroczyć terminu bezodsetkowego.

 4. Lokaty ranking powiedział(a):

  Nigdy nie rozumiałem ludzi, którzy korzystają w ten sposób z kart kredytowych. Wyznaję prostą zasadę – wydaję tylko to, co mam. Taki sposób finansowania inwestycji stosowało wiele wielkich osobistości – choćby Herb Kelleher w Southwest Airlines. Jak widać, opłaciło się.

 5. Lokaty internetowe powiedział(a):

  Musisz zaakceptować to, że dla niektórych korzystanie z kart to olbrzymi komfort. Zresztą, posaidanie karty kredytowej daje często różne wymierne korzyści i nie zawsze jest tak kosztowne, jak się wydaje.

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.

Analitycy iFIN24

niezależny blog finansowy

Autorzy bloga to ekonomiści na co dzień zajmujący się rozwijaniem serwisu finanse.ifin24.pl Zawodowo i prywatnie interesują się wszystkim, co pomaga lepiej zarządzać osobistym majątkiem, pomnażać go i unikać strat. Swoimi spostrzeżeniami dzielą się na blogu. więcej »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player