Faktury elektroniczne EBPP

Analitycy iFIN24

Jak obniżyć ratę kredytu we frankach?

Opublikowane przez Analitycy iFIN24 w kategorii Gospodarka, Oszczędzanie i inwestowanie dnia 27.07.2011 | Komentarze (6) »

frank szwajcarski

Od kilku tygodni drożejący frank szwajcarski jest jednym z głównych tematów poruszanych we wszystkich mediach. Jest on szczególnie istotny przede wszystkim dla 700 tys. Polaków, którzy mają zaciągnięty kredyt w tej właśnie walucie. Rata kredytu w ich przypadku w wyniku wzrostu kursu franka  jest wyższa o ponad 13 procent w stosunku do tej, jaką płacili jeszcze na początku roku.

Wiele osób zastanawia się, co w tej sytuacji zrobić, jak uchronić budżet przed coraz większym obciążeniem.

Zły moment na przewalutowanie

Najważniejsze to nie panikować i nie podejmować pochopnych decyzji. Nie jednej osobie pewnie przyszło do głowy, żeby jak najszybciej uniezależnić swój kredyt od ryzyka kursowego i przewalutować go. Byłaby to jednak najgorsze z możliwych wyjść. Przy obecnym, bardzo niekorzystnym kursie franka przeliczenie kredytu na złotówki spowoduje, że pomimo kilku lat spłaty, kwota zadłużenia znacznie przewyższy wartość wypłaconego kredytu a zatem również wartość nieruchomości. Przykładowo, jeśli ktoś zaciągnął kredyt na 300 tys. zł w sierpniu 2008 roku, kiedy to średni kurs franka wynosił 1,90 zł to obecnie po trzech latach spłaty w przeliczaniu na złotówki (po rekordowym  kursie  3,58 zł  z 12.07) jego dług wynosi 518 tys. zł! Oczywiście jest to przypadek skrajny, ponieważ tylko niewielka część osób wzięła kredyt akurat w tym najkorzystniejszym momencie taniej waluty szwajcarskiej. Według szacunków analityków Open Finance kredyty 100 tys. osób czyli co siódmej osoby zadłużonej we franku przewyższają obecną wartość nieruchomości. Niemniej jednak bez względu na to, kiedy i po jakim kursie franka brałeś kredyt, przewalutowanie go dzisiaj jest mało rozsądnym wyjściem. Po takim zabiegu rata Twojego kredytu wzrośnie jeszcze bardziej ze względu na oprocentowanie, które jest znacznie wyższe przy kredytach w złotówkach niż we frankach.

Zmień system spłat

Jednym ze sposobów pozwalającym na obniżenie raty kredytu walutowego jest zmiana systemu spłat. Chodzi o to, aby zamiast w złotówkach, które są następnie przez bank przeliczane na franki (po kursie banku) płacić raty bezpośrednio w walucie szwajcarskiej. Dzięki temu kredytobiorca może kupić walutę tam gdzie jest najtańsza. Kiedy kurs jest niższy może również zakupić większą ilość franków, która wystarczy na kilka najbliższych rat. Aby skorzystać z możliwości spłaty rat we frankach należy złożyć do banku odpowiednią dyspozycję. Niestety w większości banków od takiej operacji pobierana jest prowizja w kwocie około 200 zł. Czasami jest ona naliczana procentowo od kwoty zadłużenia i może wówczas wynieść nawet ponad 2 tys. zł. Na szczęście rząd ma wkrótce uchwalić przepisy zakazujące pobieranie tego typu opłat. Dodatkowo konieczne jest sporządzenie aneksu do umowy kredytowej, co również wiąże się z kosztami (100-500 zł). Pomimo wymienionych opłat warto jednak zastanowić się nad taką opcją. Dzięki temu miesięczna rata kredytu może spaść nawet o 100 zł.

