Faktury elektroniczne EBPP

Analitycy iFIN24

Do banku po taniego franka

Opublikowane przez Analitycy iFIN24 w kategorii Gospodarka, Oszczędzanie i inwestowanie dnia 03.08.2011 | Komentarze (40) »

Wysoki kurs franka szwajcarskiego, z jakim mamy do czynienia od kilku tygodni coraz częściej wykorzystują banki, podnosząc spread czyli różnicę pomiędzy kursem kupna a kursem sprzedaży waluty, co dodatkowo uderza po kieszeniach kredytobiorców. Według analizy Comperii od stycznia średni spread wzrósł o około 4 grosze (z 20 gr. na 23-24 gr.), co spowodowało, że rata kredytu we frankach zaciągniętego w styczniu 2008 roku na 30 lat o wartości 300 tysięcy złotych zdrożała o prawie 15 zł miesięcznie. Oznacza to, że jeżeli takie spready zostaną utrzymane to przeciętny kredytobiorca straci na tym blisko 5000 zł.

wykres spread

Na szczęście niektóre banki zaczęły się wyłamywać się z tego niekorzystnego trendu promując i oferując klientom zakup tanich franków.

Przykładem jest Citi Handlowy, za pośrednictwem którego można po okazyjnej cenie kupić  franki na spłatę kredytu w innym banku. Spread wynosi w tym przypadku jedynie 1,5 % a przelew waluty szwajcarskiej na konto w innym banku jest darmowy. Aby skorzystać z oferty należy złożyć wniosek o zmianę systemu spłat w banku, w którym mamy zaciągnięty kredyt oraz zapłacić prowizję od takiej operacji (około 200 zł) a następnie założyć Konto Oszczędnościowe lub Osobiste w banku Citi Handlowy. Rachunki prowadzone są w złotówkach ale umożliwiają wykonywanie darmowych przelewów walutowych. Przed przelaniem raty kredytu do innego banku koniecznie trzeba jednak sprawdzić, czy bank kredytobiorcy nie pobiera prowizji za zaksięgowanie przychodzącego przelewu walutowego (jak robi to np. bank PKO BP) a jeżeli tak to czy taka operacja będzie opłacalna.

Preferencyjny kurs wymiany złotówek na franki oferuje również Alior Bank. Klient może założyć specjalne konto oszczędnościowe „Kantor”. Pieniądze przelane lub wpłacone na to konto automatycznie zamieniane są na franki po preferencyjnym w porównaniu do rynkowego kursie (spread wynosi jedynie około 1%). Konto jest prowadzone bezpłatnie.  Posiadacz konta może ze zgromadzonych na koncie „Kantor” środków zapłacić np. ratę kredytu w innym banku. Taka operacja (przelew waluty do innego banku) kosztuje 5 zł. Opłaty tej można jednak uniknąć wypłacając franki w placówce Alior Banku a następnie zanosząc je do banku, w którym mamy zaciągnięty kredyt. Pieniądze w kasie można bezpłatnie wypłacić jedynie raz w miesiącu. Należy jednak sprawdzić, czy bank docelowy nie pobiera prowizji od wpłat w placówce. Według zapewnień Alior Banku korzystając z konta „Kantor” klient może zaoszczędzić na miesięcznej racie nawet 100 zł (przy kwocie raty wysokości 1000 CHF).

W nieco odmienny sposób do promocji tanich franków podszedł Raiffeisen Bank. Podpiął on do kont klientów możliwość korzystania z internetowej platformy wymiany walut R-Dealer. Spread dla franka (ale również dla euro) w ramach platformy wynosi około 1% a więc i w tym przypadku jest on niższy niż średni spread w kantorach nie wspominając już od tego, z jakim do czynienia mamy w bankach. Wymiana walut za pośrednictwem platformy odbywa się podobnie do gry na giełdzie – klient może kupić franki po aktualnej cenie lub złożyć zlecenie kupna z wyznaczonym przez siebie kursem i czekać na jego realizację. Rozwiązanie Reiffeisen Banku nie jest jednak tak atrakcyjne jak by się mogło na pierwszy rzut oka wydawać.  Przelew franków do innego banku kosztuje bowiem aż 34,99 zł. W przypadku euro opłata jest znacznie niższa i wynosi 4,99 zł. Opłat tych da się jednak uniknąć, wypłacając walutę w placówce i zanosząc ją do banku, w którym mamy zaciągnięty kredyt.

Patrząc na powyższe przykłady można stwierdzić, ze banki zwietrzyły biznes na wysokim kursie franka. Bo w tym przypadku zyskują obie strony. Klient może korzystnie kupić franki na spłatę rat kredytu w innym banku. Jest to dla niego opłacalne nawet pomimo opłat za przelew ( których de facto można uniknąć). Bank zyskuje natomiast nowych klientów, którzy zakładają konta właśnie w celu zakupu taniej waluty.

Podziel się z innymi:
 • Wykop
 • Google Bookmarks
 • Facebook
 • BLIP - Bardzo Lubię Informować Przyjaciół
 • Co-Robie.pl | Co teraz robisz?
 • Wrzuć to na Flakera - powiadom swoich Znajomych
 • grono.net - internetowa społeczność przyjaciół
 • Dodaj link - Linkr.pl - tylko ciekawe linki
 • Polec.pl - Pozytywnie Odjazdowo Lajtowo Elokwentny Content
 • Dodaj wyczajenie
 • Spis.pl - najciekawsze w sieci
 • pinger.pl - Nie taki zwykły blog.

Komentarze (40) do "Do banku po taniego franka"

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.

Analitycy iFIN24

niezależny blog finansowy

Autorzy bloga to ekonomiści na co dzień zajmujący się rozwijaniem serwisu finanse.ifin24.pl Zawodowo i prywatnie interesują się wszystkim, co pomaga lepiej zarządzać osobistym majątkiem, pomnażać go i unikać strat. Swoimi spostrzeżeniami dzielą się na blogu. więcej »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player