Faktury elektroniczne EBPP

Analitycy iFIN24

Jaki poniedziałek, taki cały tydzień

Rozpoczynamy nowy cykl cotygodniowych wpisów zawierający podsumowanie wydarzeń na GPW i nie tylko. Dzięki tym informacjom możesz spojrzeć na rynek w ujęciu tygodniowym, sprawdzić jak zachowywały się indeksy, spółki oraz jakie wydarzenia zdominowały rynek.

Miniony tydzień można zaliczyć do udanych dla inwestorów posiadających akcje. Poniedziałkowe notowania na GPW rozpoczęły się zwyżką indeksów za sprawą wyników niedzielnych wyborów parlamentarnych, które dla inwestorów oznaczały spokojną, przewidywalną politykę nowego rządu. Dodatkowo w Europie panował spokojny nastrój za sprawą ratowania sektora bankowego wspieranego przez prezydenta Francji i kanclerz Niemiec. Wszystko zapowiadało się dobrze nawet środowa obniżka ratingu Agencji Standard&Poor’s dla Hiszpanii nie wywołała paniki pomimo wysokiego bezrobocia i ogromnego zadłużenia tego kraju. Rynkom sprzyjały również dane makro: sprzedaż detaliczna we wrześniu wzrosła w ujęciu m/m bardziej niż zakładał rynek, dynamika produkcji przemysłowej ukształtowała się w sierpniu na poziomie 1,2% m/m i 5,3% r/r.

Przysłowie się sprawdziło, ciekawe jaki będzie scenariusz wydarzeń w kolejnym tygodniu? Czyżby schłodzenie atmosfery na parkietach?

Indeksy GPW

Wszystkie indeksy zanotowały dodatnie wyniki powyżej trzech procent. Najwięcej zyskał mWIG40 5,37%, nieco mniej zyskał WIG20 oraz WIG odpowiednio 5,04% oraz 4,85%. Najsłabiej wypadły firmy wchodzące w skład sWIG80 – indeks zwyżkował o 3,60%.

ania1

Wśród giełdowych gigantów motorem napędowym wzrostów były akcje spółek budowlanych (8,03%),  paliwowych (7,47%) oraz surowcowych (7,00%).

W tym tygodniu do najciekawszych branż należy budownictwo. To właśnie spółki budowlane dały najwięcej zarobić inwestorom, Mostostal Warszawa 18,88%, Polimex- Mostostal 15,17%, AWBUD 13,48% oraz PBG 13,39%. Imponujący wzrost kursu PBG to zasługa doniesień o podwyższeniu prognozy przychodów oraz zysku operacyjnego w bieżącym roku, a także zapowiedzi zwiększenia zaangażowania przez głównego akcjonariusza.

Wśród spółek paliwowych największe wzrosty zanotowały Grupa Lotos 15,88%, Petrolinvest 12,13%. PKN ORLEN 10,75%. Akcje Petrolinvestu podrożały po informacji o wynikach badań geofizycznych w odwiercie Shyrak1 w Kazachstanie. Pozwalają one na zwiększenie szacunku prawdopodobieństwa odkrycia złoża z 8-13% do 40-48%. To wywindowało kurs akcji, dodatkowo  Bertrand Le Guern, prezes Petrolinvestu podał informację o wartości złoża ropy w odwiercie Shyrak w Kazachstanie: 600 mln dolarów.

Wśród szerokiego grona firm na uwagę inwestorów zasługiwały także spółki surowcowe, liderzy  DSS (11,80%), JSW (11,10%) wypracowali dwucyfrowe wyniki.

Najmniej zyskał indeks WIG-MEDIA tylko 2,78% ze względu na znaczną przecenę akcji Grupy ADV -14,77%, TVN -5,81%, jednak w tej grupie także nie brakowało firm na których można było zarobić: ATM Grupa 12,31%, Cyfrowy Polsat 11,28% czy Agora 10,85%.

ania2

Informacje ze spółek

W tym tygodniu zadebiutowały trzy spółki: Zamet Industry wzrost na debiucie o 8 % (przemysł elektromaszynowy), Polska Grupa Odlewnicza kurs bez zmian (przemysł metalowy), IQ Partners wzrost 4,59% (finanse).

W grupie spółek, które zakończyły tydzień na plusie znalazły się spółki najczęściej wybierane przez spekulantów: IGroup, Boryszew, Pronox, Jago.

Najwięcej stracili inwestorzy posiadający akcje KPPD, MWTrade oraz Krakchemii.

A Wam udało się odrobić straty z poprzednich tygodni, miesięcy … ?

ania3

ania4

Podziel się z innymi:
 • Wykop
 • Google Bookmarks
 • Facebook
 • BLIP - Bardzo Lubię Informować Przyjaciół
 • Co-Robie.pl | Co teraz robisz?
 • Wrzuć to na Flakera - powiadom swoich Znajomych
 • grono.net - internetowa społeczność przyjaciół
 • Dodaj link - Linkr.pl - tylko ciekawe linki
 • Polec.pl - Pozytywnie Odjazdowo Lajtowo Elokwentny Content
 • Dodaj wyczajenie
 • Spis.pl - najciekawsze w sieci
 • pinger.pl - Nie taki zwykły blog.

Komentarze (363) do "Jaki poniedziałek, taki cały tydzień"

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.

Analitycy iFIN24

niezależny blog finansowy

Autorzy bloga to ekonomiści na co dzień zajmujący się rozwijaniem serwisu finanse.ifin24.pl Zawodowo i prywatnie interesują się wszystkim, co pomaga lepiej zarządzać osobistym majątkiem, pomnażać go i unikać strat. Swoimi spostrzeżeniami dzielą się na blogu. więcej »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player