Faktury elektroniczne EBPP

Analitycy iFIN24

Kobiecie trudniej o wysoką emeryturę

Opublikowane przez Analitycy iFIN24 w kategorii Oszczędzanie i inwestowanie dnia 04.11.2011 | Komentarze (2) »

Kontynuując temat oszczędzania na emeryturę przedstawiamy wyniki analizy przeprowadzonej przez firmę Home Broker, z której wynika, że utrzymanie dochodów na poziomie sprzed emerytury będzie wymagało od kobiet  comiesięcznego odkładania kilkukrotnie wyższych kwot niż w przypadku mężczyzn.

Powodem takiej sytuacji jest fakt, że statystyczna Polka spędzi na emeryturze o 10 lat więcej niż statystyczny Polak. Zgodnie z danymi zawartymi w publikowanych przez  GUS tablicach życia czas spędzony na emeryturze przez mężczyznę wynosi bowiem niecałe 10 lat natomiast w przypadku kobiet jest to już ponad 20 lat. Taka rozbieżność poza różnicą w długości życia obu płci spowodowana jest tym, że kobieta przechodzi na emeryturę w wieku 60 lat czyli pięć lat wcześniej niż mężczyzna. W związku z tym o pięć lat krótszy jest okres odprowadzania przez nią składek. W konsekwencji emerytura wypłacana kobiecie z ZUS i OFE będzie nawet o 30% niższa od tej, którą otrzyma mężczyzna. Przykładowo mężczyzna, który rozpoczął aktywność zawodową w wieku 25 lat i przez cały okres pracy utrzymuje zarobki wynoszące 5000 zł na tym samym poziomie, po przejściu na emeryturę otrzyma niecałe 3,7 tys. zł. Przyjmując te same założenia dla kobiety, uzyska ona emeryturę niższą o blisko 1000 zł.

Ile zatem powinna odkładać kobieta a ile mężczyzna przy różnych poziomach płac, aby utrzymać poziom życia sprzed emerytury?

Home Broker do analizy przyjęło następujące założenia:

 • Kobieta i mężczyzna mają obecnie po 25 lat
 • Przejdą na emeryturę w wieku odpowiednio 60 i 65 lat
 • Mężczyzna będzie „wypłacać” sobie prywatną emeryturę przez 9 lat i 2 miesiące, a kobieta przez 21 lat i 6 miesięcy
 • Dochody netto z pracy są stałe w czasie; rozpatrzono trzy warianty: 3 tys. zł, 4 tys. zł, 5 tys. zł
 • Wartość pieniądza nie zmienia się w czasie
 • Stopa zastąpienia netto czyli relacja przeciętnej wysokości otrzymywanej emerytury do przeciętnej płacy otrzymywanej w trakcie aktywności zawodowej jest stała i wynosi 74,9% dla mężczyzn i 55,2% dla kobiet (są to dane OECD, w rzeczywistości stopa zastąpienia zależy od wysokości dochodów uzyskiwanych w okresie aktywności zawodowej)
 • Stopa zwrotu z kapitału wynosi 8% rocznie w okresie akumulacji (czyli do osiągnięcia wieku emerytalnego), co de facto oznacza agresywną długoterminową strategię inwestowania w akcje
 • Stopę zwrotu z kapitału po okresie akumulacji wynosi 4% rocznie

Trzeba zaznaczyć, że otrzymanych wyników nie należy traktować jako danych uniwersalnych, ponieważ są one efektem przyjętych założeń. Przykładowo kwoty, jakie należy miesięcznie odkładać otrzymane w analizie w rzeczywistości będą wyższe jeżeli:

 • przyszły emeryt nie zdecyduje się na podjęcie ryzyka agresywnego inwestowania swoich składek,
 • dochody przyszłego emeryta będą rosnąć w okresie pracy zawodowej,
 • uwzględniona zostanie zmiana wartości pieniądza w czasie.

2011-10-31-wykres-1

Na wyższą emeryturę trzeba zapracować

Jedynie odkładanie dodatkowych środków pozwoli utrzymać dotychczasowy poziom życia. Dzięki niemu możliwe jest uzupełnienie luki dochodowej, która powstaje w momencie przejścia na emeryturę i jest różnicą pomiędzy dochodami osiąganymi w okresie aktywności zawodowej a poziomem emerytury z I i II filaru. W przypadku mężczyzn zarabiających 5000 netto luka ta wyniesie ponad 1,2 zł a dla kobiet nawet ponad 2,2 tys. zł.

2011-10-31-wykres-2

Uwzględniając przyjęte założenia, aby utrzymać dotychczasowy poziom dochodów po przejściu na emeryturę, mężczyzna  w okresie aktywności zawodowej musi zgromadzić od około 70 tys. zł (przy zarobkach rzędu 3000 zł) do 116 tys. zł (jeżeli jego wynagrodzenie wynosi 5000 zł). W przypadku kobiet kwoty te są nawet trzykrotnie wyższe wyższe i wynoszą od 232 tys. zł (przy zarobkach 3000 zł) do aż 387 tys. zł (jeżeli kobieta zarabia 5000 zł).