Wynegocjuj dłuższy okres spłaty

Osoby, których rata wzrosła do nieakceptowanego dla domowego budżetu poziomu mogą również ubiegać się o wydłużenie okresu kredytowania. Jeżeli na przykład do końca spłaty kredytu zostało 20 lat to można zmienić okres spłaty na 30 lat. Dzięki takiemu zabiegowi rata będzie niższa nawet o 400 zł. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że zobowiązanie będzie spłacane dłużej a więc trzeba będzie zapłacić więcej odsetek. Wydłużenie okresu kredytu zaciągniętego na 300 tys. z 30 do 40 lat spowoduje, że kredytobiorca będzie miał do oddania więcej o około 27 tys. zł.

Skorzystaj z wakacji kredytowych

Sposobem na „przeczekanie” wysokiego kursu franka szwajcarskiego może być również skorzystanie z wakacji kredytowych, czyli czasowego zawieszenia spłaty kredytu. Mogą one trwać nawet trzy lata, jednak najczęściej wakacje kredytowe przyznawane są na kilka miesięcy w roku.  Po tym okresie niezapłacone raty rozkładane są na kolejne miesiące. Zastanawiając się nad takim wyjściem trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że w większości banków wakacje kredytowe polegają na odroczeniu jedynie części kapitałowej raty.  Oznacza to, że wakacje nie mają sensu w przypadku kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt z ratą stałą obarczony dodatkowo wysoką marżą. Wówczas przez kilka pierwszych rat spłacają oni tylko niewielką część kapitału a większość raty stanowią odsetki, które pomimo wakacji kredytowych trzeba płacić.  Skorzystanie z wakacji kredytowych wiąże się dodatkowo z kosztami w postaci prowizji (minimum 200 zł) oraz opłaty za aneks do umowy (100 – 500 zł). Może się więc okazać, że korzystając z wakacji kredytowych i zawieszając spłatę kilku rat w oczekiwaniu na niższy kurs zapłacimy więcej niż gdybyśmy zacisnęli zęby i spróbowali przetrwać ten trudny czas płacąc regularnie raty tak jak do tej pory.

Na pocieszenie dla kredytobiorców w walucie szwajcarskiej można jeszcze dodać,  że pomimo rekordowo wysokiego kursu franka, większość kredytobiorców zadłużonych w tej walucie nadal płaci niższe raty niż osoby mające kredyt w złotówkach. Dowodem tego jest porównanie przygotowane przez Comperię, które pokazuje, że zaciągając 300 – tysięczny kredyt na 30 lat  na początku roku 2006, 2007, 2008 lub 2009 w złotówkach i we frankach, w każdym przypadku zapłacilibyśmy wyższą ratę w złotówkach  – nawet obecnie przy tak wysokim kursie waluty szwajcarskiej.

tabelka franek

Podziel się z innymi:
 • Wykop
 • Google Bookmarks
 • Facebook
 • BLIP - Bardzo Lubię Informować Przyjaciół
 • Co-Robie.pl | Co teraz robisz?
 • Wrzuć to na Flakera - powiadom swoich Znajomych
 • grono.net - internetowa społeczność przyjaciół
 • Dodaj link - Linkr.pl - tylko ciekawe linki
 • Polec.pl - Pozytywnie Odjazdowo Lajtowo Elokwentny Content
 • Dodaj wyczajenie
 • Spis.pl - najciekawsze w sieci
 • pinger.pl - Nie taki zwykły blog.

Komentarze (6) do "Jak obniżyć ratę kredytu we frankach?"

 1. Gość powiedział(a):

  CO WY pie..licie jak tanszy i nie przewalutowywac ja mam we frankach kredyt samochodowy mialem rate 620 zl teraz 1150 i co powiecie mi ze mam dalej tanszy klredyt niz w zlotowkach???

