Faktury elektroniczne EBPP

Analitycy iFIN24

Wakacje z kartą

Opublikowane przez Analitycy iFIN24 w kategorii Bez kategorii, Oszczędzanie i inwestowanie dnia 13.07.2011 | Komentarze (490) »

206579_2170

Niewątpliwą wadą podróżowania z gotówką jest fakt, że zabierając ze sobą dużą ilość pieniędzy jesteśmy narażeni na kradzież i ich bezpowrotną utratę. Dlatego dużo wygodniejsze i na pewno bezpieczniejsze jest korzystanie z kart płatniczych. W przypadku zgubienia bądź kradzieży karty mamy wówczas możliwość jej zastrzeżenia, co chroni nas przed nieuprawnionymi transakcjami. Jeżeli taka transakcja miałaby miejsce przed zastrzeżeniem karty to wówczas ponosimy odpowiedzialność tylko do kwoty 150 Euro. Za wszystkie operacje po zastrzeżeniu karty odpowiada natomiast bank.

Posługując się kartami płatniczymi za granicą obowiązuje jedna podstawowa zasada. Wypłat z bankomatu zawsze dokonujemy kartą debetową natomiast za towary i usługi płacimy kartą kredytową. Wypłata z bankomatu kartą kredytową wiąże się bowiem z naliczeniem wysokiej prowizji oraz odsetek od pobranej kwoty. Trzeba pamiętać, że w przeciwieństwie do transakcji bezgotówkowych przy wypłatach z bankomatu posiadacz karty nie może skorzystać z okresu bezodsetkowego.

Korzystając natomiast z karty debetowej i mając konto w odpowiednim banku wypłaty z bankomatu możesz dokonać za darmo. Bezpłatnie wypłaty w swojej ofercie mają m.in. Alior Bank, BZ WBK, Deusche Bank. Niektóre banki dają możliwość darmowego pobierania pieniędzy w zagranicznych oddziałach banku (np. klienci City Handlowego mogą za granicą bez prowizji wypłacać pieniądze w bankomatach Citibanku). Pozostałe banki przy wypłacie z bankomatu naliczą nam stałą lub uzależnioną od pobieranej kwoty prowizję, jednak nie zostaniemy dodatkowo obciążeni odsetkami jak w przypadku karty kredytowej. Przed podróżą sprawdź zatem,  w których bankomatach możesz za granicą bezpłatnie pobierać pieniądze lub jakie prowizje obowiązują przy wypłatach.

Trzeba pamiętać, że każda operacja wykonana za granicą na rachunku prowadzonym w złotówkach wiąże się z przewalutowaniem. Do niedawna to, w jaki sposób kwota zostaje przeliczona na obcą walutę zależało od rodzaju posiadanej karty. Wszystkie karty Visa były rozliczane w dolarach, natomiast karty MasterCard w euro. Banki jednak odchodzą już od takiego systemu i obecnie dla większości kart (również Visa) walutą rozliczeniową jest euro. Dlatego jeżeli dokonasz transakcji w kraju należącym do strefy euro, to bank najprawdopodobniej przeliczy Ci  kwotę bezpośrednio na złotówki (po kursie banku). Przed wyjazdem upewnij się jednak, w jakiej walucie bank rozlicza transakcje na posiadanej przez Ciebie karcie oraz jakie są prowizje za przewalutowanie. Jeśli się bowiem okaże, że Twoja karta rozliczana jest w dolarach, transakcja zostanie przewalutowana dwukrotnie – najpierw na dolary a następnie na złotówki. Podobny mechanizm zostanie zastosowany w krajach spoza strefy euro.  Płacąc w kartą np. w Egipcie gdzie obowiązują funty egipskie, transakcja z lokalnej waluty zostanie przeliczona na walutę rozliczeniową (euro lub dolary) a w następnej kolejności na złote.

Decydując się na finansowanie wydatków wakacyjnych za granicą kartą płatniczą trzeba wziąć pod uwagę, że czasami w systemach bankowych zdarzają się awarie lub przerwy techniczne. Karta może również zostać po prostu skradziona lub zgubiona.  Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest zabranie ze sobą minimum dwóch kart i to najlepiej różniących się od siebie – np. jedną Visę, drugą Mastercard , koniecznie wydanych przez różne banki. Pamiętaj również, aby karty trzymać oddzielnie, ponieważ nawet, jeżeli w wyniku kradzieży lub zgubienia utracisz jedną z nich to zawsze do dyspozycji pozostanie ta druga.

Trzeba jeszcze dodać, że przy korzystaniu z niektórych usług za granicą karta kredytowa jest jedyną akceptowaną formą płatności – np. jeżeli chcesz wypożyczyć samochód lub zarezerwować hotel.  Może ona ponadto służyć jako ubezpieczenie turystyczne, ponieważ wiele banków udostępnia w ramach  karty różnego typu usługi assistance i ubezpieczenie medyczne lub NNW. Warto więc sprawdzić, czy Twoja karta posiada taką usługę oraz ewentualnie jakie są jej warunki.

Podziel się z innymi:
 • Wykop
 • Google Bookmarks
 • Facebook
 • BLIP - Bardzo Lubię Informować Przyjaciół
 • Co-Robie.pl | Co teraz robisz?
 • Wrzuć to na Flakera - powiadom swoich Znajomych
 • grono.net - internetowa społeczność przyjaciół
 • Dodaj link - Linkr.pl - tylko ciekawe linki
 • Polec.pl - Pozytywnie Odjazdowo Lajtowo Elokwentny Content
 • Dodaj wyczajenie
 • Spis.pl - najciekawsze w sieci
 • pinger.pl - Nie taki zwykły blog.

Komentarze (490) do "Wakacje z kartą"

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.

Analitycy iFIN24

niezależny blog finansowy

Autorzy bloga to ekonomiści na co dzień zajmujący się rozwijaniem serwisu finanse.ifin24.pl Zawodowo i prywatnie interesują się wszystkim, co pomaga lepiej zarządzać osobistym majątkiem, pomnażać go i unikać strat. Swoimi spostrzeżeniami dzielą się na blogu. więcej »

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player