Faktury elektroniczne EBPP

Analitycy iFIN24

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Opublikowane przez Analitycy iFIN24 w kategorii Oszczędzanie i inwestowanie dnia 21.09.2011 | Komentarze (5) »

paper work

W dzisiejszych czasach bardzo trudno jest kupić mieszkanie, wybudować własny dom czy nawet kupić nowy samochód bez pomocy kredytu. Z kolei droga do tego otrzymania jest zwykle bardzo długa i usłana stosami dokumentów, jakie potencjalny kredytobiorca musi dostarczyć w celu ustalenia jego zdolności kredytowej.

Banki do szacowania zdolności kredytowej klienta wykorzystują tzw. scoring, czyli system oceny punktowej, w którym odpowiednie wartości liczbowe przyporządkowane są poszczególnym cechom kredytobiorcy.  Każdy bank wypracowuje własną metodologię obliczania zdolności kredytowej, co następnie stanowi jego know-how i jest chronioną  tajemnicą biznesową.

Do najważniejszych informacji na temat kredytobiorcy, jakie interesuje bank podczas dokonywania analizy należą:

 • Wysokość miesięcznych stałych dochodów
 • Wysokość stałych wydatków (czynsz, opłaty za media, raty kredytów, alimenty itp. )
 • Forma i okres zatrudnienia
 • Liczba osób będących na utrzymaniu kredytobiorcy
 • Wiek i stan cywilny
 • Zawód i wykształcenie
 • Posiadane karty kredytowe i inne zobowiązania kredytowe

Na część z wymienionych cech niestety nie mamy wpływu. Są jednak takie, nad którymi możemy odpowiednio popracować, by podnieść naszą ocenę a przez to zwiększyć szansę otrzymania kredytu. Wymaga to jednak nieco czasu i wysiłku, dlatego każdy, kto planuje zaciągnąć kredyt w ciągu najbliższych kilku lat, powinien już teraz zacząć pracować nad budową wiarygodności w oczach banku.

Przedstawiamy zatem kilka wskazówek, w jaki sposób podnieść swój scoring:

 1. Postaraj się o umowę na czas nieokreślony – stabilność zatrudnienia kredytobiorcy często jest dla banku ważniejsza niż wysokość jego dochodów. Umowa  na czas nieokreślony dla banku jest dowodem , że pracodawca ma zaufanie do pracownika, wysoko ocenia jego pracę oraz że pracownik stanowi ważną część firmy.
 2. Jeżeli w najbliższym czasie planujesz zakup np. telewizora, zamiast płacić za niego z oszczędności, kup go na raty – dzięki temu stworzysz swoją historię kredytową, która będzie odnotowana w bazach BIK.  Regularna spłata kilku takich zobowiązań spowoduje, że bank niżej oceni ryzyko związane z kredytowaniem, co może przełożyć się na lepsze warunki udzielonej pożyczki lub mniejsze wymagania dotyczące zabezpieczeń.
 3. Załóż konto w banku, w którym chcesz wziąć kredyt. Dzięki temu bank będzie miał wgląd w informacje takie jak wysokość miesięcznych przychodów i wydatków czy operacje na rachunku Szczególnie interesujące dla banku są wpływy na konto (ewentualne dodatkowe dochody). Bank może w ten sposób lepiej poznać kredytobiorcę. Na podstawie historii zapisanej na rachunku łatwiej jest mu przewidzieć, czego może się po nim spodziewać w przyszłości.
 4. Ogranicz liczbę posiadanych kart kredytowych oraz zamknij debet na kocie, ponieważ w oczach banku stanowią one dodatkowe obciążenie. Pamiętaj również o regularnym spłacaniu karty, z której korzystasz na co dzień.

