Faktury elektroniczne EBPP

Analitycy iFIN24

Coraz częściej myślimy o finansowej przyszłosci

Opublikowane przez Analitycy iFIN24 w kategorii Oszczędzanie i inwestowanie dnia 28.10.2011 | Komentarze (1) »

świnka skarbonka

Wyniki badań przeprowadzonych przez Getin Bank i Instytut MillwardBrown SMG/KRC wskazują na to, iż Polacy coraz bardziej świadomie podchodzą do finansowego planowania przyszłości. Coraz częściej decydujemy się na systematyczne oszczędzanie nie tylko w perspektywie kilku miesięcy ale nawet 15 czy 20 lat. Motywują nas do tego przede wszystkim dwa cele:

- obawa przed niskimi dochodami na emeryturze – zamieszanie wokół kwestii ZUS i OFE sprawiło, że coraz rzadziej liczymy na pomoc państwa i mamy coraz większą świadomość, że o finansową przyszłość musimy zatroszczyć się sami. Żyjąc obecnie na pewnym wypracowanym poziomie nie chcemy, aby ten poziom po przejściu na emeryturę uległ drastycznemu obniżeniu. Przykładowo, mężczyzna, który obecnie ma 30 lat i jego miesięczne wynagrodzenie brutto wynosi 5000 zł, będzie otrzymywał w przyszłości emeryturę w wysokości około 50% ostatniej pensji, czyli w tym przypadku będzie to kwota około 6000 zł (zakładając 3 procentowy roczny realny wzrost wynagrodzeń). Dzisiaj może się wydawać, że jest to niemała kwota, jednak biorąc pod uwagę wzrost inflacji będą to pieniądze, za które ciężko będzie się utrzymać. W skrajnym przypadku chcemy uniknąć obciążenia dzieci odpowiedzialnością za utrzymanie nas na starość. Obawiamy się ponadto, że w razie choroby zabraknie nam środków na ewentualne leczenie.

*obliczenia przeprowadzone przy użyciu kalkulatora emerytalnego zamieszczonego na stronie Money.pl

- chęć zapewnienia dzieciom dostatniej przyszłości – chodzi tutaj przede wszystkim o pomoc w kupnie pierwszego mieszkania oraz o odłożenie środków na studia dzieci. Bierzemy bowiem pod uwagę ewentualność, że za kilka lub kilkanaście lat studia będą płatne. Motywująco działa ponadto chęć podarowania wnukom za kilkanaście lat większej kwoty, która również zapewniłaby im lepszy start w dorosłość. Badani chcą do tego czasu uchronić środki przed wydawaniem ich na bieżące potrzeby np. przez ich rodziców.

Nie można pominąć również faktu, iż wzrost zainteresowania produktami systematycznego oszczędzania ma związek ze zwiększeniem się finansowej wiedzy Polaków oraz znajomości produktów bankowych. Coraz częściej oprócz tradycyjnych lokat wybieramy takie produkty, które dywersyfikują nasz portfel i umożliwiają schowanie środków tak, by nie mogły być łatwo wydane. Chcemy mieć pewność, że gromadzone systematycznie pieniądze będą na nas czekać w momencie, kiedy będą nam naprawdę potrzebne. Trzeba bowiem zaznaczyć, że plany systematycznego oszczędzania są tak skonstruowane, że wyjęcie środków przed upływem 6 czy nawet 10 lat ze względu na naliczane wówczas prowizje jest po prostu nieopłacalne.

Co ciekawe, z danych Getin Banku wynika, że o odkładaniu środków na starość myślą już nie tylko osoby bliskie osiągnięcia wieku emerytalnego ale coraz częściej są to osoby w wieku 30-paru, 40 lat. Zdajemy sobie sprawę z tego, że im wcześniej rozpoczniemy oszczędzanie, tym łatwiej będzie nam uzbierać określoną kwotę. Przykładowo, żeby zgromadzić 100 tys. zł w ciągu 5 lat zakładając nominalną stopę zwrotu na poziomie 6 procent, trzeba by było odkładać co miesiąc aż 1432 zł. Jeżeli natomiast rozpoczęlibyśmy oszczędzanie już 30 lat przed przejściem na emeryturę, to uzbieranie wspomnianej wcześniej kwoty wymagałoby odkładania zaledwie 102,12 zł miesięcznie.  Warto jednak zaznaczyć, że optymalną kwotą, jaką powinniśmy co miesiąc odkładać jest 10% pensji.

Podziel się z innymi:
 • Wykop
 • Google Bookmarks
 • Facebook
 • BLIP - Bardzo Lubię Informować Przyjaciół
 • Co-Robie.pl | Co teraz robisz?
 • Wrzuć to na Flakera - powiadom swoich Znajomych
 • grono.net - internetowa społeczność przyjaciół
 • Dodaj link - Linkr.pl - tylko ciekawe linki
 • Polec.pl - Pozytywnie Odjazdowo Lajtowo Elokwentny Content
 • Dodaj wyczajenie
 • Spis.pl - najciekawsze w sieci
 • pinger.pl - Nie taki zwykły blog.

Komentarze (1) do "Coraz częściej myślimy o finansowej przyszłosci"

 1. Ryszard powiedział(a):

  Inflacja i waloryzacja zamazują rzeczywistość. Prosty sposób
  obliczenia emerytury dla zero inflacji i zero waloryzacji to 1% pensji miesięcznej razy ilość przepracowanych lat. Np. pensja 2000zł miesięcznie po 30 latach da emeryturę 600zł,
  a po 40 latach, 800zł, według dzisiejszych cen.

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.

Analitycy iFIN24

niezależny blog finansowy

Autorzy bloga to ekonomiści na co dzień zajmujący się rozwijaniem serwisu finanse.ifin24.pl Zawodowo i prywatnie interesują się wszystkim, co pomaga lepiej zarządzać osobistym majątkiem, pomnażać go i unikać strat. Swoimi spostrzeżeniami dzielą się na blogu. więcej »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player