2011-10-31-wykres-3

Zacznij gromadzić kapitał już dzisiaj

Zgromadzenie tak wysokich kwot wbrew pozorom nie jest niemożliwe. Wymaga ono jednak rozpoczęcia oszczędzania odpowiednio wcześnie oraz podjęcia ryzyka związanego z inwestowaniem w akcje. W analizie przyjęto bowiem stopę zwrotu w okresie akumulacji na poziomie 8%. Taka stopa przyjmowana jest w przypadku portfela wysokiego ryzyka.

Przekładając powyższe kwoty na wysokość miesięcznych składek, jakie należałoby odkładać, aby utrzymać poziom życia okazuje się, że mężczyźnie wystarczy odkładanie zaledwie 30 zł miesięcznie (przy 30 letnim okresie oszczędzania i stałych dochodach na poziomie 3 tys. zł). Przy tych samych założeniach kobieta musiałaby przeznaczać miesięcznie ponad trzy razy więcej.  Rozważając skrajny przypadek, w którym zarobki wynoszą w okresie aktywności zawodowej 5000 zł a okres oszczędzania nie przekracza 15 lat, do utrzymania dochodów sprzed emerytury konieczne jest odkładanie niespełna  300 zł w przypadku mężczyzn i aż 1000 zł w przypadku kobiet.

2011-10-31-wykres-4

2011-10-31-wykres-5

2011-10-31-wykres-6

Takie rozbieżności w wysokościach kwot koniecznych do zgromadzenia w okresie aktywności zawodowej wynikają przede wszystkim z tego, że kobiety wcześniej przechodzą na emeryturę a więc wydłuża się ich czas przebywania na emeryturze przy jednoczesnym skróceniu okresu, w którym gromadzą kapitał.  W związku z tym eksperci podkreślają, że jeżeli kobiety chcą mieć wyższe emerytury, muszą dłużej pracować. Odraczając odejście z pracy o 5 lat (do 65 roku życia) kobieta może zwiększyć swoją emeryturę o blisko 36 procent. Jeżeli natomiast mężczyzna zdecyduje się przejść na emeryturę dopiero w wieku 70 lat, zwiększy swoje świadczenia o blisko 41 procent.

Podziel się z innymi:
 • Wykop
 • Google Bookmarks
 • Facebook
 • BLIP - Bardzo Lubię Informować Przyjaciół
 • Co-Robie.pl | Co teraz robisz?
 • Wrzuć to na Flakera - powiadom swoich Znajomych
 • grono.net - internetowa społeczność przyjaciół
 • Dodaj link - Linkr.pl - tylko ciekawe linki
 • Polec.pl - Pozytywnie Odjazdowo Lajtowo Elokwentny Content
 • Dodaj wyczajenie
 • Spis.pl - najciekawsze w sieci
 • pinger.pl - Nie taki zwykły blog.

Komentarze (2) do "Kobiecie trudniej o wysoką emeryturę"

 1. Ryszard powiedział(a):

  Nowy system emerytalny, jaki obowiązuje nas od 1999 roku, naliczy nam w przyszłości taką emeryturę, jaką sobie odłożymy poprzez ZUS, w I i II filarze, przez lata pracy.
  Dla zerowej inflacji i zerowej waloryzacji, czyli bez zmiany
  wartości pieniądza w czasie, emerytury będą wyglądać inaczej
  niż to liczą specjaliści z OECD.Mój przykład dla osoby o zmiennej pensji: kobieta przez pierwsze 10 lat zarabia 1000 zł. miesięcznie, przez następne 10 lat – 2000 zł. i przez ostatnie 10 lat, już na stanowisku kierowniczym, zarabia 5000 zł. A więc:
  10 lat x 10 zł = 100 zł
  10 lat x 20 zł = 200 zł
  10 lat x 50 zł = 500 zł
  da w sumie tej kobiecie „imponującą” emeryturę 800 zł.

 2. Ryszard powiedział(a):

  Oczywiście zakładając, że nasze pieniądze regularnie wpływają do ZUS, z ZUS na konto OFE (II filar), oraz że OFE osiągają wyniki finansowe na poziomie opłat jakie pobierają z naszych wpłat. Ostatnia pensja 5000 a emerytura 800, fajnie co?

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.

Analitycy iFIN24

niezależny blog finansowy

Autorzy bloga to ekonomiści na co dzień zajmujący się rozwijaniem serwisu finanse.ifin24.pl Zawodowo i prywatnie interesują się wszystkim, co pomaga lepiej zarządzać osobistym majątkiem, pomnażać go i unikać strat. Swoimi spostrzeżeniami dzielą się na blogu. więcej »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player