Warto również pamiętać, że raz na pół roku BIK ma obowiązek bezpłatnego udostępnienia na nasz wniosek tzw. ”Informacji  Ustawowej” zawierającej podstawowe informacje na temat historii kredytowej oraz tego, kiedy i które banki odpytywały BIK na nasz temat. W ten sposób możemy sprawdzić czy np. nasze dane są odpowiednio aktualizowane oraz czy nie mamy zobowiązań, z którymi się nie zgadzamy lub o których po prostu zapomnieliśmy.

Podziel się z innymi:
 • Wykop
 • Google Bookmarks
 • Facebook
 • BLIP - Bardzo Lubię Informować Przyjaciół
 • Co-Robie.pl | Co teraz robisz?
 • Wrzuć to na Flakera - powiadom swoich Znajomych
 • grono.net - internetowa społeczność przyjaciół
 • Dodaj link - Linkr.pl - tylko ciekawe linki
 • Polec.pl - Pozytywnie Odjazdowo Lajtowo Elokwentny Content
 • Dodaj wyczajenie
 • Spis.pl - najciekawsze w sieci
 • pinger.pl - Nie taki zwykły blog.

Komentarze (5) do "Jak poprawić swoją zdolność kredytową?"

 1. Marek powiedział(a):

  Widzę, że temat żywcem ściągnięty z innego bloga:
  http://drogadowlasnegom.blogspot.com/2011/09/jak-podniesc-zdolnosc-kredytowa.html

 2. Analitycy iFIN24 powiedział(a):

  Śmiemy sądzić, że powyższy komentarz jest próbą zareklamowania linkowanego bloga. Po przeczytaniu przytoczonego wpisu widać, że podobieństwo sprowadza się jedynie do poruszonego tematu. Zapewne na temat poprawy zdolności kredytowej i podniesienia scoringu mozna znaleźć w internecie dziesiątki jeśli nie setki wpisów, wliczając w to artykuły prasowe, wikipedię i blogi – nie oznacza to, że temat nie jest wart poruszenia w blogu finansowym, wręcz przeciwnie. Żeby uniknąć podejrzeń o plagiat może według autora powyższego komentarza najlepiej byłoby poradzić czytelnikom, aby w celu poprawy scoringu unikali stałych umów o pracę i profilaktycznie spóźnili się z kilkoma ratami? Byłaby to całkowicie oryginalna, niespotykana dotąd nigdzie porada. Proszę w ten sposób nie reklamować tutaj innych blogów.

 3. locus powiedział(a):

  Bardzo ciekawy artykuł. Ja bym od siebie dodał:
  * wcześniejszą spłatę innych kredytów
  bądź
  * konsolidację zadłużenia w celu obniżenia comiesięcznych zobowiązań.
  Przykładowo, jeśli ktoś już spłaca 3 kredyty to może je połączyć w jeden by w ten sposób spłacać go na korzystniejszych warunkach. Oto przykładowa symulacja http://najnizszeraty.pl/kredyt-konsolidacyjny/(…)#wynik

  W powyższym przykładzie wadać jak można obniżyć kwotę miesięcznych rat z 1300 do 600 zł.

 4. Mieszkania Siechnice powiedział(a):

  Gorzej jest jak ktoś prowadzi własną działalność gospodarczą. Bank nie tylko wymaga stały, wysokich dochodów przez wiele miesięcy, ale także stawia większe obostrzenia niż dla zwykłych pracowników etatowych.

 5. Damian powiedział(a):

  Łatwo napisać, trudniej zrobić. Postarać się o umowę na czas nieokreślony można, ale wiadomo jak to wygląda w rzeczywistości…

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.

Analitycy iFIN24

niezależny blog finansowy

Autorzy bloga to ekonomiści na co dzień zajmujący się rozwijaniem serwisu finanse.ifin24.pl Zawodowo i prywatnie interesują się wszystkim, co pomaga lepiej zarządzać osobistym majątkiem, pomnażać go i unikać strat. Swoimi spostrzeżeniami dzielą się na blogu. więcej »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player