Faktury elektroniczne EBPP

Analitycy iFIN24

Koszty wychowania dzieci

Opublikowane przez Analitycy iFIN24 w kategorii Gospodarka, Społeczeństwo dnia 02.12.2011 | Komentarze (6) »

1269975_coins_in_hand

Po raz pierwszy od 2006 roku przyrost naturalny jest ujemny. Niespodziewanie liczba urodzeń jest o 2 tys. niższa niż zgonów, jak wynika z najnowszych danych GUS. Tymczasem demografowie spodziewali się, że jeszcze przez co najmniej 2-3 lata będzie działać efekt tzw. echa wyżu demograficznego. Okazuje się, że załamanie przyszło wcześniej. Wyjaśnieniem tego zjawiska jest kryzys gospodarczy, pogorszenie sytuacji na rynku pracy i zawirowania w gospodarce.

Czy faktycznie powodem jest brak polityki prorodzinnej?

Przyjście dziecka na świat to duża radość dla rodziców, ale również duża odpowiedzialność oraz … większe wydatki. Może wyjaśnień powinniśmy szukać właśnie tu.

Ile więc wynoszą koszty wychowania dziecka w Polsce?

Wyliczenia są bardzo różne i zależy kto je wykonuje. Na wynik ma wpływ standard życia, jaki chcemy zapewnić dziecku, charakter jego zainteresowań oraz szkoły, jakie chcemy aby dziecko ukończyło.

Szacowany przez ekspertów z Centrum im. Adama Smitha przeciętny koszt wychowania jedynaka do ukończenia przez niego 20-go roku życia w polskiej rodzinie wynosi 190 tys. zł., czyli rocznie blisko 10 tyś zł, a miesięcznie około 800zł. Przy dwójce dzieci koszty te wzrastają do 322 tys. zł, a przy trójce do aż 436 tys. zł. Przy założeniu, że dziecko jest na utrzymaniu rodziców do 25-go roku życia koszty wzrastają o dodatkowe 60 tys. zł. W tym wypadku dochodzi koszt wykształcenia wyższego, najczęściej poza miejscem zamieszkania.

Tabela 1

Dodatkowo koszty wychowania dzieci z roku na rok są coraz wyższe. Trzy lata temu wychowanie jedynaka do tego samego wieku kosztowało rodziców prawie 30 tysięcy mniej. W rodzinach z dwójką dzieci koszty wynosiły 280 tyś zł a z trójką z 376 tyś zł.

Dane pokazują jak duże są wydatki na dzieci. Warto jednak podkreślić, że wydatki zmieniają się wraz z wiekiem dzieci.

 • Utrzymanie niemowlęcia kosztuje dwa razy tyle co dorosłego,
 • Opieka nad dzieckiem w wieku do 9 lat zwiększa koszty utrzymania rodziny o blisko jedną czwartą,
 • Dziecko w wieku 10-15 lat zwiększa koszty o ponad jedną trzecią,
 • Wychowanie potomka w wieku powyżej 15 lat to wzrost o prawie 40%.

Kwoty robią wrażenie szczególnie, że jak zaznaczają autorzy wyliczeń, mowa jest o przybliżonych kosztach minimalnych, czyli takich, które odpowiadają standardom życia w danym społeczeństwie. Oznacza to, że te koszty wyglądają zupełnie inaczej w dużych miastach w stosunku do małych miejscowości. Warto też pamiętać, że kalkulacja ta nie bierze pod uwagę kosztów pośrednich i alternatywnych, na przykład związanych z tym, że jedno z rodziców nie pracuje i zajmuje się dziećmi.

Co ważne wydatki na dziecko nie idą w parze z dochodem w gospodarstwie domowym. CBOS wskazuje, że w domach, gdzie dochód na osobę sięga do 500 zł, wydatki na dziecko w wieku szkolnym wynoszą średnio 605 zł. A jak wynika z raportu minimalne koszty na dziecko to 800zł.

Czy to jest możliwe?

Podziel się z innymi:
 • Wykop
 • Google Bookmarks
 • Facebook
 • BLIP - Bardzo Lubię Informować Przyjaciół
 • Co-Robie.pl | Co teraz robisz?
 • Wrzuć to na Flakera - powiadom swoich Znajomych
 • grono.net - internetowa społeczność przyjaciół
 • Dodaj link - Linkr.pl - tylko ciekawe linki
 • Polec.pl - Pozytywnie Odjazdowo Lajtowo Elokwentny Content
 • Dodaj wyczajenie
 • Spis.pl - najciekawsze w sieci
 • pinger.pl - Nie taki zwykły blog.

Komentarze (6) do "Koszty wychowania dzieci"

 1. investor powiedział(a):

  z jednej strony szokuje z drugiej wydaje się być normalnością zwłaszcza , że ta kwota rozłożona jest na kilkanaście lat i tak tego nie odczuwamy , to tak samo jakbyśmy policzyli ile wydaliśmy na jedzenie do tej pory kwota byłaby astronomiczna

 2. Submissive trannies powiedział(a):

  cldiocmphj, Trannies with husbands, rrCBspp, [url=http://pompousfilmsnob.com/]Latina trannies[/url], rSkfGcL, http://pompousfilmsnob.com/ Trannies in heels, anSkGKK.

 3. Chat Roulette powiedział(a):

  qofrxcmphj, Chatroulette tits, vPIYOju, [url=http://hotelcountrycomfort.com/]Chatroulette naked[/url], GQkxpyv, http://hotelcountrycomfort.com/ Chatroulette nsfw, DCnbQJU.

 4. Najlepsze lokaty powiedział(a):

  Wychowanie dziecka można traktować jak inwestycję – i to inwestycję na całe życie. Wiadomo, że w sumie taki koszt to kwota astronomiczna, jednak jak ktoś słusznie zauważył – większość osób po zapoznaniu się z ich dotychczasowymi wydatkami na konsumpcję tylko złapałaby się za głowę:)

 5. asian shemale webcams powiedział(a):

  What’s up i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this piece of writing i thought i could also make comment due to this brilliant paragraph.

 6. Ewa powiedział(a):

  Każdy kto zobaczył , ile kosztuje wychowanie dwójki dzieci – zamiast się załamać powinien uświadomić sobie , że jest bogaczem , który wychował te dzieci.

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.

Analitycy iFIN24

niezależny blog finansowy

Autorzy bloga to ekonomiści na co dzień zajmujący się rozwijaniem serwisu finanse.ifin24.pl Zawodowo i prywatnie interesują się wszystkim, co pomaga lepiej zarządzać osobistym majątkiem, pomnażać go i unikać strat. Swoimi spostrzeżeniami dzielą się na blogu. więcej »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player