 2. moj blog powiedział(a):

  Wow! Nawet nie wiedziałem, że kredyt na samochód można brać we frankach :) Swoją drogą źle zrobiłeś, że brałeś samochód na kredyt. Leasing znacznie bardziej się opłaca, bo można odliczyć spore kwoty od podatku np. w przypadku samochodu za 50 tyś. w leasingu kosztował by cię 47 tyś. a w kredycie 56 tyś. Zobacz tą symulację obliczenia kosztu leasingu samochodu za 50 tyś. zł

 3. iwchiebroker powiedział(a):

  https://internetowykantor.pl/?pkt1=443910

  Nie trać czasu w korkach i w kolejkach, by wymienić walutę.
  Gotówka to ryzyko!
  Zrób to bezpiecznie online. Wybierz moment najkorzystniejszego dla Ciebie kursu. Zobacz, jakie to proste!

  Internetowykantor to pierwszy w Polsce kantor umożliwiający bezpieczną, tanią i szybką wymianę walut przez Internet. Od 2010 roku zaufało nam ponad 85 tys. klientów.

  Założyliśmy, że nowa formuła kantoru ma być rozwiązaniem praktycznym i pozwalającym na oszczędność czasu. Dlatego opracowaliśmy zaawansowane technologicznie rozwiązania biznesowo-informatyczne, dzięki którym internetowykantor w krótkim czasie stał się najlepiej ocenianym kantorem internetowym.

  Wiemy, jakie są potrzeby naszych klientów i potrafimy im sprostać. Nieustannie poszerzana oferta, nacisk na innowacje i dbałość o klienta budują naszą przewagę konkurencyjną, sprawiając, że jesteśmy liderem na rynku wymiany walut online w Polsce. Pozycję tę zawdzięczamy nie tylko liczbie przeprowadzanych transakcji, rocznym obrotom, ale również dynamice rozwoju – jesteśmy jedną z prężniej rozwijających się firm w Wielkopolsce.

  Naszym celem jest zapewnienie klientom rozbudowanej platformy wymiany walut, gwarantującej bezpieczeństwo transakcji, przejrzystość zasad i rozliczeń oraz atrakcyjne ceny walut. Stawiamy na efektywne rozwiązania na miarę XXI wieku, dlatego nieustannie rozszerzamy naszą ofertę transakcji ekspresowych. Wiemy, że naszym klientom zależy na czasie. To właśnie szybkość transakcji najczęściej podkreślają w pozytywnych opiniach na nasz temat. Zresztą… nasz rekordowy czas realizacji wymiany to 3 minuty!

  Swoją pozycję rynkową zawdzięczamy zadowoleniu naszych klientów. 99% z nich poleca nas znajomym. Przed nami najtrudniejszy krok – sprawić, by nasze usługi rekomendował każdy użytkownik internetowykantor.Wkładamy 100% mocy, by te 100% osiągnąć.

 4. Get Free Microsoft Points powiedział(a):

  I’m not that much of a online reader to be honest but your sites really nice, keep it up!
  I’ll go ahead and bookmark your site to come back later on. All the best

 5. Kredyt powiedział(a):

  Jak ktoś bierze kredyt w walucie i nie zwraca uwagi na ryzyko kursowe to może potem boleć… i to bardzo. Pozostaje zmiana na kredyt w złotówkach (ale raczej jak kurs spadnie) albo korzystanie z kantoru internetowego. Osobiście korzystam z http://liderwalut.pl i dzięki temu daje mi się ciutek złagodzić skutki niekorzystnego kursu franka szwajcarskiego.

 6. Marcin powiedział(a):

  Omawiane powyżej zmiany ustawowe zostały już dawno zatwierdzone i można przejść na spłatę we frankach bez żadnych opłat. Więcej tu:

  http://wygralem-z-mbankiem.pl/2012/11/splata-kredytu-w-walucie/

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.

Analitycy iFIN24

niezależny blog finansowy

Autorzy bloga to ekonomiści na co dzień zajmujący się rozwijaniem serwisu finanse.ifin24.pl Zawodowo i prywatnie interesują się wszystkim, co pomaga lepiej zarządzać osobistym majątkiem, pomnażać go i unikać strat. Swoimi spostrzeżeniami dzielą się na blogu. więcej »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player