Faktury elektroniczne EBPP

Analitycy iFIN24

Święta Polaków w tym roku skromniejsze

Opublikowane przez Analitycy iFIN24 w kategorii Oszczędzanie i inwestowanie dnia 09.12.2011 | Komentarze (6) »

W dniach 22-25 listopada na portalu Money.pl przeprowadzona została coroczna ankieta dotycząca zakupów przedświątecznych. Wzięło w niej udział 10331 internautów.

Z wyników ankiety wynika, że ponad połowa Polaków zamierza w tym roku na organizację Świąt Bożego Narodzenia wydać mniej niż 500 zł. Co piąta z ankietowanych osób planuje zmieścić się w kwocie 200 zł. W stosunku do poprzedniego roku zmalała liczba osób, które na przygotowanie Wigilii, zakup choinki i jedzenia  wydadzą ponad 2000 zł.

Święta1

źródło: ankieta Money.pl


Nieodłącznym elementem Świąt Bozego Narodzenia jest obdarowywanie najbliższych prezentami. Nieco ponad jedna trzecia ankietowanych planuje na ten cel przeznaczyć od 200-500 zł. Podobny odsetek stanowią osoby, które na zakup choinkowych prezentów wydadzą maksymalnie 200 zł. Jeżeli wyniki te porównamy do roku poprzedniego to możemy zauważyć, że  granica kwotowa, w której planujemy zmieścić się przy kupnie prezentów przesunęła się lekko w górę. Nie wynika to jednak z większej niż w zeszłym roku hojności Polaków a ze wzrostu cen. Co ciekawe, w stosunku do lat poprzednich znacznie spadła liczba osób, które na świąteczne upominki zamierzają wydać ponad 2000 zł, co może oznaczać, że Polacy na własnej skórze zaczynają odczuwać symptomy kryzysu.

Święta2

źródło: ankieta Money.pl


Jeżeli chodzi o miejsce zakupu świątecznych prezentów to niezmiennie od wielu lat największą popularnością cieszą się tradycyjne sklepy. Może to wynikać z tego, że wielu z nas pozostawia kupno upominków na ostatnią chwilę i w ten sposób chce uniknąć sytuacji, że przesyłka nie dojdzie na czas. Spory odsetek ankietowanych zamierza jednak zaopatrzyć się w prezenty w sklepach internetowych. Za takim rozwiązaniem z pewnością przemawiają ceny produktów, które najczęściej są niższe niż w tradycyjnych sklepach a także oszczędność czasu.

Święta3

źródło: ankieta Money.pl
Można było wybrać więcej niż jedną odpowiedź


Istotną kwestią związaną z organizacją Świąt Bożego Narodzenia i zakupem prezentów jest sposób ich finansowania. Wyniki ankiety wskazują na to, że na Święta niechętnie się zadłużamy. Zdecydowana większość ankietowanych zamierza zapłacić za prezenty z bieżącej gotówki lub oszczędności. Tylko około 18 procent respondentów przed świętami wspomoże się kartą kredytową lub debetem a zaledwie kilka procent osób zdecyduje się na wzięcie pożyczki.

Święta4

źródło: ankieta Money.pl
Można było wybrać więcej niż jedną odpowiedź


Z upływem lat niewiele zmienia się lista najczęściej kupowanych prezentów. Na jej szczycie każdego roku króluje biżuteria i kosmetyki. Internauci często ofiarowują najbliższym również książki, płyty oraz gry. Równie dużym powodzeniem wśród choinkowych prezentów niezmiennie cieszy się odzież i zabawki. Mniejsza niż w ubiegłym roku liczba osób zamierza natomiast podarować najbliższym komputer oraz sprzęt RTV/AGD. Prezenty tego typu zwykle są kosztowne, dlatego najczęściej kupowały je osoby deklarujące największe wydatki na prezenty. Liczba takich osób się zmniejszyła a co za tym idzie również ten typ prezentów stał się mniej preferowany.

Święta5

źródło: ankieta Money.pl
Można było wybrać więcej niż jedną odpowiedź


A Wy ile zamierzacie w tym roku wydać na przygotowanie Świąt i prezenty?

Podziel się z innymi:
 • Wykop
 • Google Bookmarks
 • Facebook
 • BLIP - Bardzo Lubię Informować Przyjaciół
 • Co-Robie.pl | Co teraz robisz?
 • Wrzuć to na Flakera - powiadom swoich Znajomych
 • grono.net - internetowa społeczność przyjaciół
 • Dodaj link - Linkr.pl - tylko ciekawe linki
 • Polec.pl - Pozytywnie Odjazdowo Lajtowo Elokwentny Content
 • Dodaj wyczajenie
 • Spis.pl - najciekawsze w sieci
 • pinger.pl - Nie taki zwykły blog.

Komentarze (6) do "Święta Polaków w tym roku skromniejsze"

 1. krzychkul powiedział(a):

  Przeczytałem tylko pierwszy akapit. Nie ma sensu tego czytać. Ludzie zakładają sobie co roku że nie wydadzą dużo a wyjdzie jak wyjdzie. Ankieta to nie jest dobry pomysł. Chyba że po świętach spytamy ludzi ile wydali. Czyli w tym roku pobijemy kolejny rekord. Chociażby pod tym względem że znacząco przyśpieszyła inflacja. Wg. mnie wydatki Polaków na święta wzrosną minimum 5%r/r.

 2. Malczyn powiedział(a):

  Zdecydowanie zgadzam się z autorem poprzedniego komentarza. Przed Świętami zawsze pojawiają się takie prognozy ale już po Bożym Narodzeniu nikomu przez myśl nie przejdzie żeby je zweryfikować :)

 3. Augustyna Zielinska powiedział(a):

  Najlepiej przeprowadzić druga ankietę tuz po świętach, żeby sprawdzić czy założenia ludzi się sprawdziły. Ale wiadomo, że nasz budżet przewiduje określona sumę pieniędzy i to jest głównym pomiarem naszych założeń. Nie wydamy więcej na świąteczne zakupy niż tyle ile mamy w portfelu i z tego wynikają te “określone wydatki podczas świąt”.

 4. Lokaty bankowe powiedział(a):

  Zgadzam się, że ludzie tylko sobie zakładają, że nie wydadzą dużo pieniędzy, ale jak przyjdzie już blisko przedświąteczny czas to nie zwracają uwagi na poniesione wydatki.

 5. lokaty ranking powiedział(a):

  Dane jednak pokazują, że zarówno w czasie świąt w 2011, jak i w 2012 roku wydaliśmy mniej niż w poprzednich latach, więcej te zapowiedzi wcale nie są takie bezpodstawne:)

 6. najlepsze lokaty powiedział(a):

  Tak jak pisze poprzednik – w ostatnich latach w czasie świąt wydajemy coraz mniej. Zresztą, ja to obserwuje także w moim gopodarstwie domowym. Z jednej strony ma to związek z cięciami, ale wydaje mi się, że coraz bardziej staramy się racjonalizować domowe wydatki – i dobrze:)

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.

Analitycy iFIN24

niezależny blog finansowy

Autorzy bloga to ekonomiści na co dzień zajmujący się rozwijaniem serwisu finanse.ifin24.pl Zawodowo i prywatnie interesują się wszystkim, co pomaga lepiej zarządzać osobistym majątkiem, pomnażać go i unikać strat. Swoimi spostrzeżeniami dzielą się na blogu. więcej »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player